İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

yakın zamanda Gönderilenler

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Beynini kandır mutlu ol

4

“Beyniniz her düşüncenizden etkilenir. Örneğin keyifsiz olduğunuzda ona ‘ben iyiyim’ mesajı gönderirseniz negatif duygularınızı pozitife çevirebilirsiniz’’ diyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, mutlu olmanın yollarını açıkladı…

Nazan DOĞANER HALICI

Yayınlanma: 05:00 – 10 Aralık 2022 Güncellenme:

Duygu durumumuz değişkendir ancak çabuk demoralize olan bir yapınız varsa beyninizi kandırıp, eğiterek pozitif bir bakış açısı yakalayabilirsiniz. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, beyin-mutluluk ilişkisini mercek altına aldı ve bu konuda önemli ipuçları verdi. İşte açıklamaları.

Bardağın dolu tarafını görmek iç enerjinizi artırır

Basitçe düşününce olumlu düşünmenin birçok faydasını sayabiliriz. Örneğin, bardağın dolu tarafını görmek diğer bir deyişle daha çok olumluya odaklanmak elbette ki her şeyden önce iç enerjinizi yükseltip, mıotivasyonunuzu artıracaktır. Buna beynimizi kandırmak da denir, olumlama yapmak da… Öncelikle bir nöroloji uzmanı olarak şunu söylemek isterim, beyin “esnek” bir organdır, değiştirilebilir, tamir edilebilir ve güçlendirilebilir. Son yıllarda yapılan araştırmalarla mutluluk, şükran duygusu, sevgi, şefkat ve benzeri durumların nörofizyolojik temelleri daha iyi anlaşılır oldu. Bu ve benzeri duygular beyinde önemli sinir bölgelerini uyarabilir ve gerektiğinde güçlendirilebilir. Yani birtakım yöntem ve ipuçları ile olumlu zihin durumları geliştirmek için beynimizi kandırabiliriz. Fakat bunun nasıl olacağını anlamak için beyinle ilgili bazı gerçekleri anlamaya çalışmalıyız.

Zihin değiştikçe beyin de değişir

Araştırmalar, insanların şükrettiğinde veya benzeri meditasyon uygulamaları yaptıklarında, zihinlerinde genel bir uyarı ve aydınlanma yaşadıklarını gösteriyor. Yani zihinsel aktivitedeki değişiklik beynin sinirsel aktivitesinde de değişiklikler yaratabilir. Başka bir deyişle, zihinden geçenler beyni şekillendirir. Araştırmalarda, rutin olarak beyinlerini çalıştıran kişilerin beyin kortikal kalınlığının daha fazla olduğu görülmüştür. Kortikal kalınlığın fazla olması bir anlamda yaşam doyumu duygusunun da yüksek olması anlamına gelir.

OLUMLU YÖNÜNÜZÜ ARTIRMANIN 10 YOLU

1-Anda kalın

Geçmişe takılıp kalmak ya da gelecekle ilgili hayal kurmak yerine kendinize şimdiye odaklanmayı öğretebilirsiniz. Bu size sakinleşmeniz için zaman verir, daha iyi kararlar almanızı sağlar. Mesela, anda kalmanın en güzel yollarından biri nefesinize odaklanmaktır. Sadece nefes almakla kalmayın, gözlerinizi kapatıp nefesinizi takip ederseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Anda olmanın bir diğer yolu da duyulara odaklanmaktır. Çevrenizdeki kokuları, sesleri ve duyularınızla algılayabileceğiniz her şeye karşı dikkatinizi daha çok vererek veya meditasyon yaparak bunu becerebilirsiniz.

2-Mutlu beyin kimyasallarınızı tetikleyin

Pozitif düşünceler yaratmak için vücut hareketlerini kullanabilirsiniz. Mesela, canınız istemese bile gülümseyin, dans edin, yürüyün, dik durun, egzersiz yapın. Unutmayın bu tarz vücut hareketleri mutlu beyin kimyasallarını serbest bırakır ve size kendinizi iyi hissettirir.

3-Kendinizle iyi arkadaş olun

Unutmayın dünyadaki her canlı biriciktir ve siz biricik olduğunuzu kabul ederek işe başlayabilirsiniz. Pozitif olmak içsel bir iştir. Kafanızdaki kişinin size güzel şeyler söylemesine izin verin. Evet en zor olan insanın kendisiyle iletişim kurmasıdır ama inanın en güzel olan da yine odur. İç sesinize kulak verin ve bırakın size güzel şeyler söylesin. İlk başta bunu yapmak size zor gelebilir ama beyninizi kandırabilirseniz o güzel sözleri de zamanla çoğaltabilirsiniz. Eğer kendinizle konuşamıyorsanız, mektuplaşın. İçinizden geçen güzel duyguları yazmak da size kendinizi daha iyi hissettirecektir.

4-Pozitif düşünmek için 12 saniye kuralını deneyin

Bir başarısızlıkla karşılaştıysanız, hayal kırıklığı yaşamış veya üzgünseniz kendinizi iyi hissetmeniz için 12 saniye kuralını kullanmayı deneyin. Bunu yapmak için en az 12 saniye olumlu bir anı, görüntüyü veya ilişkiyi hatırlayın. Beyninizin bu anıyı, görüntüyü veya ilişkiyi iyi bir şey olarak sınıflandırmasının tüm nedenlerini düşünün. Ne zaman stresli hissetseniz veya kendinizi olumsuz bir tarafa yönelmiş bulsanız bunu yapın. Zamanla, beyniniz anın olumsuzluğuna teslim olmak yerine iyi tarafından bakmak için kendini eğitecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.