Bebeğinizi Ne Kadar Emzirmelisiniz?


0

Bebeğinizi Ne Kadar Emzirmelisiniz?

Çocuğunuzu emzirmeye ne kadar karar verdiğiniz size kalmış. Uzmanların önerileri vardır, diğerlerinin fikirleri vardır, ancak aileniz için neyin işe yarayacağına sadece doktorunuz ve eşinizle birlikte karar verebilirsiniz. Bazı kadınlar sadece birkaç hafta emzirmeyi, bazıları uzun yıllar emzirmeyi seçer ve çoğu kadın aralarında bir şeyler yapar. Her zaman çok uzun veya çok kısa bir süre emzirdiğinizi düşünen biri olacaktır. Ancak, doğru veya yanlış bir yol yoktur ve kimse sizi emzirmeye karar verdiğiniz süre boyunca yargılamamalıdır.

Tavsiye Edilen Emzirme Süresi

Dünyadaki sağlık uzmanları, emzirme kılavuzlarına ne zaman gelineceği konusunda hemen hemen aynı fikirdedir . İşte en iyi uzman önerilerinden bazıları:

  • Amerikan Pediatri Akademisi (AAP), sadece 6 ay boyunca emzirmeyi, daha sonra en az bir yıl boyunca katı yiyeceklerin başlatılmasının yanı sıra emzirmenizi önerir . 1  Bundan sonra emzirme anne ve çocuk istediği sürece devam edebilir.
  • Benzer şekilde, Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji (ACOG), ilk 6 ay boyunca sadece emzirmeyi tavsiye eder, ardından ilk yıl için tamamlayıcı gıdalarla birlikte emzirmeye devam eder. İlk yıldan sonra, emzirme anne ve çocuk tarafından karşılıklı olarak istendiği sürece devam etmelidir.
  • Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ilk 6 ay boyunca tam veya münhasır emzirmeyi, ardından 2 yıl veya daha uzun süre tamamlayıcı gıdalarla birlikte emzirmenin sürdürülmesini önerir.

Özel, Tamamlayıcı, Kombinasyonlu Emzirme Koşulları

Özel Emzirme: Sadece emzirmek, tam emzirmektir. Bu, bebeğin tek beslenmesinin memedeki hemşirelikten geldiği anlamına gelir . Sadece emzirilen bir çocuk, formül, su, meyve suyu veya bebek maması gibi yiyecek veya içecek için başka bir şey almaz. Yapabilir ve yapmayı seçerseniz, çocuğunuzun hayatının ilk 4 ila 6 ayı için birincil beslenme kaynağı olarak uzmanlar tarafından özel emzirme tercih edilir.

Kombinasyon Besleme: Emzirmek istediğinizde, ancak münhasıran yapmamaya karar veremiyorsanız, emzirmeyi formül beslemeyle birleştirmeyi seçebilirsiniz . Tam emzirmenin aileniz için işe yaramamasının birçok nedeni vardır. İşe veya okula hemen dönmeniz gerekiyorsa, çocuğunuzu her 2-3 saatte bir emziremeyebilirsiniz. Ya da az gelişmiş göğüsleriniz varsa veya daha önce bir göğüs ameliyatı geçirdiyseniz, büyüyen çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli anne sütü yapmanız mümkün olmayabilir . 2  Kombine beslenme veya kısmi emzirme , bebeğinizi takviye ederken emzirmeye devam etmenizi sağlar ihtiyacı olan her şeyi aldığından emin olmak için ek beslenmeyle

Emzirme ve Tamamlayıcı Gıdalar: İlk 4-6 aylık özel emzirmeden sonra uzmanlar, tamamlayıcı gıdaların eklenmesiyle birlikte emzirmeye devam etmelerini önerir. Tamamlayıcı gıdalar anne sütü dışındaki gıdalardır . Emzirmenin yerine geçmeleri değil, emzirmeye ek olarak daha fazla beslenme sağlamaları amaçlanmıştır.

Tamamlayıcı gıdaların eklenmesi, bebeğinizi 4-6 aylık ilk katı yiyeceklerine tanıttığınızda başlar. Çocuğunuzun doktoru ne zaman ve nasıl katı madde eklemeye başlayacağınızı size bildirecektir. Püre meyve ve sebzeler, bebek tahılları ve yaşa uygun besleyici atıştırmalıklar gibi yiyecekler genellikle ilk önce denenir. Emzirme hala bu yaşta çocuğunuz için tavsiye edilir ve faydalıdır, ancak çocuğunuz büyüdükçe, sadece anne sütü, vücudunun büyüdükçe ihtiyaç duyduğu tüm beslenmeyi sağlamak için yeterli olmayacaktır.

Yararlı Olması İçin Ne Kadar Emzirmeniz Gerekiyor?

Çocuğunuza verebileceğiniz herhangi bir miktarda emzirme veya anne sütü faydalıdır. İlk anne sütü olan az miktarda kolostrum bile çocuğunuz için değerlidir. Bu ilk anne sütü, beslenmeden daha fazlası ile doludur. Ayrıca antikorlar ve diğer bağışıklık özelliklerini içerir . 3  Yani, başlangıçta sadece bir süre emzirmeyi seçseniz bile, erken anne sütü yenidoğanı ishal , kulak enfeksiyonları ve solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklardan korumaya yardımcı olabilir .

Yenidoğan aşamasını geçtikten sonra emzirmeye devam ederseniz , bu daha da avantajlıdır. Emzirmek çocuğunuzun astım, alerji, diyabet ve belirli kanser türlerini geliştirme riskini azaltabilir. Ayrıca yumurtalık ve meme kanseri riskinizi azaltırken hamilelik kilonuzu daha hızlı kaybetmenize yardımcı olabilir .

Hem anneler hem de bebekler için emzirmenin faydaları çoktur. Ve ne kadar uzun süre emzirirseniz, o kadar büyük ve daha uzun ömürlü olurlar.

Ne Kadar Uzun Emzirmeliyiz?

Emzirmenin sona ermesi gereken belirli bir yaş yoktur. Sizin ve çocuğunuzun nasıl hissettiklerine bağlı olarak, uzmanlar sizin için işe yaradığını bulduğunuz sürece emzirmeye devam etmeniz gerektiğini kabul ederler. 4  Büyüdükçe çocuğunuzun diyetine tamamlayıcı gıdalar eklemeye başlamanız koşuluyla, emzirme iki yıl, üç yıl veya daha uzun süre devam edebilir.

Anne sütü hala daha büyük çocuklara tam ve sağlıklı bir diyet için ek beslenme sağlar. Ayrıca, büyük çocukların enfeksiyon, hastalık ve hastalıklarla savaşmasına yardımcı olan antikorlar ve bağışıklık özellikleri sağlamaya devam eder. Bebeğinizi emzirdiğiniz sürece emzirme faydalı olmaya devam edecektir. Bu nedenle, çocuğunuz büyüdükçe ne kadar süre kaldığını belirlemek nihayetinde size kalmış.

Emzirmek Büyük Bir Çocukta Psikolojik Sorunlara Neden Olabilir mi?

Bazı anneler , daha büyük bir çocuğu emzirmenin psikolojik hasara neden olabileceğinden endişe duyar , ancak daha büyük bir çocuğu emzirmenin herhangi bir soruna neden olduğuna inanmak için bir neden yoktur. AAP’ye göre, “Emzirme süresinin üst sınırı yoktur ve emzirmenin yaşamın üçüncü yılına veya daha uzun bir süreye kadar psikolojik veya gelişimsel zarar kanıtı yoktur.” 5

Daha önce de belirtildiği gibi, ne kadar uzun süre emzirirseniz, faydalar o kadar büyük ve daha uzun ömürlü olacaktır. Ayrıca, uzun süreli emzirme aslında bazı olumlu etkilerle ilişkilidir. Annelerin çocuklarını emzirmeden sonra daha uzun bir süre için tanımlamanın bazı yolları sağlıklı, mutlu, sevgi dolu, güvenli ve bağımsızdır.

Başkalarının Görüşleriyle Başa Çıkmak

Diğer insanların bir çocuğun ne kadar süre emzirilmesi gerektiği (veya çocukların hiç emzirilmesi gerekip gerekmediği) hakkında kendi fikirleri vardır. Arkadaşlarınızın, ailenizin ve hatta yabancıların da bu fikirleri dile getirmekten çekinmeyeceklerini göreceksiniz. Onların tavsiyelerini dinlerken kesinlikle almak zorunda değilsiniz. Siz ve eşiniz çocuğunuz ve aileniz için en iyi kararı vermelisiniz. Çoğu zaman, arkadaşlar ve aile daha büyük bir çocuk emzirme fikrine gelir.

Bazen tek yapmanız gereken, emzirmeye devam etmenin veya sadece dünyadaki doktor ve sağlık uzmanlarının ne önerdiğini bilmelerinin faydaları hakkında küçük bir bilgi. Önemli olan, başkalarının görüşlerinin kararlarınıza müdahale etmesine izin vermemek. Gerçekten yapmak istediğiniz şey yerine başkalarının yapmanız gerektiğini düşündüğünüz şeyi yaparsanız, muhtemelen sonunda daha kötü hissedeceksiniz.

Durmaya hazırsanız veya devam etmek istiyorsanız emzirmeyi bırakmanız gerektiğini hissettiren kimsenin sizi emzirmeye daha fazla suçlamasına izin vermeyin.

Sütten Kesim Hakkında Karar Verme

Sütten kesme emzirmenin önemli bir parçasıdır. Bebeğinizin diyetine başka bir beslenme şekli eklediğinizde başlar. 6 haftada ara sıra bir şişeyle veya 6 ayda ilk kaşık dolusu elma püresi ile başlayabilir. Çocuğunuzun katı gıdalara başlamasından çok sonra memeyi tamamen kesmeye veya emzirmeye devam etmeye karar verebilirsiniz.

Emzirmeyi bırakmaya hazır olduğunuzda, küçük bir anne sütü vermeye devam edebilirsiniz. Emzirmenin sonunu yeterince erken planlamaya başlarsanız , bebeği göğsüne koymayı bıraktıktan sonra anne sütünüzü dondurucuda pompalayıp saklayabilirsiniz . 6  Emzirmeyi durdurduktan sonra çocuğunuza anne sütünü bir şişe veya bir kapta verebilirsiniz. Ya da, emzirmeyi bıraktığınızda çocuğunuzun kaç yaşında olduğuna bağlı olarak bir bebek maması veya inek sütüne geçebilirsiniz.

Çok İyi Bir Kelime

Emzirme kişisel bir karardır. Sadece birkaç hafta rahat emzirme hissedebilirsiniz veya 6 ay boyunca emzirmeyi planlayabilir ve ardından bir yürümeye başlayan çocuğu emzirebilirsiniz. Ve biliyor musun? Sonunda ne yaparsanız yapın sorun yok. Emzirme söz konusu olduğunda, doğru veya yanlış zaman yoktur. Öyleyse devam edin ve sizin ve çocuğunuz için en iyisini yapın. Çok fazla endişelenmemeye çalışın ve birisi yeterince uzun süre emzirmediğinizi veya çok uzun süre emzirdiğinizi söylerse suçlu hissetmeyin. Seçiminize ve kendiniz, çocuğunuz ve benzersiz durumunuz için en uygun zamanda emzirdiğiniz bilgisine güvenin.


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format