Kadın

Bazı şarkılar neden dilimize dolanır?

İstemsiz bir şekilde bir şarkının aklımızın içinde dönüp durma olayı çoğumuzun başına gelmiştir. Çok sevdiğiniz bir şarkı ya da gündemden düşmeyen şarkıları gün boyunca söylediğimiz olmuştur. Peki  bunun altında yatan sebep nedir? İşte sizler için araştırdık…

Giriş Tarihi: 16.09.2022 15:07

Kulak kurdu olarak da adlandırılan bu psikolojik sorun bir şarkıyı dinledikten sonra bile aklımızda tekrar tekrar çalmasına neden oluyor. Bu bahsettiğimiz tabiki gerçek bir kurt değil. Kulak kurdu aynı bir kurdun elmanın içerisine girmesi gibi zihninize de o şekilde işgal ediyor. Özellikle bazı şarkılar dilimize dolandığında kurtulmakta zorlanırız. Gelin bu kulak kurdunun ne olduğuna birlikte bir bakalım.

KULAK KURDU DENİLİYOR

Kulak kurdu, aynı bir kurdun elmanın içerisine girerek onu yavaş yavaş işgal etmesi gibi bir şarkının da zihnimizi etki altına almasından yola çıkarak verilmiş bir isimdir. İstem dışı müzikal görüntü” olarak da ifade edilen bu durum, özellikle kolay hatırlanan ve tekrar edilen melodilerden oluşma eğilimdedir. Bu sayede müzik durduktan sonra bile, şarkı zihninizde çalmaya devam eder. Konuyla ilgili uzmanlar ise, kulak kurdundan kurtulmanın en iyi yolunun farklı bir şeye tüm konsantrasyonunuzu vermek olduğunu söylüyor.

BEYNİN KONTROL DIŞI BÖLÜMÜYLE İLGİLİ

Psikologlar açısından bu durum beynin kontrol dışı bölümü olduğuyla ilgili. Londra’daki Goldmiths Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar da dile dolanan şarkılar listesinde 5000’den fazla şarkı tespit edilmiş. Çoğu gündemde olan şarkıların olduğu fakat herkesin diline dolanan şarkıların farklılık gösterdiği de açıklandı.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x