Sağlıklı Yaşam

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü uyardı: Aşısızlar ve tam doz aşı olmayanlar risk altında

Bilim Kurulu Üyesi Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, tam doz aşılı olanların hastalığı hafif olarak seyrettiğini kaydetti.

Prof. Dr. Özlü; “Aşısız olan kişilerde ise hastalık ağır seyredebiliyor ve sonucunda ise ölümlere yol açabiliyor. Bağışıklığı baskı haline gelmiş ve kronik hastalığı olan özellikle yaşlı kişilerde hastane yatışları ve yoğun bakım desteği gerekebiliyor. Şu dönemde ise ‘Omicron artık hafif bir hastalık halini aldı’ düşüncesiyle yanılmamak gerekir. Özellikle aşılı olmayanlar ve aşılarını tam doz olmayanlar risk altında. Bu bakımdan hastalığın hafif seyretmesi kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olmasıyla ilişkili. Bunu da en başta aşı ile sağlıyoruz. Bunun için mutlaka hatırlatıcı doz aşılarımızı zamanında yaptırmış olmamız şart” dedi.

“HASTALIĞIN NEREDEN GELECEĞİ BELLİ DEĞİL”

Yaşlı ve kronik hastalığı olanlara uyarılarda bulunan Prof. Dr. Özlü, “Yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, bağışıklığı baskılayan bir hastalığı ya da bağışıklığı baskılayan bir tedavi almakta olanlar çok dikkatli olmalı. Hala onlar için Omicron ağır seyreden ve ölümcül seyreden bir hastalıktır.Bu hastalık devam ediyor. Kronik hastalığı lan kişiler tek başına korumaları mümkün değil. Bu kişiler evde dursa, evden dışarı çıkmasa da oğlu, kızı, gelini, damadı, torunu, komşusu, akrabası onun yanına ziyarete geliyorlar. Ne kadar kendisi dikkat etse bile dışarıda irtibatta olan, hayatın içinde olan insanlar gelip bulaştırabiliyorlar. Dolayısıyla hepimizin dikkatli olması gerekiyor. Yani ben gencim ya da işte aşılıyım ya da herhangi bir hastalığım yok bunu hafif atlatırım, diye düşünmemek lazım. Siz kendiniz hafif atlatmış olsanız bile sizden hastalığı kapabilecek olan bir yakınınız, bir tanıdığınız, bir arkadaşınız, komşunuz, akrabanız o kadar şanslı olmayabilir. Onda ağır seyredebilir hatta onun maalesef kaybıyla sonuçlanabilir” dedi.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x