İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

yakın zamanda Gönderilenler

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Cildi yenilemek için tam retinol zamanı

4

Konu cildi pürüzsüzleştirmek, lekelerle savaşmak ve yaşlanma belirtileriyle mücadele etmek olduğunda, retinol en iyi bilinen içeriklerden biridir. Bir A vitamini türevi olan retinol, hücre döngüsünü artırarak ve yağlanmayı azaltarak pek çok cilt problemi ile aynı anda mücadele eder. Cilde kan akışını hızlandırmak ve kolajen üretimini artırmak gibi faydaları da vardır. Tüm bu özelliklerinin dışında, akne tedavisinde de faydalı bir bileşendir. Bu yazıda, cildinizi dönüştürmek için retinolün muhteşem etkilerinden nasıl faydalanabileceğinizden bahsedeceğiz.

KOYU LEKELERİ AÇAR

Akne, ince çizgi ve kırışıklıklar, koyu lekeler, cilt yağlanmasına karşı savaşta retinol en iyi yardımcılardan biridir. Evet, yanlış kullanıldığında, dozajı çok fazla olduğunda veya doğrudan güneş ışığına maruz kalındığında ciltte hassasiyete, tahrişe ve hatta lekeye neden olabilir. Ancak, doğru ürün kullanıldıktan ve talimatlar doğru şekilde takip edildikten sonra herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Cilt üzerinde pek çok faydası ile retinol, cildi daha etkili bir şekilde yenilenmesine yardımcı olur. Kırışıklık ve ince çizgilerin görünümünü iyileştirir, pigmentasyon sorununu azaltır ve gözenekleri küçültür.

AKNELERİ YOK EDER

Aynı zamanda; cildin daha aydınlık görünmesine, renk eşitsizliklerinin giderilmesine, gözeneklerin temizlenmesine ve akneleri gidermeye yardımcı olmak gibi faydaları da vardır. Hassas ciltlerin tolere etmesi biraz zor gibi görünse de nazikçe uygulandığında cilt üzerinde muazzam etkiler yaratabilir. Genişlemiş gözeneklerden cilt pürüzlerine kadar retinol, cilt için her derde deva gibidir. Doğru miktarda ve talimatlara uygun şekilde uygulandığında, sonuçlar yavaş yavaş görülmeye başlar. Gözenekler daha sıkı, cilt daha pürüzsüz görünür ve akneler azalıp lekelerin görünümü hafiflemeye başlar. Birkaç hafta içinde, cildin dokusu ve sıkılığındaki farkı siz de gözlemleyebilirsiniz.

CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN

BU uygulamayı yaparken cildiniz kuruyabilir ve hassaslaşabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu cildi bol bol nemlendirmek ve nemli tutmaktır. İyi bir nemlendiriciyi cilt bakım rutininize dahil etmek her zaman ihtiyacınız olan şeydir. Cilt tipinize uygun ve retinol ile birlikte kullandığınızda sizin için sorun yaşatmayacak içeriklere sahip bir nemlendirici tercih ettiğinizden emin olun.

HASSAS CİLTLERDE DOĞRU DOZ ÖNEMLİ

RETINOLÜN pek çok cilt problemi ile aynı anda mücadele edebildiği biliniyor. Akne tedavisi, yaşlanma belirtileri ve açık gözenekler bunlardan birkaçı. Hücresel yenilenme sürecini hızlandırdığı ve kolajen üretimini artırdığı gibi ciltteki renk eşitsizliklerini gidermek, cildi aydınlatmak, cilt dokusu ve tonunu iyileştirmek gibi faydaları da var. Bununla birlikte, bazı hassas ciltlerde ve doğru şekilde ve dozda kullanılmadığında, bazı yan etkilerden söz edilebilir. Bilinen yan etkileri arasında ise; hafif tahriş, kızarıklık, güneş hassasiyeti, ciltte kuruluk ve pullanma yer almaktadır.

GECE YATMADAN ÖNCE SÜRÜN

RETINOLE başlamanın altın kuralı, yavaş ama emin adımlarla ilerlemektir. Kızarıklık, kuruluk ve pullanma, cildin toleransını kademeli olarak artırarak en aza indirebilir veya önlenebilir. Bu nedenle, retinole başlarken haftada 1-2 uygulama ile başlayın. Cilde uygulamak için en doğru zaman gece yatağa gitmeden öncedir. Bezelye büyüklüğünde bir miktarı göz çevresi ile temas etmeyecek şekilde uygulayın ve başka herhangi bir ürün uygulamadan önce en az 30 dakika bekleyin. Yeni başlayan biriyseniz, retinolü diğer asitlerle birleştirerek uygulamaktan kaçınmak tahrişi ve hassasiyeti azaltmaya yardımcı olabilir. Cildiniz asitlere ve ürünlere alışkınsa, aynı cilt problemlerine hitap ettiklerinden emin olarak uygulama yapabilirsiniz.

UYGULAMA İÇİN EN İDEAL ZAMAN

RETINOL kullanımı ile ilgili dikkat etmeniz gereken çok önemli bir diğer konu da, yaz mevsiminden önce veya sonra uygulama yapmaktır. Yaz ayları, asitler ve retinol kullanmak için çok uygun bir zaman dilimi olmayabilir. Yani bahar ayları ve kış bu uygulama için en ideal zamanlardır.

MUTLAKA GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIN

CİLDİNİZİ güneşe karşı hassas hale getiren retinol, gece sürülse bile gündüz evden çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu uygulanmalıdır. Çünkü hücre yenilenme döngüsünü hızlandırır ve bu da cildinizi geçici olarak daha ince hale getirir. Bu da leke konusunda cildinizi daha savunmasız yapabilir. Bu nedenle retinol kullanmaya başladıysanız, güneş koruyucu kreminizi çantanızdan ayırmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.