Cemel Savaşı Sonuçları Ve Nedenleri: Cemel Savaşı Kimler Arasında Yapıldı? Kısaca Önemi Nelerdir?


0

Cemel Savaşı (Cemel Vakası) Nedir?

Üçüncü halife olan Hz. Osman, isyancılar tarafından şehit edilmiştir. Bunun üzerine Medine’de bulunan ashap Hz. Ali halife olmuştur. Hz. Ali’nin en önemli vazifesi ise, Hz. Osman’ın katillerini bulup cezalandırmaktır. Fakat ortada belirli bir katil olmadığı gibi “Osman’ı hepimiz öldürdük” diyen bir isyancı topluluk vardır. Şehre hakim olan bu isyancılarla başa çıkmak da o kadar kolay olmayacaktır.

Peygamber Efendimizin eşi Hz. Aişe ise, hilafetinin son dönemlerinde Hz. Osman’ı çeşitli vesilelerle tenkit etmiştir. Hz. Osman, Hz. Aişe’ye şehri terk etmemesi gerektiğini belirtmiş. Fakat Hz. Aişe, isyan başladıktan sonra hac için Mekke’ye gitmiş. Hac vazifesini yaptıktan sonra Medine’ye dönmek üzere yola çıkmıştır. Hz. Aişe, Hz. Osman’ın şehit edilip yerine Hz. Ali’nin halife seçildiğini öğrenmiştir. Döndüğünde Mekke’de halka hitaben Hz. Osman’ın mazlum olarak öldürüldüğü hakkında bir konuşma yapmıştır.

Medine’den uzaklaşan Emevi ailesi mensupları da o sırada Mekke’ye gelmişlerdi. Hz. Aişe’ye katılan pek çok kişi gibi onlarda Hz. Aişe’nin safında yer aldı. Hz. Aişe Mekke’den yola çıktığında safında 3000 dolayında kuvveti vardı. Ayrıca Basra bölgesine gelince onları da kendi taraflarına çekmek için ileri gelenlerine mektuplar yazmıştı. Hz. Aişe’nin kuvvetleriyle birlikte geldiğini haber alan Hz. Ali, onun niyetini öğrenmek için bir elçi yolladı. Hz. Aişe’nin amacı; isyancıların bozduğu asayişi yeniden düzene sokmak, Hz. Osman’ın katillerini cezalandırmak ve Müslümanların arasını düzeltmekti.

Hz. Aişe’nin amacını öğrenen Hz. Ali, 3000 dolayındaki bir kuvvetle Medine’den ayrılmıştı. Hz. Aişe ile anlaşma ümidiyle daha yoldayken bir elçi yollamıştı. Fakat kimse ne olduğunu anlayamadan kendilerini savaşın içerisinde buldu. Hz. Aişe ile Hz. Ali savaşı durdurmak için gayret gösterseler de savaş bütün şiddetiyle devam etti. Savaş Hz. Aişe’nin etrafında cereyan ediyordu, bunu gören Hz. Ali savaşın Hz. Aişe’nin bindiği devenin etrafında döndüğünü görünce develerin öldürülmesini söyledi. Develer öldürüldüğünde ise bir anlamda savaş da sona ermiş oldu.

Hz. Aişe savaşı devesinin üzerinden idare ettiği için bu olay Deve Olayı olarak tarihe geçmiş oldu. Hz. Aişe yara almadan savaştan kurtulmuştu. Sebepsiz yere meydana gelen bu olayda, müminler boş yere birbirlerini incitmişlerdi. Hz. Aişe, Hz. Ali arasında şahsi herhangi bir kırgınlık bulunmadığını dile getirmişti. Hz. Ali’yi iyi ve seçkin bir kişi olarak görüyordu.

Cemel Savaşı (Cemel Vakası) Kimler Arasında Yapıldı?

Cemel Savaşı 7 Kasım 656 tarihinde, Halife Ali bin Ebu Talib ile Peygamber Efendimizin dul kalan eşi Hz. Aişe arasında gerçekleşen bir vakadır. Bu vaka Hz. Ali’nin zaferi ile sonuçlanmıştır.

Cemel Savaşı (Cemel Vakası) Nedenleri Nelerdir?

Peygamber Efendimiz vefat ettikten sonra sırasıyla a Ebu Bekir, Ömer ve Osman İslam devletinin halifeliğini yaparak başa geçmişlerdir. Ancak bu üç halife de Şia tarafından onay almamıştır. Ebu Süfyan ise Osman’ın halife olmasına çok sevinmiştir. Fakat Haşimoğulları, Osman’ın halifeliğinin ilk 6 ayında ona karşı çıkmışlardır.

Ebu Bekir zamanında kitap haline getirilen Kur’an-ı Kerim çoğaltılmış olması kabul görmemiştir. Asıl nüsha dışında diğerlerinin yok edilmesi için Ali, Osman’ın arkasında durmuştur. Fakat diğer yandan Osman’ın ilgilendiği siyaset, valilikler için akrabalarını ön gördüğü iddiaları Ali tarafından hoş karşılanmamıştır. Böylece aralarında görüş ayrılıkları yaşanmıştır.

Hz. Osman öldürüldüğünde ise Hz. Aişe’nin bunu Hz. Ali’den beklemesi kaçınılmaz olmuştur. Kısaca ortada bir yanlış anlaşılma vardır. Ali’de Aişe’de Hz. Osman’ı öldüren kişilerin peşindedir.

Cemel Savaşı (Cemel Vakası) Sonuçları Nelerdir?

656 yılında gerçekleşen Cemel vakasında, Aişe’nin ordusu mağlup olmuştur. Bu yüzden savaşa katılan Ümeyye oğulları da resmen mağlup edilmiştir. Ali savaşı kaybeden Aişe’ye hiçbir şekilde zarar vermemiştir. Sadece onu Medine’ye sürgün etmiştir.

Cemel Savaşı, iki tarafında aynı safhada durduğu bir olaydır aslında. Fakat yanlış anlaşılmalar sonucunda meydana gelmiştir. Bu durum ise kurulan İslam Devleti’nin yaşadığı ilk savaştır ve bu savaş kendi içlerinde yaşanmıştır. Doğal olarak bu savaş İslam Alemini de ikiye bölmüştür.


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Afet

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format