Kadın

Baş ağrısını bıçak gibi kesen yöntem! Tek yapmanız gereken…

Baş ağrısı neredeyse her bireyin hayatının bir bölümünde mutlaka yaşadığı bir rahatsızlık olmakla birlikte bu kadar yaygın olması onu başa çıkılması daha kolay bir şey haline getirmiyor. Baş bölgenin herhangi bir kısmındaki gerginlik veya acı olarak da tarif edilebilecek olan baş ağrısı, ruh halinizi, işinizi ve hatta sosyal yaşantınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Baş ağrılarından kurtulmak için ağrı kesici kullanabileceğiniz gibi çeşitli doğal yöntemlere de başvurmanız mümkün. İşte ilaçsız baş ağrısını geçirmenin yolları…

Giriş Tarihi: 25.05.2022 14:10

Sesli dinlemek için tıklayınız.

Baş ağrısı özellikle şiddetli olduğunda günlük yaşantınızı da olumsuz yönde etkileyebilir. Ağrıyı kesmek için alabileceğiniz ilaçlar ise kimyasal olacağından çoğu kişi tarafından tercih edilmemektedir. Önereceğimiz bu yöntemler ise doğal olmakla birlikte baş ağrınıza çözüm olacak.

AKUPRESÜR YÖNTEMİNİ DENEYİN

Akupresür yöntemi, vücuttaki belli noktalara basınç uygulayarak ilaçsız bir şekilde ağrıların giderilmesi ve rahatlama sağlaması için kullanılmaktadır. Eski bir Çin tedavi yöntemi olarak, kullanılmasıyla birlikte baş ağrısına da iyi geldiği düşünülmektedir. Özellikle kulak bölgesinde pek çok basınç bölgesi olduğu düşünülmektedir. Kulak memesinin hemen arkasındaki noktaya yapılacak nazik bir basıncın da baş ağrısını hafifletmeye ve hatta geçirmeye yardımcı olacağı söylenmektedir. Kulağın üst noktasına baskı uygulamak ise migren hastalarında oluşan gerilim hissini de azaltmaya yardımcı olur.

TÜTSÜLENMİŞ YİYECEKLER TÜKETMEKTEN KAÇININ

Tütsülenmiş yani füme yiyecekler her ne kadar lezzetli olsa da baş ağrısı çekiyorsanız tüketmemeniz gereken gıdaların başında geliyor. Histamin bakımından zengin olan tütsülenmiş besinler, aslında vücutta bulunan bir kimyasal olmasına rağmen dışarıdan alındığında baş ağrısına neden olabilir. Histamin bakımından zengin olan besinleri beslenmenizden çıkarmak migren ataklarını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Sesli dinlemek için tıklayınız.

BAŞINIZA SOĞUK KOMPRES UYGULAYIN

Eğer başınız ayağa bile kalkamayacak kadar ağrıyorsa, başınıza ve ensenize uygulayacağınız soğuk kompres uygulamak semptomların azalmasına yardımcı olabilir. Soğuk kompres ya da buz kompresi kan damarlarını daraltır ve iltihabı azaltır. Migren için özellikle alnıza ya da şakaklarınıza uygulayacağınız soğuk kompres ağrıları geçirmede oldukça etkili bir yöntemdir.

KAHVE İÇİN

Özellikle kahve bağımlıları sabahları içtikleri bir fincan kahvenin baş ağrısını hızla ve tamamen kestiğini söylemektedir. Aynı zamanda kahve içmek modunuzu yükseltir ve gününüzü daha kolay geçirmenizi sağlar. Yapılan araştırmalar kahve içmenin baş ağrısı üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Ancak çok fazla kahve tüketmemeye de özen göstermelisiniz çünkü kafein bağımlılığı da migren ağrısını azaltmak yerine tetikleyebilir.

SİZİN İÇİN EN DOĞRU EGZERSİZİ SEÇİN

Aktif ve hareketli bir yaşam tarzını benimsemek herkes için faydalıdır. Düzenli olarak spor yapmak daha sağlıklı olmanızı sağlasa da baş ağrısı yaşayan kişiler seçtikleri spor konusunda dikkatli olmalıdır. Ağırlık kaldırmak gibi zorlu aktiviteler baş ağrısını tetikleyici olabilir. Onun yerine yoga veya pilates gibi hem spor yapabileceğiniz hem de sizi zorlamayacak aktiviteleri tercih etmeniz önerilmektedir. Örneğin yoga rahatlamanızı sağlayacağından gerilim tipi baş ağrısını geçirmek için birebirdir.

Sesli dinlemek için tıklayınız.

SAÇLARINIZI TOPLAMAYIN

Bazen saçlarınız sizi rahatsız edebilir ya da açık saçlar bunalmış hissetmenize sebep olabilir ancak onları topuz yapmak da baş ağrınızın ardındaki nedenlerden biridir. Saçınızı uzun süre boyunca sıkı bir topuz veya at kuyruğu yapmak kafanıza baskı yapacağından migren ataklarını tetikleyebilmektedir. Bu nedenle saçınızı mümkün olduğunca toplamamak, gerektiğinde ise gevşek toplamak baş ağrınızı azaltabilir.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x