Bruce Lee’nin ölüm sebebi ortaya çıktı!

Milliyet.com.tr27 Kasım 1940 yılında ABD’de dünyaya gelen Çin asıllı Bruce Lee, 20 Temmuz 1973’te Hong Kong’da hayatını kaybetmişti. Tüm zamanların en önemli dövüş sanatçısı ve 20’nci yüzyılın pop ikonu olan Bruce Lee’nin yapılan otopsi raporuna göre ölüm nedeni beynindeki tümör olarak kabul edilse de, büyük bir çoğunluk usta aktörün doğal yolla ölmediğine inanmıştı. YILLAR SONRA…

bruce-lee’nin-olum-sebebi-ortaya-cikti!

Milliyet.com.tr

27 Kasım 1940 yılında ABD’de dünyaya gelen Çin asıllı Bruce Lee, 20 Temmuz 1973’te Hong Kong’da hayatını kaybetmişti. Tüm zamanların en önemli dövüş sanatçısı ve 20’nci yüzyılın pop ikonu olan Bruce Lee’nin yapılan otopsi raporuna göre ölüm nedeni beynindeki tümör olarak kabul edilse de, büyük bir çoğunluk usta aktörün doğal yolla ölmediğine inanmıştı.

YILLAR SONRA ORTAYA ÇIKTI

Ancak doktorlar Bruce Lee’nin ölümüne neden olan şeyin ardındaki gizemi keşfettiklerine inanıyor. Efsanevi dövüş sanatçısı ve aktör, son bulgulara göre 32 yaşındayken, doktorların çok fazla su içmekten kaynaklandığını söylediği beyin şişmesi nedeniyle öldü.

New York Times’ta yer alan habere göre; araştırmacılar, Clinical Kidney Journal’da, “Bruce Lee’yi böbreğinin fazla suyu atamamasının öldürdüğünü öne sürüyoruz” diye yazdı:

İronik bir şekilde Lee, ‘Su gibi ol dostum’ sözünü meşhur etti, ancak fazla su onu nihayetinde öldürmüş gibi görünüyor.

AĞRI KESİCİLER YÜZÜNDEN ÖLDÜĞÜNE İNANMIŞLARDI

O dönemde doktorlar beyindeki şişmenin bir ağrı kesiciden kaynaklandığına inanıyordu, ancak Mayo Clinic’e göre; ‘Enter the Dragon’ yıldızının ölümünden yaklaşık 50 yıl sonra yapılan araştırmalar ünlü ismin muhtemelen hiponatraemiden (vücuda giren çok fazla su veya sıvının neden olabileceği, kandaki düşük sodyum konsantrasyonu) öldüğünü gösteriyor.

Araştırmacıların paylaştığı bu bulgular, bir zamanlar Lee’nin ölümüyle ilgili olarak ortaya atılan; gangsterler tarafından öldürüldüğü, kıskanç bir sevgili tarafından zehirlendiği, bir lanetin kurbanı olduğu ve sıcak çarpmasından öldüğü gibi söylentilerden çok uzak.

BİRDEN FAZLA RİSK FAKTÖRÜ VARDI

Bilim insanları, Lee’nin hiponatremi için; yüksek sıvı alımı, uyuşturucu madde kullanımı gibi susuzluğu artırabilecek faktörler ile reçeteli ilaçlar, alkol kullanımı gibi böbreklerin su atma yeteneğini zayıflatan durumlar da dahil olmak üzere birden fazla risk faktörüne sahip olduğunu belirtti.

SIVI BAZLI BİR DİYET YAPIYORDU

Lee’nin eşi Linda, bir keresinde yıldızın havuç ve elma suyundan oluşan sıvı bazlı diyetinden bahsetmişti. ‘Bruce Lee: A Life’ adlı 2018 tarihli kitabın yazarı Matthew Polly de; Lee’nin hastalandığı süre de dahil olmak üzere, bir gün içerisindeki su alımına defalarca atıfta bulunmuştu.

Ünlü ismin hayatını kaybettiği gün, diğer günlere kıyasla daha fazla su tükettiği de bilinenler arasında.

ÖLÜMÜNDEN İKİ AY ÖNCE BEYİN ÖDEMİ GEÇİRMİŞTİ

Aktörün tıbbi geçmişinde araştırmacıların potansiyel olarak ölümüyle ilgili bulduğu diğer faktörler arasında düşük diyet solüt alımı, diüretikler, opioidler, böbrek fonksiyon bozukluğu, egzersiz ve ölümünden iki ay önce geçirdiği beyin ödemi vakası da yer alıyor.

“ZAMAN ÇİZELGESİYLE UYUMLU”

Araştırmacılar, “Sonuç olarak, Bruce Lee’nin belirli bir böbrek fonksiyon bozukluğundan öldüğünü varsayıyoruz: esas olarak tübüler bir fonksiyon olan su homeostazını korumak için yeterince su atamama” ifadelerini kullandı:

Bu durum, alınan aşırı suyun idrarla atılımı ile eşleşmemesi halinde; hiponatraemi, serebral ödem ve saatler içinde ölüme de yol açabilir ki, bu da Lee’nin hayatını kaybedişinin zaman çizelgesiyle uyumlu.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir