Bedir Savaşı Sonuçları Ve Nedenleri: Bedir Savaşı Kimler Arasında Yapıldı? Kısaca Önemi Nelerdir?


0

Bedir Savaşı Nedir?

Bedir beldesi, Medine’nin Güney Batısında yer almaktadır. Mekke ve Medine kervan yolunun Suriye kervan yolu ile birleştiği konumdadır. Halk burada hayvancılıkla uğraşmaktadır ve geçimini de konaklamaya gelen kervanlardan sağlamaktadır.

Bedir beldesinde her yıl zilkade ayının başında büyük bir panayır kurulmaktaydı. Bu panayır 8 gün sürüyordu. 624 yılında Kureyşliler pek çok kişinin katıldığı ticaret kervanına Ebu Süfyan iradesinde Suriye’ye gitti.

Peygamber Efendimiz, bunu duyunca herkesi topladı ve Kureyşlilerin Bedir’i ele geçireceklerini söyledi ve onları sefere davet etti. Peygamber Efendimiz savaş başlamadan on gün önce Talha b. Ubeydullah ile Saîd b. Zeyd’i kervan hakkında bilgi toplamak için göndermişti. Fakat onlar Medine’ye ancak Bedir Savaşı’nın yapıldığı gün dönebildiler.

Kervanın dönüş haberini alan Peygamber Efendimiz, 12 Ramazan’da Abdullah b. Ümmü Mektûm’u yerine bakması için bırakarak Medine’den hareket etti. Suriye’den dönmekte olan kervan, Peygamber Efendimizin yapacağı baskının haberini almıştı.

Ebu Süfyan, Kureyşlilerden yardım almak üzere birini Mekke’ye gönderdi ve kendisi de Bedir’den uzak, nadiren kullanılan bir sahil yoluna çekildi. Ebu Süfyan’dan gelen haber üzerine Kureyşliler 1000 kişi ile Mekke’den yola çıktı.

Bedir yakınlarında ordusu ile konaklayan Peygamber Efendimiz, kervan hakkında bilgi toplamak için iki kişiyi Bedir kuyularına gönderdi. Kureyş ordusunun Bedir’e geldiğini henüz bilmiyorlardı. Zübeyr ve arkadaşları Bedir’e yakın bir yerde Kureyşlilerin iki kölesini yakaladı ve Peygamber Efendimizin yanına getirdi.

Köleler sorguya çekildikten sonra düşman ordusunun 1000 kişi civarında olabileceği tahmin edildi. Kureyşlilerin karargahında büyük bir karışıklık vardı. Çünkü Müslümanların Bedir civarında bulunduğunu öğrenmişlerdi. 17 Ramazan sabahı iki orduda Bedir’r gitmek için yola çıktı. Müslüman ordusu Bedir kuyularına daha erken ulaşmıştı. Kendilerine en yakın kuyuyu bırakarak diğerlerini kumla kapattılar.

Fakat yinede Peygamber Efendimiz açık bırakılan kuyudan düşmanın su almasına izin vermişti. Ömer Kureyşlilere gönderildi ve savaş çıkmadan Mekke’ye dönmelerini istedi. Fakat onlar bunu kabul etmedi. Eski adetlere göre savaş başlamadan önce iki yiğit er meydanına çıktılar. Müslümanlardan olan Hamza hasmını öldürdü. Savaş artık başlamıştı ve ikindiye doğru Müslümanların kesin zaferiyle sonuçlandı.

Bedir Savaşı Kimler Arasında Yapıldı?

Mekkeli Müslümanlar ve Kureyşli mürşikler arasında yapılan Bedir Savaşı 13 Mart 624 tarihinde başlamıştır.

Bedir Savaşı Nedenleri Nelerdir?

Mekkeli Kureyş mürşikleri, Müslümanlara sürekli baskı yapıyordu,

Müslümanlara pek çok ekonomik ambargo uygulanmaktaydı,

İslamiyet giderek yayılmaya başlamıştı ve Şam ticaret yolu artık Müslümanları kontrolündeydi. Bu durum Mekkeli Kureyş mürşiklerini endişelendiriyordu,

Müslümanlar sürekli olarak hem kendilerine hem de mallarına yapılan baskıdan bıkmış ve artık karşılık vermek istiyorlardı.

Bedir Savaşı Sonuçları Nelerdir?

Bedir Savaşı’nı Müslümanlar kazandı,

Savaştan sonra İslamiyet hızla yayılmaya başladı,

İslam düşmanı olan Ebu celil öldü,

Şam ticaret yolu tamamen Müslümanların himayesine girdi,

Bu zafer Uhud Savaşı’nın çıkmasına sebep oldu,

Esir alınan tutsaklar arasından okuma ve yazması olanlar Müslümanların içerisinden 10’ar çocuğa okuma ve yazma öğretmek koşulu sunularak serbest bırakıldı. Doğal olarak bu durum İslamiyet’te eğitime verilen önemi vurguladı,

Bu savaş başkalarının Peygamber Efendimize güvenini arttırdı, Müslümanlarında kendilerine olan güveni artmış oldu,

Çok sayıda ele geçirilen ganimetler paylaşıldı ve ilk ganimet paylaşımı bu zaferle sağlanmış oldu.

Bedir Savaşı’nın Önemi Nedir?

Müslümanlar esirlerine gayet iyi davranıyordu. Sadece zamanında Müslümanlara yaptıkları işkenceye karşılık Ukbe b. Ebû Muayt ile Nadr b. Hâris’i ölüme mahkum edildi. Ganimetler bir araya toplandı ve paylaşım yapıldı. Savaşı kaybettiklerini öğrenen Mekke’liler büyük bir hezimete uğradı. Müslümanların gerçek gücü bu savaş sayesinde ortaya çıkmış oldu.

Ebu Celil Bedir Savaşı’nda ölünce Mekkeliler yerine Ebû Süfyan’ı getirdiler. Ebû Süfyan ile birlikte Müslümanlardan intikam almak için yeminler ettiler. Bu durum Uhud Savaşı’nın çıkmasına vesile olacaktı.

Bedir Savaşı, Peygamber Efendimize olan güvenin artmasını sağladı. Onun askeri dehası ve kabiliyeti ortaya çıktı. Böylece başta Medine olmak üzere büyük bir itibar kazandı. İslamiyet’in yayılması için daha geniş imkanlara sahip olundu ve bu imkanlar değerlendirildi.


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Afet

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format