Sağlıklı Yaşam

Boyun Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Tedavi Ve Egzersiz İle Boyun Ağrısı En Hızlı Nasıl Geçer?

Giriş Tarihi: 27.4.2022 11:46 Son Güncelleme: 27.4.2022 11:46

Yaşlanma sürecinin bir parçası olarak omurganın dejenerasyonu ve boyundaki sinirlerin sıkışması gibi başka olası nedenler boyun ağrısına neden olabilir. Her yaştan insan, hayatının belirli dönemlerinde boyun ağrısı ile karşılaşıyor. Peki, boyun ağrısı nedenleri nelerdir ve nasıl geçer? Aşağıda, boyun ağrısı hakkında bilmeniz gereken bilgiler yer almaktadır

BOYUN AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?

Yanlış duruş

Duruş, omurga sağlığı ve omurgaya bağlı ağrıyı önlemek için önemli bir faktördür. Boyun ağrısının, masa başında oturarak çalışanlar gibi, günün büyük bir kısmını öne eğik bir duruşta geçiren kişileri etkileme olasılığı daha yüksektir. Bu, boynu destekleyen bağ dokularındaki sürekli zorlanmanın, onları zayıflatmasına ve boyun ağrısına duyarlılığı artırmasına neden olabileceğini düşündürmektedir.

Travma veya yaralanma

“Kırbaç” yaralanması, bir araba kazası veya diğer benzer travmalar sırasında olduğu gibi boyunda ani ve önemli bir sarsıntıdır. Boyun ağrısına neden olma potansiyeline sahiptir. Bu gibi durumlarda başın ani ve kuvvetli hareketi tendonları ve bağları aşırı gererek yırtılmalara veya başka hasarlara neden olabilir. Whiplash yaralanmaları da sıklıkla baş ağrısına neden olabilir.

Tortikolis

Aynı zamanda kıvrık boyun olarak da bilinen akut tortikollis, başın bir tarafa bükülmesini içeren bir durumdur. Etkilenen kişiler, başını normal düz bir pozisyona geri getirmeyi çok acı verici bulur ve bu girişim boyun ağrısına neden olur. Tortikolisin kesin nedeni genellikle tanımlanamaz. Bazı durumlarda, boyundaki küçük bir burkulma veya zorlanma veya aşırı soğuk havaya maruz kalma ile bağlantılı olabilir.

Bel ağrısına ne iyi gelir? Evde tedavi ile bel ağrısı nasıl geçer?

Çoğu durumda, insanlar sabahları başları bükülmüş olarak uyanırlar ve normal pozisyonuna döndürmeye çalıştıklarında ağrı hissederler. Bu tür dalgalı boyun, herhangi bir tedaviye gerek kalmadan birkaç gün içinde iyileşme eğilimindedir.

BOYUN AĞRISINDA BELİRTİLER

 • Ağrı ve sertlik
 • Boynunuzun ortasında veya her iki tarafında ağrı hissedebilirsiniz, ancak aynı zamanda omuza veya göğsünüzün üst kısmına da uzanabilir.
 • Kollarınızda ağrı veya güçsüzlük olabilir.
 • Ağrının başınızın arkasına ve bazen kulağınıza veya gözünüzün arkasına gidebildiği gerilim tipi baş ağrılarınız olabilir.
 • Boynunuzu hareket ettirmek ağrılı olabilir ve özellikle uzun süredir aynı pozisyonda oturuyorsanız veya uyuyorsanız kaslarınız gergin olabilir.
 • Örneğin arabayı ters çevirirken omzunuzun üzerinden bakmaya çalıştığınızda, boynunuzun normalde olduğu kadar dönmediğini fark edebilirsiniz.

Boyunda hızlı bir şekilde, muhtemelen bir gecede ortaya çıkan ağrı ve sertlik varsa ve her iki kolunuzu da başınızın üzerine kaldırmakta güçlük çekiyorsanız, bu polimiyalji romatika (PMR) adı verilen bir durumun işareti olabilir. Bu, kasların iltihaplı bir durumudur. 65 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygındır. Bu rahatsızlığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.

Boyunda Uyuşma veya karıncalanma

Bir sinir, etrafını saran kaslar, kemikler veya dokular çok fazla baskı uyguladığında sıkışabilir. Sonuç olarak, kolunuzdan aşağıya, bazen parmaklarınıza kadar hissedilebilen uyuşma, iğne batması veya karıncalanma hissi hissedebilirsiniz.

Sorun kendiliğinden çözüldüğünde uyuşma ve karıncalanmanın ortadan kalkacağını göreceksiniz. Ancak belirtileriniz şiddetli ise doktorunuzla konuşun; gabapentin veya pregabalin gibi sıkışmış siniri hedef alan ilaçlar yazabilirler.

Boyundan gelen sesler

Başınızı hareket ettirirken tık sesi duyabilir veya hissedebilirsiniz. Buna krepitus denir ve eklemde patlayan hava kabarcıklarından veya doku ve kemiklerin birbiri üzerine hareket etmesinden kaynaklanabilir. Diğer eklemler de genellikle bunu yapar, ancak boynunuzdan gelen sesler kulaklarınıza daha yakın olduğundan genellikle daha yüksek görünür. Ayrıca geceleri daha belirgin olduklarını da görebilirsiniz. Bu yaygın bir belirti olsa ve kulağa korkutucu gelse de ciddi değildir.

Baş dönmesi ve bayılmalar

Yukarıya bakarken veya başınızı çevirirken başınız dönüyorsa, bunun nedeni omurganın yanında uzanan atardamarların sıkışması olabilir, aksi takdirde vertebral arterler olarak bilinir. Bu bazen omurlardaki değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu vertebral arterlerin sıkışması, kan akışı geçici olarak azaldığı için ara sıra bayılmaya neden olabilir. Ancak, bayılmaların başka nedenleri de olabilir, bu nedenle bu başınıza geliyorsa tıbbi yardım almanız önemlidir.

BOYUN AĞRISI NASIL GEÇER?

 • Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçların alınması
 • Ağrı semptomlarını azaltmak için boyuna sıcak veya soğuk paketler yerleştirmek
 • temas sporlarından ve ağır kaldırmaktan kaçınmak
 • bir fizyoterapiste görünmek
 • nazik boyun germe hareketi yapmak
 • düzgün oturmak ya da durmak
 • yoga gibi hafif egzersizler yapmak
 • uyku için destekleyici boyun yastıkları kullanmak

boyun ağrısına iyi gelebilir.

Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek birçok farklı boyun egzersizi de vardır. Boyun için basit bir egzersiz denemek için:

 • Ayağa kalkın veya bir sandalyeye oturun, ayaklar yere düz olarak, omuz genişliğinde açık olacak şekilde.
 • Hafif bir esneme hissedene kadar başı yavaşça sağa çevirin. Çok fazla gerilmekten ve daha fazla ağrıya neden olmaktan kaçınmaya dikkat edin. Bu pozisyonu 10-30 saniye basılı tutun.
 • Başı sola çevirin ve 10-30 saniye tutun.
 • Bu adımları her iki tarafta en fazla beş kez tekrarlayın. Bunun nedeni omurga boyunca uzanan arterlerin sıkışması olabilir, aksi takdirde vertebral arterler olarak bilinir. Bu bazen omurlardaki değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu vertebral arterlerin sıkışması, kan akışı geçici olarak azaldığı için ara sıra bayılmaya neden olabilir. Ancak, bayılmaların başka nedenleri de olabilir, bu nedenle bu başınıza geliyorsa tıbbi yardım almanız önemlidir.

İlaç kullanmadan halsizliğe ne iyi gelir, evde tedavi ile nasıl geçer? Halsizlik neden olur, belirtileri nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu