İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Bu hatayı bilmeden her gün yapıyoruz… Kansere ve üreme sorunlarına yol açıyor!

2

Neredeyse her gün tükettiğimiz bazı içecekler, aslında birçok hastalığı beraberinde getiriyor. Kanser ve üreme sorunlarına yol açarak hayatı tehdit edebilecek sonuçlara neden oluyor. Uzmanlar, sık sık tükettiğiniz besinlerin yumurtalık, rahim ve göğüs kanseri başta olmak üzere birçok hastalık riskini artırdığını söylüyor. Peki, hangi içecekleri tüketmekten sakınmalıyız? İşte kanser ve üreme sorunlarına neden olan içecekler…

Giriş Tarihi: 27.10.2022 09:16 Güncelleme Tarihi: 27.10.2022 09:21

PASTÖRİZE MEYVE SUYU

Meyve suyu tükettiğinizde bir oturuşta yiyebileceğiniz meyveden fazlasını tüketmiş olursunuz. Meyveler içeriğindeki şeker oranından dolayı fazla miktarda tüketilmemesi gereken besinler olduğu için meyve suyunun da aynı şekilde tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Meyve suyunun meyvede bulunan liflerden yoksun olması da besin değerinde azalmaya sebep olur.

SÜT

Geleneksel süt ve organik süt arasındaki fark, geleneksel sütün hormonlarla tedavi edilen ineklerden geldiği için östrojen içermesidir. Uzmanlar, ekstra östrojen hormonu alımının kansere neden olabileceğine vurgu yapıyor. Bazı araştırmalar, fazla miktarda süt tüketiminin meme, yumurtalık ve rahim kanseri riskini artırdığını gösteriyor. Bu nedenle diyetisyenler, süt tüketirken mutlaka organik olması gerektiğini belirtiyor.

TAHIL SÜTLERİ

Tahıl sütleri, süt içermeyen sütler olarak anılır. Özellikle laktoz intoleransı olmayan insanlar için kurtarıcıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, tüketilen tahıl sütlerinin ‘şeker ilavesiz’ olmasıdır. Bazı tahıl sütleri, şeker içerir ve sindirim sistemini alt üst eden, deniz yosunundan elde edilen koyulaştırıcı bir madde olan carrageenan içerir. Diyetisyen Isabel Smith, şekersiz ve sade olan tahıl sütlerinin tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor.

SIFIR KALORİLİ TATLANDIRILMIŞ İÇECEKLER

Kalorisi olmayan ancak lezzetli olan içeceklerin çoğu kimyasallar, yapay renklendiriciler ve yapay tatlandırıcılar içerir. Smith, bu tür içecekleri içmeden önce mutlaka içerik etiketini okumanızı öneriyor. Tatlandırıcılar ve kimyasallar, bağırsaklardaki bakteri dengesini bozuyor. Son araştırmalara göre, bu durum kilo alımını beraberinde getiriyor. Uzmanlar, içeceklerinizi limon veya donmuş meyvelerle tatlandırmanızı öneriyor.

KOLA

Koyu gazlı içecekler, fosforik asit içerir. Fosforik asit, vücuttaki kalsiyum miktarını azaltır, kemikleri zayıflatır ve osteoporoz riskini artırır.

KAHVE

Kahve, nispeten zararsız içecekler sınıfında yer alsa da burada önemli olan tüketilen miktardır. Özellikle sabahları, ‘Kahve içmeden uyanamıyorum’ diyenlerdenseniz tercihinizi mutlaka dev büyüklükteki kahvelerden yana değil daha küçük boyutlu kahvelerden yana kullanın.

PROTEİNLİ SÜTLER VE İÇECEKLER

Proteinli içecekler, yalnızca fazla proteine ihtiyaç duyan atletler için ideal içeceklerdir. Yani bir atlet kadar spor yapmıyorsanız ve hareket etmiyorsanız proteinli içeceklerden uzak durmanız gerekir. Smith, bir smoothie hastasıysanız, şekersiz badem sütü ve meyve tüketmenizi öneriyor.

SPORCU İÇECEKLERİ

Bu içecekler, besin olarak nitelendirilmeyen yapay renkler ve tatlandırıcılar içerir. Spor yapanlar için en sağlıklı içecek, katkı maddesi içermeyen ve doğal bir elektrolit kaynağı olan sudur. Smith, özel spor içeceklerine ihtiyaç duyabilecek tek kişinin dayanıklılık sporcuları olduğunu söylüyor.

PLASTİK SU ŞİŞELERİNDEKİ SULAR

Isı plastiği bozabilen bir etmendir. Uzmanlar, uzun süre plastik şişelerde duran ve ısıya maruz kalmış suların içinde kimyasallar olabileceğine dikkat çekiyor. Düzenli olarak pet şişelerden su içerseniz, bu durum hormonlarınızı bozabilir, kanser riskini artırabilir ve üreme sorunlarına neden olabilir.

ŞEKERLİ SODALAR

Soda, doğal aromalıysa ve sodyum içermiyorsa daha sağlıklı bir içecektir. Şekerli ve meyveli sodalar birçok kimyasalı içeriğinde barındırır. Soda içmeden önce mutlaka içerik etiketini kontrol etmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.