Çirmen Savaşı Sonuçları Ve Nedenleri: Çirmen Savaşı Kimler Arasında Yapıldı? Kısaca Önemi Nelerdir?


0

Çirmen Savaşı, Sırpsındığı Savaşı’nda yenik düşen Sırpların Osmanlı Devleti’ne karşı açmış olduğu bir savaştır. Osmanlı İmparatorluğu, Sırpsındığı Savaşı’nda olduğu gibi Sırpları yenilgiye uğratmıştır. Çirmen Savaşı, II. Meriç Muharebesi olarak da bilinmektedir. Çirmen Savaşı’nda birçok Sırp askeri Meriç nehrinde boğulmuştur. Bu savaşta Osmanlı Devleti’nin ordusu ise epeyce az kayıp vermiştir.

Çirmen Savaşı Kimler Arasında Yapıldı?

26 Eylül 1371 senesinde yapılan Çirmen Savaşı, Osmanlı Devleti’nin Avrupa’ya açılmasında mühim bir yeri vardır. Savaştan yalnızca 6 sene önce Osmanlılar ile Sırplar arasında Sırpsındığı Savaşı yaşanmıştı. Osmanlı İmparatorlu, kendinden daha fazla askere sahip Sırpları yenmişti.

Kısaca Çirmen Savaşı’nın Özeti

Sırpsındığı Savaşı’ndan aldığı yaraları sarmak isteyen Sırplar epeyce büyük bir intikam duygusuyla Osmanlı İmparatorluğu’na savaş açmaya karar verilmesidir. Çirmen Savaşı, 1371 senesinde Sırpların başlattığı bir intikam savaşıdır. Çirmen konumunda I. Murat komutasındaki 800 kişilik ordu ile Sırpların 20000 kişilik ordusu arasında gerçekleşmiştir.

Türklerin Edirne’yi alması ve Rumeli bölümüne yerleşmesi neticesi Sırp kralı Macar, Bulgar ve Eflak güçleriyle birlikte Haçlı Seferi’ni başlatmıştır. Papa V. Urban seferin yayılmasını sağlayan kişidir. Çirmen Savaşı başladıktan sonra haçlılar fazlaca vermiştir. Böylece Osmanlı Devleti Çirmen Savaşı’nı galibiyetle neticelendirmiştir. Çok fazla Sırp ordusu Meriç Nehri’nde boğularak vefat etmiştir.

Çirmen Savaşı’nın Önemi

Çirmen Savaşı’nın Osmanlı Devleti bakımından önemi, fetih politikalarını daha da genişletmektedir. Fakat bu savaş Osmanlı İmparatorluğunun kendi isteğiyle meydana gelmemiş, Sırpların hareketi geçmesi ile başlamıştır. Savaşın asıl sebebi Sırpların I. Çirmen Savaşı sonucunda uğradıkları hezimetti. Sırplar bakımından bu savaş intikam alma duygusu ile yapılmıştır.

Osmanlı Devleti’nin ilerleyişini engellemek ve Türkleri oradan çıkarmak üzere akınlar başlatılmıştır. Netice olarak Osmanlı Devleti’nin isteği dışında meydana gelen savaşta Sırplar yenilgiye uğramış, Makedonya Osmanlı hâkimiyetine geçmiştir. Ayrıca burada olan Sırp prensleri başta olmak üzere Bizans İmparatorluğu ve Bulgarlar Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetini tanıdı. Bu şekilde Osmanlı Devleti’ne balkanların yolu açılmış oldu.

Edirne fethedilmişti fakat Batı Trakya’yla beraber güvenlik temin edilmesi gerekmekteydi.

Osmanlı Devleti hâkimiyetinin Haçlılar tarafından tanınması gerekmekteydi.

Balkanlar’da Osmanlı İmparatorluğu’na karşı fiili direniş güçlerinin kırılması koşuldu.

Osmanlı Devleti bakımından fetih politikaları zorunlu duruma gelmiştir. İskan politikasının gerçekleştirilmesi genişlemenin devamı için gerekli olarak görülmekteydi.

Osmanlı İmparatorluğu savaşı başlatan taraf olmasa da Balkanlara açılma beklentisi hâkim olmaya başlamıştı.

Çirmen Savaşı’nın Nedenleri

Çirmen Savaşı pek çok sebebe bağlı meydana geldi. Tarihçiler bu savaşa Haçlı Seferleri olarak bakmışlardır. Fakat asıl sebep Sırpsındığı yenilgisinin intikamını alarak Türkleri engellemekti.

Edirne alındıktan sonra Rumeli bölümüne Türkler yerleştirilmişti. Türklerin yerleştirilme orada olan halk başta olmak üzere başka devletleri rahatsız etmeye başlamıştı. Böylece Haçlı Seferi başlatmanın şart olduğu düşüncesi benimsendi.

Sırpsındığı Savaşı’nda Osmanlı ordusunun sayıca daha az olmasına rağmen yenmesi, Sırpları rahatsız olmasına sebep olmuştur. Sırp kralı bu savaşın öcünü almak düşüncesiyle Papa, Eflak, Macarlar ve Bulgarlarla beraber haçlı seferine karar vermişlerdir.

Hareket buyruğunun Macar Kralı’nın vermiş olması sebebiyle savaş fiili olarak başlamıştır.

Çirmen Savaşı’nın Sonuçları

Makedonya bölgesinin bütünü savaş neticesinde Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyeti altına girmiştir ve Osmanlı İmparatorluğu Balkanlara açılma imkânı bulmuştur.

Savaş sonrasında ele geçirilen bölgelerin bütününe Türkler yerleştirilmeye başlanmıştır. (Türklerin yerleştirilmesi uygulamasına İskan Politikası denir.)

Çirmen Savaşı’ndan elde edilen zafer neticesinde Batı Trakya ve Edirne bölgesi bütünü güvenlik altına alınmıştır.

Savaş sonucunda Meriç Nehri’nin kontrolü Osmanlı İmparatorluğu’na geçmiştir.

Balkanlarda Osmanlı İmparatorluğu’na karşı olan bütün fiili direnişler çökertilmiştir.

Sırp Prenslikler, Bulgar Kralı ve Bizans, Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyetini kesin olarak tanımışlarıdır.

Bizans İmparatorluğu’nun Avrupa ile bağlı olan son toprak kesimi kesilmiş oldu. Daha sonraki zamanda Bizans’ın Haçlı seferi yapması zorlaşmış ve irtibat kesintiye uğratılmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu Haçlı ordusuna ve Sırplara karşı bir kez daha kesin bir zafer elde etmiştir.

Netice olarak savaşı Osmanlı kazanmış, Sırplar ve beraber olan haçlı ordusu yenilmiştir.


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Afet

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format