381 Nerenin Telefon Kodu? +381 Alan Kodu Hangi Ülkeye Ait?

381-nerenin-telefon-kodu?-+381-alan-kodu-hangi-ulkeye-ait?

381 Nerenin Telefon Kodu?

Alan kodları ise, şehirler ve uluslararası iletişim için kullanılan kodlardır. Bu kodlar ise her zaman rakamlardan meydana gelir. Şehirlerarası gerçekleştirilen aramalarda alan kodlarının başına ise, tek sıfır konması gerekir. Ülkeden ülkeye gerçekleştirilen aramalarda ise alan kodunun başına genellikle çift sıfır konulur. Telefon numarasının başında bulunan artı işareti ise, genellikle bu şekilde kullanılır. Bunun dışında ise, başka bir ülkede bulunan bir telefon numarasını aramak istediğiniz zaman, aradığınız şebekeye bağlı bir şekilde artı işaretinin bir sayı dizisi ile değiştirilmesi sağlanır.

ITU, bütün Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere pek çok ülkede sıkça kullanılan 00’ı kullanmanızı da önerir. Kruševac, ‘de yer alan kişinin telefon numarasının önüne ise, Türkiye’den aradığınız zaman yerleştirmeniz gereken +381 37’a alternatif olarak da 00381 37’u da zaman zaman kullanabilirsiniz. 7768061 şeklindeki bazı uydurma telefon numaraları için alan kodu 37, ülke kodu 00381 (Sırbistan) ve aranacak numara ise, 00381 37 7768061 olarak bilinir.

+381 Alan Kodu Hangi Ülkeye Ait?

381 alan kodu Sırbistan’ın telefon kodu olarak bilinir. Aynı zamanda Sırbistan Cumhuriyeti, 88.361 kilometrekare üzerine bir alana kuruludur. Merkezi ise, Balkan Yarımadası olarak bilinir. Eskiden de Yugoslavya’nın kısa ömürlü halefi ve baş kurucu cumhuriyeti Sırbistan ve Karadağ şeklinde tek bir ülke olarak anılıyordu. Kuzeybatısında ise, Hırvatistan, kuzeyde de Macaristan, güneybatıda ise, Kosova ile bir sınırı vardır. Aynı zamanda Belgrad ise, başkenttir.

Batı ve güneyde kara ile çevrili olan ve önemli ölçüde dağlık olarak bilinen Sırbistan, güneybatıda Kopaonik menzili dağlarına, batıda Dinarik Alpler sahiptir. Sırbistan nüfusunun önemli bir kısmını kuzeyde Sava ve Tuna nehirlerine doğru yoğunlaşır. Sırbistan’ın nüfusunun tümü Macar, Boşnak, Roman, Karadağlılar ve diğer azınlıklardan meydana geliyor. Ülkede Kiril alfabesi de bulunur.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir