Sağlıklı Yaşam

Bakan Koca’dan SMA açıklaması: Bilim kurulu önümüzdeki haftalarda toplanacak

Giriş Tarihi: 13.12.2022 11:59 Son Güncelleme: 13.12.2022 12:42

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Kabine Toplantısı sonrası muhabirlerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Üst solunum yolu(ÜSY) şikâyetleriyle başvuran hastaların arttığını bu hastalıklarda en çok RSV sonra sırasıyla influenza, rhinovirüs ve Kovid şeklinde olduğunu belirterek hastalara maske takın uyarısında bulundu. SMA ile ilgili bilim kurulunun çalışmalar yaptığını da söyleyen Bakan Koca, SMA Bilim Kurulu’nun önümüzdeki haftalarda toplanacağını müjdeledi.

HASTALAR MASKE TAKSIN

Son günlerde hastanelere Üst Solunum Yolu(ÜSY) şikâyetleriyle başvuran hastaların arttığını ve bu hastalıkların daha fazla yayılmaması için maske takılması gerektiğini belirten Bakan Koca, “Bu hastalıklar en çok RSV sonra sırasıyla influenza, rhinovirüs ve Kovid şeklinde. Üst solunum yolu belirtisi olan kişiler maske takarak normal hayata karışmalı. Hastalığı ne olursa olsun bulaştırmamaya özen göstermeli” dedi.Koronavirüs aşılama konusunda bir yavaşlama olduğuna dikkati çeken Bakan Koca, risk grubundaki kişilerin hatırlatma dozlarını olmasını tavsiye etti. Vatandaşların Güvenle Turkovac olabileceklerini ifade eden Bakan Koca, aşı olacaklara yerli aşıyı önerdi.

YERLİ HPV TANI KİTİ GELİYOR

Rahim kanserini önlediği bilenen tek aşı olan HPV ile ilgili de çalışmaların süratle devam ettiğini aktaran Bakan Koca, yerli HPV tanı kitinin bir hafta- 10 gün içerisinde devreye gireceğini müjdeledi. HPV aşısı ile ilgili de planın hazırlandığının altını çizen Bakan, “HPV aşısını hangi yaş gruplarına öncelikli olarak uygulayacağımız konusu üzerine çalışıyoruz” dedi.

SMA BİLİM KURULU TOPLANACAK

SMA’lı bebekler için devletin gerekli tüm adımları attığını belirten Bakan Koca, yeni vakaların çıkmaması için SMA taramalarının yapıldığını vurguladı. Gen tedavisi ile ilgili de bilim kurulu üyelerinin konuyu yakından takip ettiğini belirten Koca, “Israrla söylüyorum. SMA’lı çocuklarla ilgili mesele kesinlikle ilacın maliyeti değil. Biz bütün çocuklara, etkinliği kanıtlanmış olan nurisenersen etken maddeli ilacı zaten veriyoruz. Bu ilacın kullanılamadığı durumlar için, spinal sorunu olan çocuklar için şimdi oral alımı olan ikinci bir ilacı da kullanıma alıyoruz. SMA Bilim Kurulumuz önümüzdeki haftalarda toplanacak. Gen tedavisiyle ilgili ise SMA Bilim Kurulumuz konuyu çok yakın takip ediyor, etkinliğiyle ilgili yeterli kanıt görülürse bu tedaviyi vermekten de asla geri durmayız” ifadelerini kullandı.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x