Sağlıklı Yaşam

Ab Rh Kimlere Kan Verebilir? Ab Rh Pozitif Ve Negatif Kimlerden Kan Alabilir?

Kan bütün canlılarda aynı görev için vardır ve hepsinin yapısı aynıdır lakin kan hücrelerinde bulunan bazı antijen ve antikorlar vardır. Bu antikor ve antijenlerin mevcutluk durumu ve türüne göre kan 8 farklı gruba ayrılır. Bu gruplardan birisi de AB Rh kan grubudur. Peki, AB Rh kimlere kan verebilir? İşte detaylar…

AB Rh Kimlere Kan Verebilir?

Hastaya kan nakli yani transfüzyon yapılması gerekli olduğu durumlarda kan gruplarının uyumu bu işlemin gerçekleşmesi için ilk sıradaki şarttır. Bazı kan grupları genel alıcıyken bazıları da genel vericidir.

AB Rh kan grubu da ister negatif ister pozitif olsun sadece kendi kan gruplarına kan verebilirler. Bunun sebebi, AB Rh kan gruplarında antikor olmadığı için diğer kan gruplarıyla uyuşamaz olmasıdır.

AB Rh Pozitif ve Negatif Kimlerden Kan Alabilir?

AB Rh pozitif ve negatif kan grupları hem A hem de B antijenlerine sahip olduğu gibi antikor da içermedikleri için bütün kan gruplarından kan alabilme özelliğine sahiptir. Bu kan grubu dünya genelinde ” genel alıcı kan grubu ” kabul edilir.

Kan grubu AB Rh pozitif (AB Rh+) olan hasta bütün kan gruplarından kan alabilir, ama AB Rh negatif (AB Rh-) kan grubuna sahipse bütün Rh negatif kan gruplarından kan alabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu