Sağlıklı Yaşam

Adaptasyon Nedir, Neden Olur? Adaptasyon Örnekleri Nelerdir?

Adaptasyon Nedir?

Adaptasyon kelimesi, canlıların ilk defa karşılaştıkları ya da yer değiştirdikleri bir ortama uyum gösterme gayretini anlatır. Genellikle de hayvan türlerinin ortama uyum sürecini anlatmak için kullanılan bir kelimedir. Yeni doğmuş olan ya da bulunduğu ortamdan da ayrılan canlının ekosistemle olan mücadelesine yer verilir. Türk Dil Kurumuna göre ise, adaptasyon kelimesi uyarlama şeklinde tanımlanıyor.

Adaptasyon Neden Olur?

Canlıların belirli başlı ortam koşullarında üreme ve yaşama şanslarını arttıran davranışlar, fiziksel yapılar gibi kalıtsal özelliklere sahip olmalarına ise, adaptasyon (çevreye uyum) denir. Canlılar beslenme, barınma, avlanma, üreme ve düşmanlarından korunma gibi yaşamsal faaliyetlerini her zaman sürdürebilmek için bulundukları ortama adaptasyon gösterirler.

Çevre değişmeye başladığı zaman (çevre, sürekli değişir; ama bazı zamanlarda diğer zamanlara göre daha beklenmedik ve hızlı bir şekilde değişir). Bu popülasyon içinde var olan (daha önceden evrimin çeşitlilik mekanizmaları ile yaratılmış olan) çeşitlilik ve varyasyon, elenmeye ve seçilmeye başlar.

Seçilenler ise, değişen bu ortama daha uyumlu, yani daha avantajlı özellikleri olanlardır. Elenenler ise, değişen ortama daha az uyumlu, yani dezavantajlı bazı özellikleri olanlardır. Seçilenler, gelecek nesillere kendilerini avantajlı yapan özellikleri tanımlayan genleri ise daha çok aktarırlar. Çünkü bu avantajları sayesinde, dezavantajlı olanlara göre çok daha kolay hayatta kalır.

Aynı zamanda daha çok ürerler. Elenenler ise, gelecek nesillere kendilerini dezavantajlı yapan özellikleri tanımlayan  genleri çok daha az aktarırlar. Çünkü dezavantajları nedeni ile avantajlı olanlara göre çok daha zor hayatta kalır. Aynı zamanda da daha az ürerler ya da hiç hayatta kalamaz ve hiç üreyemezler.

Adaptasyon Örnekleri Nelerdir?

Martı, Laridae familyasının üyesi olan martılar, etçil hayvanlardır. Ama kalıtsal özelliklerini de çevre şartlarına göre değiştiren bu canlılar ise, zaman içinde simit vb. gıdalarla da beslenir.

Bukalemun, bulunduğu ortama göre renk değiştirerek herhangi bir tehdit hissettiğinde kendini korur.

Deniz kaplumbağasının, kara kaplumbağasından en önemli farklı olarak yüzebilmeleri için ayaklarının palet şeklinde olmasıdır.

Yunuslar, vücutlarında yağ depo eder.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x