Sağlıklı Yaşam

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Çözüm İle Boğaz İltihabı En Hızlı Nasıl Geçer?

Giriş Tarihi: 27.4.2022 13:41 Son Güncelleme: 27.4.2022 13:41

Boğaz ağrıları şikâyetleri ile doktora gidildiğinde boğazda pamuksu şeklinde bir görüntü keşfedilirse boğaz iltihabı teşhisi konur. Yani bakteriyel bir hastalığa bağlı olarak boğazda iltihap oluşmuş demektir. Yutkunurken, konuşurken, nefes alırken boğazdaki iltihabı hissedebilirsiniz. Çoğu zaman boğazı tıkayarak yutkunmayı bile zorlaştırır. Boğaz iltihabı doğal tedavisi için bazı öneriler vardır. Doktora gitmeden evde çözüm yolu arıyorsanız size önerilerimiz olacak. Boğaz iltihabı temizleme için gerekli olanlar nelerdir? İşte ayrıntılar…

BOĞAZ İLTİHABI BELİRTİLERİ

Boğaz iltihabı belirtileri arasında en belirgin özellik boğazda oluşan pamuksu beyaz lekelenme tarzı görüntüdür. Bunun dışında da birçok belirtileri vardır. Onlara değinecek olursak:

 • Boğazda yanma
 • Boğazda kuruluk
 • Yutkunamama
 • Yutkunmada zorlanma
 • Ateşlenme
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Geniz akıntısı
 • Hırıltı
 • Konuşmakta zorlanma
 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik

Boğaz şişliğine ne iyi gelir ve nasıl geçer? Boğaz şişliğine evde iyi gelen şeyler, bitkisel ve doğal yöntemler

BOĞAZ İLTİHABI NASIL GEÇER?

Bakteriyel enfeksiyonlarda boğaz iltihapları görülür. Boğaz iltihapları genel olarak baş ağrısı, öksürük, ateş, halsizlik gibi belirtiler gösterir. Lenf bezleri şişerek boğazda ağrı hissi verir. Bakteriyel enfeksiyonların çözüm yolu antibiyotiktik. Antibiyotik kullanımı Türkiye’de artık tercih edilmediği için doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Boğazdaki iltihap nasıl geçer? Sorusunun yanıtı bu şekildedir.

BOĞAZ İLTİHABINA NE İYİ GELİR?

Boğaz iltihabına doğal çözüm arayanlar için bazı önerilerimiz olacak. Evde uygulayabileceğiniz yöntemler mevcuttur. Boğaz iltihabına iyi gelen şeyler şu şekilde sıralayabiliriz…

Bol su için

Boğazdaki iltihabın etkisini azaltmak ve kolay yutkunabilmek için bol bol su içmeliyiz. Su sindirim sistemini de harekete geçireceği için faydalıdır.

Ada Çayı

Ada çayının hafif ve rahatlatıcı tadıyla boğaz iltihabına karşı boğazda rahatlama hissedebilirsiniz. Boğazdaki mukusu yumuşatarak rahat dışarı atılmasını sağlar.

Tuzlu su

Önce bir bardak ılık su ayarlayın. Ardından içine bir çay kaşığı tuz ekleyin. Bu karışımı içmeyeceksiniz. Ağızda gargara yaparak boğazı temizleyecek ve rahatlatacaksınız.

Papatya çayı

İltihap kurutucular arasında en etkili yöntemlerden biri olan papatya çayı en çok tercih edilenler arasındadır. Papatyanın hafif tadı ve rahatlatıcı etkisiyle de kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Papatya çayı ayrıca vücuttan yabancı maddeleri n atılmasını da sağlar.

Nane çayı

Nane çayı tarihin bilinen en eski yöntemlerinden biridir. Nanenin ferahlatıcı etkisi ile boğazdaki sorunları yok edebilirsiniz. Günümüz ilaç sektöründe de naneden oldukça çok yararlanılmaktadır.

Boğaz yanmasına ne iyi gelir? Boğazda yanma hissi evde tedavi ile nasıl geçer?

Kabartma tozu

Kabartma tozu deyince akla pasta yapmak gelir. Bir bardak ılık suyun içine bir çay kaşığı kabartma tozu dökerek karıştırın ve bu karışımı ağızda gargara yapın. Boğazda rahatlama hissi verecektir. Gargara sonrası mutlaka temiz suyla ağzı çalkalayın.

Elma sirkesi

Sirke hayatımızın en önemli parçalarından biridir. Anti bakteriyel özelliği sayesinde birçok alanda kullanılmaktadır. Boğazda oluşan mukusu parçalayarak bakterinin yayılmasını önler. Bir bardak suyun içine bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve gargara yapın. Elma sirkesini içerseniz bir şey olmaz ama mide sorunları olanlar için kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Sarımsak

Doğal antibiyotik arıyorsanız sarımsam imdadınıza yetişir. Boğaz ağrısı için birebir olan sarımsağı yemeklerin içine atarak da tüketebilirsiniz.

Boğaz iltihabı bitkisel tedavi yöntemleri bunlardır. Evde rahatlıkla bunları deneyebilirsiniz. Ama boğaz iltihabı sağlık açısından ciddi sorunlar oluşturabilir. Geçmeyen boğaz iltihabı durumlarında önce en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz tavsiye edilir. Doktor kontrolünde tedavi olursanız daha erken iyileşebilirsiniz. Çünkü boğaz iltihabına neden olan etkeni daha erken teşhis ederek tedavi süreci de ona göre başlatılır.

BOĞAZ İLTİHABI KAÇ GÜNDE GEÇER?

Boğaz iltihabı düzenli antibiyotik kullanımı ile beraber 7-10 gün içerisinde geçmesi beklenir. Doktorlar genel olarak 7 gün sonra kontrole gelinmesini ister. Ona göre antibiyotik tedavisine devam ettirilir ya da tedavi yöntemi değiştirilebilir.

Antibiyotikle geçmeyen bademcik iltihabına ne iyi gelir? Bademcik iltihabı nasıl geçer, ne iyi gelir?

KULLANICILARIN MERAK ETTİĞİ DİĞER SORULAR

Boğaz iltihabına ne iyi gelir evde çözüm?

Boğaz İltihabına İyi Gelen Şifalı BitkilerKekik, bal ve limon ile bir bitki çayı hazırlayabilirsiniz. … Papatya çayı da boğazınızda oluşan enfeksiyonu yok edecek özelliktedir. … Zerdeçal ve yeşil çay ile bir bitki çayı, boğaz iltihabına çok iyi gelecektir. … Adaçayı da boğaz iltihabını yok eden bir mucizedir.Daha fazla öğe…

Boğaz iltihabı nasıl iyileşir?

Boğazı nemli tutun.Bol su tüketimi gereklidir.Çok konuşmamalıyız. Boğazı yorarsak daha çok tahrişe sebep olacaktır.Alkol ve sigara tüketmemeliyiz.Kafein içeren içeceklerden uzak durmalıyız.Et ve tavuk suyu içebiliriz.Ilık su ile bal karışımı içebiliriz.Tuzlu su ile gargara yaparsak boğazı yumuşatır.Daha fazla öğe…•29 Mar 2021

Sirke boğaz enfeksiyonuna iyi gelir mi?

Boğaz ağrısının giderilmesine yardımcı olmak için, 1 çorba kaşığı elma sirkesi eklenmiş (ve isteğe bağlı olarak bal da karıştırılmış) 1 fincan ılık su için. Elma sirkesi antibakteriyel özelliklere sahiptir ve ılık suyla az miktarda tüketildiğinde boğaz rahatlamasına yardımcı olabilir.

Boğaz iltihabı ilaçsız geçer mi?

Hafif bademcik iltihabı vakası, özellikle soğuk algınlığı gibi bir virüsün buna neden olması durumunda mutlak bir tedavi gerektirmez . Bademcik iltihabında yeterli sıvı alımı ve uygun ağız bakımı önemlidir. Antiseptik gargaralarla gargara yapmak ağız bakımı için yeterlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu