Cilt Bakım Rutini Nasıl Yapılır?


0

Cilt Bakım Rutini Nasıl Yapılır?

Büyük cilt sadece bir DNA meselesi değildir – günlük alışkanlıklarınız, aslında aynada gördüğünüz şey üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ancak hangi ürün incelemelerini okuduğunuzu veya danıştığınız doktorları bağlı olarak, nemlendirmeden başlayarak UV ışınlarından korunmaya kadar her konuda baş döndürücü bir fikir vardır. Sonunda, cildinize özen göstermek kişiseldir. İşte bütün gürültüyü sıralamak için aklınızda bulundurmanız gerekenler.
Başlamadan Önce Cilt Bakımı İpuçları
-Üç ana adım
Cilt bakım rutininizi üç ana adımdan oluşan olarak düşünün:
* Temizlik – Yüzünüzü yıkamak.
* Tonlama – Cildi dengelemek.
* Nemlendirici – Cildi nemlendirir ve yumuşatır.
Herhangi bir cilt bakım rutininin amacı, cildinizi en iyi şekilde çalışması için cildinizi ayarlamak ve ayrıca üzerinde çalışmak istediğiniz alanları sorun gidermek veya hedeflemektir. San Francisco cilt bakım uzmanı Kristina Holey, “Güzellik rutinleri kendi içindeki değişimleri farketmek için bir fırsat” diyor. Cildinizin yaşla birlikte değişmesi nedeniyle ürünleriniz de değişecektir. Yine de, “mükemmellik yaratmakla ilgili değil” diye ekledi. Bu üç adımın, cildinizi güçlendiren ve gününüzü temel alan günlük ritüeliniz olmasına izin verin.
Zaman ver
Cilt bakım ürünlerinin arkasındaki bilim uzun bir yol kat etti, ancak bir ani düzeltme gibi bir şey hala yok – faydaları elde etmek için zamana ihtiyacınız var, diyor Schweiger Dermatology Group’taki bir Manhattan dermatolog olan Dr. Rachel Nazarian. “Sonuçlar yalnızca tutarlı kullanım yoluyla görülür” diye açıklıyor. Genel olarak, bir ürünü, bir farkın farkına varmak için günde bir veya iki kez en az altı hafta boyunca kullanmayı hedefleyin.
*İpucu: Herhangi bir cilt bakım ürününde tutarlılık sırasına göre uygulayın – en inceinden en kalınına kadar. Örneğin, temizleyici, toner (kullanırsanız), serum ve sonra nemlendirici.

Temizleyici
New York City dermatolog Dr. Carlos Charles, yüzünüzü yıkamanın her rutinin en temel ve en temel adımı olduğunu söylüyor. “Cildimiz, her gün nazikçe çıkarılması gereken çevresel kirleticiler, kir ve diğer faktörlerle temas ediyor.” Tıkanmış gözenekler, donukluk ve sivilcelerden kaçınmak için sabah ve gündüz günde iki kez yıkayın.
Yüz Temizleyicinizi Bulun
Doğru formül, cildinizi temizleyici temel yağları çıkarmadan temizler. Eksfoliye edici ovalamalarla (haftada bir kez kullanın) rahatlayın ve ezilmiş ceviz kabukları veya aşındırıcı maddeler içerenlerden kaçının.
Komedojenik Olmayan Tam Olarak Ne Demektir?
Bu terim sıklıkla ürün etiketlerinde görülür ve cilt bakımı uzmanları tarafından kullanılır, ancak her zaman basit ve net bir dille tanımlanmaz. İşte kısa bir açıklama: Bir ürün komedojenik olmadığını iddia ederse, cildi tıkayarak, bezleri tıkayarak veya saç folikülünü tahriş ederek gözenekleri tıkamaması veya akneyi tetiklememesi gerektiği anlamına gelir. Ancak bu iddia F.D.A tarafından düzenlenmemiştir ve birçok şirket bir ürünün komedogenik olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceğini belirlemek için kendi dahili testlerini yapar. (Bilinen bazı komedojenik içerikler, hindistancevizi yağı ve kakao yağıdır.) Tipik olarak, bir ürün ne kadar az bileşeni varsa, reaksiyona yol açıp açmayacağını belirlemek o kadar kolay olur.
Tonlama

Toner Nasıl Kullanılır?
Birçokları için “toner” kelimesi, 80’lerin sıkılaştırıcı sıkıntılarına dikkat çekiyor. Nazarian, “Orijinal, yağlı cildi kurutmak ve temizliğin ardından kalan kiri temizlemek için kullanılan alkol bazlı bir üründü” diyor. Ancak bugünün formülleri gelişti. Bunları takviye olarak düşünün – bu ince sıvılar, cildinizdeki dengeyi dengelerken, rejiminizdeki diğer ürünlerin daha iyi emmesine yardımcı olan fazladan bir besin maddesi sağlar. New York City’deki estetisyen Jordana Mattioli, uzmanların çoğunun tonerin isteğe bağlı olduğunu düşünüyor: “Diğer ürünlerinizde bulunmayan belirli bileşenleri eklemek veya başka bir cilt yenileme katmanı eklemek için iyi bir yol olabilir.” zamanın ve eğimin var, işte aranacak bazı kahraman malzemeleri:
*Alfa ve beta hidroksi asitler, gözenekleri tıkayabilen, güneşte zarar görmüş cildi iyileştiren ve donukluğu en aza indiren ölü cilt hücrelerini nazikçe giderir.
*Hyaluronik asit, hidrasyonu arttırır, nemli bir şekilde kapatır ve ince çizgileri incelikle cildi döker.
*Gül suyu ve yeşil çay tahrişleri yatıştırır ve anti-enflamatuar etkisi ile kızarıklığı azaltır.
*Cildinizi yaşlandırabilir serbest radikallere maruz kalma günlük mücadele mücadele E ve C vitamini.
Toner Nedir?
Mattioli, “Tonerler temizlendikten sonra ve başka bir şey koymadan önce yapılmalıdır” diyor. Geleneksel uygulama yöntemi pamuklu bir pedin doygun hale getirilmesi ve yüzünüze geçirilmesidir. Ancak, Mattioli’nin belirttiği gibi, “Sonunda çok fazla ürün kaybedersiniz.”
Tip: “Applying toner with clean hands is the most efficient. Just pour a few drops in your palm, then swipe it on.” Or if you prefer, you can pull apart a cotton pad “so it’s not so thick before putting toner on it,” Mattioli advises. Most formulas can be used morning and night, but you might want to use those with exfoliating acids only at night or every other day.
Serumlarla Tedavi Etmek
Basitçe söylemek gerekirse, serumlar güçlü cilt müttefikleridir. Konsantre etken madde dozu ile doldurulan bu iksirler, karanlık noktalardan kırışıklıklara kadar birçok sorunu hafifletebilir. Mattioli, “Herhangi bir özel sorununuz olmasa bile, herkes sabahları günlük saldırganlardan korunmak için genel bir antioksidan seruma ihtiyaç duyuyor” diyor. Malzemeler için “sınırsız seçenek” varken, Nazarian çalışkan favorilerini seçiyor. Belirli sorunları ele almak için şu ürünleri arayın:
*Nemlendirmeyi önlemek ve nem kaybını önlemek için bariyer fonksiyonunu (cildinizin üst katmanı) güçlendiren hyaluronik asit.
*Sürekli kullanımda donuk cildi aydınlatmaya ve koyu noktaları azaltmaya yardımcı olan C Vitamini.
*Retinol, vitamin B3, kollajen ve elastin üretimini uyaran peptitler, vücuttaki çizgiler ve cildin sarkmasını önlemeye yardımcı olan proteinler.
*Kolloidal kükürt, niasinamid, iltihabı azaltarak kızarıklığı ve tahrişi yatıştırır ve antimikrobiyal etkileri ile akneyi iyileştirir.
Faydalı İpuçları 
Birden fazla endişeniz varsa, birden fazla formül kullanmak isteyebilirsiniz. Mattioli, “Farklı bölgelere farklı ürünlerle bakılmasını öneriyorum” diyor. “Belki de her yerde bir C vitamini serumu kullanacaksınız, sonra sadece birkaç noktada hiperpigmentasyon için [başka] üzerine dokunacaksınız.” Herhangi bir potansiyel reaksiyondan kaçınmak için dermatoloğunuzla herhangi bir kombinasyonu uygulayın.
Zaman kazanmak için serumu nemlendiricinize karıştırmayı denemeyin. Dr. Nazarian, “Serumun etkili bir şekilde emilme yeteneğini azaltır” diyor. “Ürünler tek tek uygulanmalıdır.”
Tüm serumlar aynı sıklıkta uygulanmaz. Nazarian, “Bu içeriklere göre değişir” diyor. Mattioli, “Sabahları antioksidanları tercih ediyorum, çünkü size çevreden ek koruma sağlarlar ve çoğumuz olduğu gibi yeterince güneş kremi kullanmıyoruz” diyor. Yine de bazı malzemeler geceleri topaklandığında en iyisidir. Örneğin: “Retinoller güneşte kararlı değildir ve gündüz uygulanırsa bozulur” diye açıklıyor Dr. Nazarian. Alt satır: Etiket talimatlarını dikkatlice okuyunuz.
Nemlendirici
Bir nemlendiricinin en temel işlevi cildi nemlendirmek ve yumuşatmaktır. Charles, “Temel olarak nemlendiriciler, cildin dış katmanlarından su kaybını önlemeye yardımcı oluyor” diyor. “Ayrıca doğal olarak bulunan koruyucu yağları ve cildin içindeki seramitler gibi diğer yapı taşlarını da tamamlayabilirler.” Bu, doktorların tüm cilt tipleri için yıl boyunca kullanılmasını önerdikleri bir üründür. “Cilt yaşlandıkça nemi muhafaza etme kabiliyetini doğal olarak kaybeder” diyor Dr. Nazarian, “yıkama gibi günlük faaliyetler, doğal nemlendiricileri yüzeyden sıyırıyor” diyor.
Nemlendirici nasıl seçilir?
Mattioli, “Herkes neme ihtiyaç duyuyor ancak nemlendiricinizin dokusu cilt tipinize bağlı olarak değişecek” diyor. Bunu, kendi alçak sayfanız, Dr. Nazarian’ın izniyle düşünün.
Gündüz ve Gece Kremi Arasındaki Fark
Sabahları uygulayacağınız kremler, cildinizi evden çıkarken karşılaşacağınız çevresel saldırganlardan koruyacak donanıma sahiptir; birçoğu sizi kirletici bazlı serbest radikalleri en aza indirgemek için antioksidanlar ve güneş ışınlarını ultraviyole ışınlarından korumak için içerir. Genellikle hafif bir tutarlılığa sahiptirler. Öte yandan, gece kremleri, hücresel ciroyu hızlandırmak ve karanlık noktaları gidermek için retinol gibi maddelerle topladığınız hasarları onarmaya odaklanır. Bu kremler ayrıca, akşamları doğal olarak daldırılan nem seviyelerini de zengin, kalın bir doku oluşturan yumuşatıcılarla doldurur.
Göz Kremleri
Göz kremi olmadan hayatta kalabilir misin? Kesinlikle. Ancak, belirli endişeleriniz varsa – hiperpigmentasyon, kuruluk veya şişkinlik gibi – birini denemek isteyebilirsiniz. Nazarian, “Göz çevresindeki cilt oldukça ince ve hassastır ve tahriş edici maddelere diğer bölgelerden daha fazla reaksiyon gösterme olasılığı daha yüksektir” diyor. “Bu nedenle, dermatologlar tipik olarak potansiyel duyarlılığı göz önünde bulunduran ve daha fazla tolere edilebilir aktif bileşen konsantrasyonuna sahip bir göz kremi önermektedir.”
Mattioli, altı göz altı torbaları ve iltihaplanma için kafein, peptidler ve hyaluronik asitin yatıştırıcı olabileceğini söylüyor. “Koyu halkalar, görünür damarlardan veya koyu ten tonlarında görülen gerçek renk bozulmasından dolayı olabilir” diyor. “C vitamini, kojik asit ve niasinamid gibi parlatıcı maddeleri arayın.” İçeriden gelen ipucu: Gözdeki tahrişi önlemek için güçlü retinollerden (kızarıklık ve kızarıklık yaratabilir) ve kokusundan uzak durun.

Nemlendirici nasıl seçilir
Mattioli, “Herkes neme ihtiyaç duyuyor ancak nemlendiricinizin dokusu cilt tipinize bağlı olarak değişecek” diyor. Bunu, kendi alçak sayfanız, Dr. Nazarian’ın izniyle düşünün.
Güneş Koruyucu İle Koruyun
Danıştığımız tüm uzmanlar oy birliğiyle tek bir konuda hemfikirdi: güneş koruyucu en önemli cilt bakım ürünü. Charles, “yıl boyunca süren rejimin bir parçası olarak büyük önem taşıyor” diyor. “Günlük ve tutarlı güneş koruyucu kullanımı, ince çizgi ve kırışıklıkların, dokusal kusurların ve zaman içinde gözeneklerin görünümündeki değişikliklerin gelişmesini önlemeye yardımcı olur. Daha da önemlisi, günlük güneş koruyucu kullanımı bazı cilt kanserlerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. ”Hatırlamayı kolaylaştırmak için uzmanlar, en az 30’luk dahili geniş spektrumlu bir SPF içeren günlük bir nemlendirici kullanılmasını tavsiye ediyor.
Güneş Koruyucu Formülleri
Cildiniz için güneş kremlerinin en iyi ve en güvenli olduğu konusunda çok fazla tartışma var. Formüllerde iki tür içerik var:
*Ultraviyole ışığından kaynaklanan hasarı önlemek için cildinize emilen oksibenzon ve oktinoksat gibi kimyasal maddeler
*Hafif, uygulaması kolay ve cilde saydamdır.
*Cildi tahriş edebilir ve tahriş edebilir.
*Oxybenzone gibi bazı bileşenler, sağlık konusundaki endişeleri artırdı ve Environmental Working Group’un Skin Deep Cosmetic Database’inde “yüksek tehlike” derecesi aldı.
*UV ışınlarının vücudunuza girmesini engellemek veya engellemek için cildinizin üstüne oturan titanyum dioksit ve çinko oksit gibi fiziksel bileşenler.
*Çok az tahriş veya sağlık endişesi riski.
*Genellikle, özellikle koyu ten renginde olanlar için, cilt üzerinde beyaz veya grimsi bir renk tonu bırakın.
İçeriden bahşiş veren ipucu: “Genellikle fiziksel ve kimyasal engelleyici bileşenlerin bir kombinasyonunu içeren güneş koruyucularının kullanılmasını savunuyorum” diyor Dr. Charles. “Bunlar hem UVA hem de UVB ışınlarından koruma sağlayacak ve tipik olarak görünür bir kalıntı oluşturmaz.”
Güneş Koruyucu Uygulaması,
Dr. Nazarian’a göre, “Güneş koruyucudan 30 dakika önce güneş kremi sürün ve en az iki saatte bir uygulayın. Kimyasal güneş koruyucuları doğrudan temiz cilde uygulanmalı, cilt bakım rejiminizde en son fiziksel engelleyiciler uygulanabilir ancak makyajdan önce uygulanmalıdır. Yüzünüze ve vücudunuzun maruz kalan alanlarına örtmek için yaklaşık iki yemek kaşığı güneş koruyucu uygundur; Bu miktar içinde, yüzünüzü örtmek için nikel boyutlu bir dollop kullanın. ”
Danıştığımız tüm uzmanlar oy birliğiyle tek bir konuda hemfikirdi: güneş koruyucu en önemli cilt bakım ürünü. Charles, “yıl boyunca süren rejimin bir parçası olarak büyük önem taşıyor” diyor. “Günlük ve tutarlı güneş koruyucu kullanımı, ince çizgi ve kırışıklıkların, dokusal kusurların ve zaman içinde gözeneklerin görünümündeki değişikliklerin gelişmesini önlemeye yardımcı olur. Daha da önemlisi, günlük güneş koruyucu kullanımı bazı cilt kanserlerinin oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. ”Hatırlamayı kolaylaştırmak için uzmanlar, en az 30’luk dahili geniş spektrumlu bir SPF içeren günlük bir nemlendirici kullanılmasını tavsiye ediyor.


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format