Kadın

Camlardaki kararmanın sonunu getiriyor! Silikonlardan bile küfü kolayca temizleyen yöntem

Silikon dolgu macunları, özellikle banyolardaki pencerelerde küf için tam bir sığınaktır. Siyah küf sadece çirkin görünmekle kalmaz, aynı zamanda solunum yolu tahrişi gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle en kısa sürede temizlenmesi önerilir. Bu tip alanları nasıl etkili bir şekilde temizleyebileceğinizi sizler için araştırdık. İşte en pratik şekilde küfü temizlemenin yolu…

Giriş Tarihi: 11.01.2023 09:34

Sesli dinlemek için tıklayınız.

Silikon dolgu macununun su geçirmezlik özelliği nedeniyle üzerlerinde küf oluşamayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak zamanla silikon yüzeyden uzaklaşarak suyun arkasında birikmeye başlamasına neden olabilir.

Küf, sıcak ve nemli ortamları sever. Banyo, yapılan faaliyetlerin doğası gereği ıslak bir ortam olduğundan, yüzeyler kurutulmazsa küfün saldığı mikroskobik sporlar nemin üzerine düşerek büyüyebilir.

Sosyal medya üzerinden bu şikayetini dile getiren pek çok kişi sorunlarını şöyle paylaştı:

“Küf sökücüyü bu alanlar üzerinde kullandım ve hiçbir işe yaramadı. Çok amaçlı temizleyici ve metal bir yıkayıcı ile temizledim ancak hiçbir şey yapmadı.”

Sesli dinlemek için tıklayınız.

Buna karşın temizlik uzmanları banyoda inatçı küfleri çıkarmanın yolunu şöyle anlattı; “Beyaz sirke ve karbonattan bir macun yapıp ve bir gün bekletebilirsiniz. Ardından tüm küften kurtulduğunuzu göreceksiniz.”

Bu yöntemin çamaşır suyundan çok daha etkili olduğunu söyleyen uzmanlar, aynı zamanda kimyasal olmadığını da vurguluyor.

Tercihen beyaz sirke ile karbonat kullanılmasını öneren uzmanlar küfün boyutuna bağlı olarak bir saat ila bir gece boyunca bekletilmesini öneriyor. Ardından ise alanın soğuk su ile durulanması gerektiğini söylüyorlar.

Eğer sirkenin kokusu sizi rahatsız ederse camları bir süre açmak yeterli olacaktır.

Temizlik uzmanları: “Banyodaki bu silikon alanar, özellikle bir süre kendi haline bırakılmışsa, küf için bir mıknatıs olabilir. Neyse ki, banyo macunundan küfün nasıl çıkarılacağını öğrenmek aslında o kadar da zor değil.

“Karbonat ve beyaz sirke gibi bazı günlük malzemeler silikondan küfü çıkarmanıza yardımcı olabilir.”

Tek yapması gerekenin bir bardak beyaz sirke ve iki ila üç çay kaşığı karbonattan bir macun oluşturmak ve macunu kalıbın üzerinde beş dakika bekletmek olduğunu belirttiler.

Ardından, macunu temizlemek için sert kıllı bir fırça kullanın ve silerek temizleyin. Lekeler kalırsa yöntemi tekrarlayın.

Sesli dinlemek için tıklayınız.

Doğal yolu sevenler için uzmanlar, silikon dolgu kalıbını çıkarmak için beyaz sirke ve soda bikarbonat kullanılmasını da tavsiye etti. Ancak silmeden önce macunun en az 30 dakika üzerinde bırakılmasını önerdiler.

Profesyoneller şunları ekledi: “Küf yine de kımıldamıyorsa, çözeltinin iyice işlemesini sağlamak için kalıbın yüzeyinde kalması için streç film veya bezle örtmeyi deneyin.”

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x