İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Adeta bir ecza deposu! Vücudu zımba gibi yapıyor: Günde 3 adet yerseniz…

2

Kış aylarında grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara sıklıkla yakalanırız. Özellikle kış aylarında bazı besinler, hasta olmamak için sıkça tüketilmeli. İşte bu besin de adeta şifa kaynağı. Hastalıklardan korunmak istiyorsanız evinizden asla eksik etmeyin! İşte mucizevi besin…

Giriş Tarihi: 03.12.2022 15:33 Güncelleme Tarihi: 03.12.2022 16:16

Kivi, C vitamini ve diyet lifi bakımından yüksektir ve çeşitli sağlık yararları sağlar. Aynı zamanda bu ekşi meyve kalp sağlığını, sindirim sağlığını ve bağışıklığı destekler. Kivi sağlıklı bir meyve seçimidir. Bununla beraber antioksidanlar açısından zengindir. Öyleyse gelin birlikte kivinin sağlığa olan yararlarına bir bakalım.

KAN BASINCINI DÜZENLER

Kivi kan basıncını düşüren özelliklere sahiptir. Kan basıncını iyileştirir, C vitamini artışını sağlar, felç ve kalp hastalığı riskini azaltır. Bununla beraber kivi yüksek düzeyde lif içerir. Aspirin, kardiyovasküler olaylardan korunmak için genellikle önerilen ilaçtır.

Bununla birlikte, Aspirin, GI sisteminde iltihaplanma ve ülserlere neden olabilir. Çalışmalar, günde 2 ila 3 kivi tüketmenin, kanı sulandırmaya ve belirli bir süre kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için günlük aspirinin yerini alabileceğini gösteriyor.

ASTIMA İYİ GELİR

Hırıltı ve nefes darlığı, bu durumla ilgili en yaygın semptomlardan bazılarıdır. Kivide yüksek miktarda C vitamini ve antioksidan bulunması astım semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bir çalışma, düzenli olarak kivi tüketenlerde akciğer fonksiyonlarının iyileştiğini göstermiştir. Aynı zamanda, grip ve soğuk algınlığına oldukça iyi gelir.

SİNDİRİMİ İYİLEŞTİRİR

Kivi, sindirimi iyileştirmek için faydalı olan iyi miktarda diyet lifi içerir. Lif içeriğinin yanı sıra kivi ayrıca bağırsaktaki proteinleri etkili bir şekilde parçalayabilen aktinik bir enzim içerir.

Büyük bir yemek yedikten sonra kivi yemeniz tavsiye edilir çünkü et ve balıktan gelen ve genellikle şişkinliğe neden olabilen sert proteinlerin parçalanmasına yardımcı olabilir.

TANSİYONU DÜZENLER

Kivi, yüksek tansiyonu düşürmeye ve kalp krizi ve felç gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Bir araştırma, 8 hafta boyunca günde 3 kivi yiyenlerin diyastolik ve sistolik kan basınçlarında azalma olduğunu gösterdi. Kivi, kan basıncını düzenleme yeteneğinin nedeni olabilecek bir antioksidan olan lutein içerir.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

C vitamini hücresel fonksiyon için önemlidir ve hücreleri vücuttaki serbest radikal hasarından korur. Dokuların büyümesinden ve onarımından sorumludur ve bağışıklık sistemine destek sağlar. Kivideki yüksek C vitamini konsantrasyonu, bağışıklık sistemini oldukça güçlendirir.

GÖRME KAYBINA KARŞI KORUR

Kivi, görme kaybını büyük oranda önler. Ayrıca göz sağlığına katkı sağlayan zeaksantin ve lutein vitaminlerini içerir. Bu iki bileşik, antioksidanlarla aynı işlevi yerine getirir ve gözleriniz için gerekli bir besin olan A vitamininin oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca retinalarımıza zarar verebilecek ve gözü katarakttan ve diğer gözle ilgili hastalıklardan koruyabilecek fazla ışığı emerler.

CİLT SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Kollajen, cildin yapısını destekleyen ve kemikleri güçlendiren temel bir besindir. Kivide bulunan C vitamini, vücutta kollajen sentezinde önemli bir bileşendir. Kivi yemek, cildinizin yapısını desteklemeye, nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Akne, cildin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.