İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

7 haftada göbeği eritmenin yolları

1

Yapılan bir araştırma, bel ve göbek bölgesindeki yağlardan şikayetçi olan kişilerin zaman kısıtlamalı yeme modelini HIIT antrenmanlarıyla birleştirerek düz bir karna sahip olabileceklerini buldu.

Sozcu.com.tr

Yayınlanma: 14:57 – 04 Ocak 2023 Güncellenme:

Diyet ve egzersiz üzerine 300’den fazla bilimsel makale yayınlayan Avustralya Katolik Üniversitesi Egzersiz ve Beslenme Merkezi’nin araştırmacısı ve yöneticisi olan Profesör John Hawley, kırk yıl boyunca insanların neden kilo vermede zorlandığını ve bunda başarısız olduğunu gözlemleyerek geçirdi.

İşe yarayan bir yöntem bulmak isteyen Hawley, yeni araştırmasında sağlıklı yaşam dünyasının son trendleri arasında yer alan zaman kısıtlamalı yeme (TRE) ve yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanın (HIIT) kombinasyonunun, yağ yakmada karşılaştığı tüm yaklaşımlardan daha iyi olduğunu keşfetti.

Times’ın haberine göre, TRE’nin aralıklı oruçtan farklı olduğunu savunan Hawley, “TRE ile düzenli yemek yeme düzeni, biyolojik sirkadiyen ritimlerimizi tekrar senkronize etmemize yardımcı oluyor. Aralıklı oruç bunu yapmaz ve aslında sirkadiyen ritmi bozabilir.” diyor.

Hawley, TRE ve HIIT’in nasıl birlikte uygulanabileceğini şu şekilde açıklıyor…

TRE NASIL YAPILIR?

Kendi yeme aralığınıza izin verin

TRE olarak bilinen zaman kısıtlamalı yeme modeli, on saatlik bir süre içerisinde tüm günlük kalorileri tüketmek olarak tanımlanıyor. Bu on saatin, hangi zamanlar arasında olacağı ise kişinin tercihine bırakılıyor. Aralıklı oruçta ise genellikle öğlen 12 ve akşam 8 saatleri arasında yemek yemek öneriliyor.

Kalori, yağ ve karbonhidrat takıntısı yapmayınBu kombinasyonda hangi yiyeceğin ne kadar tüketileceğine dair bir kural yok ve çalışmada katılımcılar tükettikleri yağ, karbonhidrat ve protein oranlarını çok az değiştirirler. Teorik olarak bu caziptir, çünkü sevdiğinizi yiyebilirsiniz, aralık içerisinde tüketmeniz koşuluyla çikolata, cips ve bir kadeh şaraba izin verilir.Aralığınızın dışında herhangi bir kalori tüketmeyin

Kendinize karşı katı olun ve yeme pencerenizin dışında sade kahve, sütsüz çay veya sudan başka bir şey tüketmeyin. Araştırmacılar, içeceklerdeki süt ve şekeri kalori olarak saydıkları için aralık dışında tüketilmesini önermiyor.

Bol lif tüketin

Araştırmacılar, on saatlik bir yemek yeme aralığına geçişin ilk haftasında açlık fark ettiler ancak daha sonrasında bu problem aşıldı. Bu nedenle, sizi doyuracak besleyici ve lifli gıdaları seçmek başlangıçta özellikle önemlidir.Günde bir avuç badem tüketin

Güney Avustralya Üniversitesi’nden yakın tarihli bir araştırma, her gün bir avuç badem yemenin ekstra kiloyu uzak tutabileceğini buldu. Araştırmanın yazarı Dr. Sharayah Carter, European Journal of Nutrition’da “Badem yiyen insanların iştahı düzenleyen hormonlarında değişiklikler yaşadıklarını ve bunların gıda alımının günde 300 kalori kadar azalmasına katkıda bulunmuş olabileceğini bulduk” dedi.

HIIT NASIL YAPILIR?

Haftada üç adet 30 dakikalık HIIT seansı hedefleyin

Araştırma katılımcılarının toplam haftalık egzersiz süresi haftada yaklaşık 110 dakikaydı, egzersiz başına ortalama 36 dakika düştü. Ancak uzmanlar, “illa salona gitmek yerine koşmak, kapalı alanda bisikletle veya açık havada futbol sahasında hızlı koşmak da bir HIIT seansı olabilir.” diyor.

Zindeleştikçe HIIT antrenmanlarını ilerletin

Uzmanlar, “HIIT oturumlarını yapmaya alıştıkça ilerlemenin başka yolları da var. Bunları daha sık yapabilir veya bir seansta daha fazla egzersiz ekleyebilirsiniz. Dayanılmaz bulduğunuz bir şey için ısrar etmeyin. Yapmaya devam edebileceğiniz bir egzersiz türü bulmak çok önemlidir” diyor.

Diğer günlerde mümkün olduğunca aktif kalınAraştırmacılar, mümkün olduğunca aktif kalmanın her zaman sağlık için faydalı olacağını söylerken HIIT yapmaya alıştıkça çeşitlilik eklemenizi öneriyor.Kalp atış hızı monitörüne yatırım yapın

Uzmanlar, bir kalp atış hızı monitörüne yatırım yapmanın HIIT seanslarınızın yoğunluğunu değerlendirmenize yardımcı olabileceğini söylüyor. Deneme için ekip, çabaları yüzde 90 maksimum kalp hızında tamamlamak amacıyla Polar kalp atış hızı monitörlerini kullanarak her seansta egzersiz yoğunluğunu değerlendirdi. Hawley, “Temel düzeyde, yoğun bir şekilde nefes alıyorsanız ve aktivite patlaması sırasında tam cümlelerle konuşamıyorsanız, doğru miktarda çaba gösterdiğinizi varsayabilirsiniz” diyor.Öğleden sonra veya akşam egzersiz yapın

Çalışmadaki çoğu katılımcı, HIIT antrenmanlarını sabah 7 ile akşam 4 arasında yaptı ve uzmanlar, önemli olanın “günün en enerjik hissettiğiniz bir saatinde denemek ve sığdırmak” olduğunu söylüyor. Bu, sabahın erken saatleri veya günün ilerleyen saatleri olabilir, ancak önceki araştırmalar, akşamın erken saatlerinde yapılan HIIT dahil aerobik egzersiz eğitiminin gece boyunca kan şekeri konsantrasyonlarını azalttığını gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.