bugra-isminin-anlami-nedir?-bugra-ismi-kur'an'da-gecer-mi,-tdk-sozluk-anlami-ne-demek?

Buğra İsminin Anlamı Nedir? Buğra İsmi Kur'an'da Geçer Mi, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek?

Buğra İsminin Anlamı Nedir?

 Buğra, sıklıkla kullanılmasından dolayı anlamı da merak edilen erkek isimlerinden biridir. Buğra, Arapça kökenli bir kelimedir ve dilimize de Arapçadan geçmiştir. Buğra, erkek deve anlamına gelmektedir ve tarihteki Harezm hükümdarının da adıdır. Aynı zamanda Buğra, turna kuşu anlamına da gelmektedir.

 Buğra İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 Buğra isminin Kur’an’da geçip geçmediği de merak edilen konulardan biridir. Buğra ismi Kur’an’da geçmemektedir fakat caiz olduğundan konulmasında herhangi bir problem bulunmaz. Özellikle bebek bekleyen anne babalar çocuklarına isim seçerken ne anlama geldiğine dikkat etmektedir. Bu sayede isimlerin anlamları da oldukça önemlidir.

 Buğra isminin TDK sözlük anlamı erkek deve anlamına gelir. Aynı zamanda tarihteki Harezm devletinin hükümdarının ismi de Buğra’dır. Buğra isminin bir diğer anlamı da turna kuşu, turna horozu demektir. İsimlerin kişileri etkilediği düşünüldüğünden ebeveynler çocuklarına isim seçerken anlamlarına mutlaka dikkat etmektedir. Buğra, denizcilikte deniz adamı olarak da kullanılan bir isim ve bir kelimedir.

 Türkiye’de Kaç Kişinin İsmi Buğra?

 Arapça kökenli bir isim olarak Buğra ismi Türkiye’de oldukça kullanılmaktadır. İsmin anlamı ve kaç kişide olduğu merak edilerek araştırılan konulardan biridir. Erkek deve anlamına gelen Buğra ismi turna sürüsünün en önünde uçan turna horozu anlamına da gelir. Türkiye’de toplam 24.567 kişinin ismi Buğra’dır. Bu da erkek bebeklerde en fazla tercih edilen isimlerden birinin Buğra ismi olduğunu göstermektedir.

 Kur’an’da geçmese de dinen konulmasında herhangi bir problem bulunmayan Buğra isminin konulması dinen caizdir. Türkiye’de her 1.897 kişiden birinin ismi Buğra’dır. Erkek ismi olan ve rengi de mavi olan Buğra ismi Türkiye’de sıkça kullanılan isimler arasındadır.

 Buğra İsminin Karakter Özellikleri Nelerdir?

 Buğra ismine sahip olan kişilerin içe dönük kişiler oldukları bilinmektedir. Bu kişiler çevresindeki kişilerin fikirlerine değer veren kişilerdir. Sürekli yenilik ve gelişme peşinde olan Buğra isimli kişiler biraz maymun iştahlıdır. Çok çalışkan ya da çok tembel olan bu kişiler genelde yaşadıkları ve yaptıkları her şeyi uçlarda yaşarlar.

 Hayal kırıklığına uğramaktan hoşlanmayan Buğralar aynı zamanda oldukça maceraperesttir. Arkadaş canlısı ve camimi olan bu kişilerin şefkatli bir kişilikleri vardır. Hırslı olmalarına rağmen sadık olan bu kişiler bazı durumlarda şüpheli ve kararsız davranmaya da eğilimlidir.

Betül İsminin Anlamı Nedir? Betül İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir