Çocukların Okula Gidebilmek İçin Karşılaştığı Zorluklar


0

Çocukların Okula Gidebilmek İçin Karşılaştığı Zorluklar

Dünyadaki milyonlarca çocuk okulda olmayı çok ister. Bir masada oturmak ve kendi yaşlarındaki çocuklarla öğrenmek için her şeyi verir. Ancak 260 milyondan fazla çocuk ve genç, beş kişiden biri, bu temel haktan yararlanmıyor. Gençlerin okulda olmama nedeninin birçok karmaşık nedeni var.İşte size dünyanın bazı bölgelerindeki çocukların sadece bir eğitim almak için üstesinden gelmeleri gereken bazı engellere bir bakış.
1- Cinsiyet ayrımcılığı
Birçok ülkede, yoksulluk, güvenlik veya kültürel faktörler nedeniyle, erkek kardeşler kız kardeşleri olmayacak şekilde eğitilecektir. Kızların aynı arka plana sahip erkeklerden daha az okula gitme olasılıkları dört kat daha fazladır.Fakir kızların ilkokulu bitirmesi en az olasılıktır.
2- Okullara saldırı

Eğitim sık sık çatışmalarla sert bir şekilde vurulur – okullar bombalandı, hasar gördü, yağmalandı ve tahrip edildi. Birçok öğrenim yeri kalıcı olarak kapatıldı ve çocuklar bir eğitimden mahrum kaldı. Her yıl çatışma bölgelerinde yaşayan yaklaşık 75 milyon çocuk ve genç, eğitimini kesintiye uğratıyor, düşük kaliteli eğitim görüyor veya okulu tamamen bırakıyor.
3- Evlerinden Kaçmaya Zorlandı
Evden ayrılmış bir çocuk – mülteci, göçmen ya da ülke içinde yerlerinden edilmiş kişiler – her şeyden önce bir çocuktur. Ve her çocuğun eğitim hakkı vardır. Bazı çocuklar asla okula dönemez. 2016 yılında mülteci çocukların sadece %60’ı ilköğretime, %23’ü orta okula kaydolmuştur. Çocukların okudukları okulların çoğu kamplardaki geçici okullardır.
4- Engelliler

Engelliler
 

Pek çok sosyal ve kültürel ayrımcılık engellilik etrafında kalmaktadır. Engelli çocukların okulu diğer çocuklardan daha fazla kaçırması daha olasıdır. Okul dışındaki üç çocuktan tahmin edilen birinin sakatlığı var. Afrika genelinde, engelli çocukların %10’undan azı ilköğretimde.
5- Çocuk evliliği

Çocuk evliliği

Erken evlilik ve hamilelik çoğu zaman okulu bırakma ve kızların okuldan atılmalarına neden olmaktadır. Geri dönen çocuklar zorbalıkla karşılaşabilir. Her gün ortalama 40.000 çocuk ve 18 yaşın altındaki genç kadınlar evleniyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki çocuk gelinlerinin %60’ından fazlasının resmi bir eğitimi yoktur.
6- Çocuk emeği

Çocuk emeği

Birçok çocuk okula gitmek yerine çalışmaya zorlanır. Yoksulluk içinde yaşayan aileler genellikle ek gelir sağlamak için çocuklara güvenir. Uluslararası Çalışma Örgütü, 2017 yılında, 5-17 yaş arası yaklaşık 152 milyon çocuğun, çocuk işçiliği ile çalıştığını söyledi. Birçoğu asla okula gitmiyor ya da çalışmak için okulu bırakmıyor.
7- Stres

Stres

Travma, şiddet, ihmal veya yoksunluk nedeniyle yüksek düzeyde strese uzun süre maruz kalmak toksik stres olarak adlandırılır ve çocuklar için yıkıcı fiziksel ve psikolojik sonuçlar doğurabilir. Travma, öğrenme yeteneklerini ve okulda kalma yeteneklerini etkiler.
8- Okula Giderken Tehlike
Okula basit bir yürüyüş yapmak, bazı çocuklar için aşırı derecede güvensiz veya korkutucu olabilir. Birçok ebeveyn, taciz, istismar veya cinsel istismara uğraması durumunda çocuklarını – özellikle kızları – okula göndermeyi reddetmektedir.
9- Doğal afetler

Kasırga, fırtına ve sel gibi doğal afetler okulları tahrip edebilir ve çocukların eğitime erişmesini engelleyebilir. Geçen yıl yıkıcı su baskınları Hindistan’da 700’den fazla okula zarar verdi ya da tahrip etti ve Bangladeş’te 2166 ilköğretim okuluna hasar verdi.
10- Okulda Olmak için Ödeme Yapmak
Birçok ülkedeki öğrenciler okula gitmek için ücret ödemek zorundadır. Okul “özgür” olsa bile, öğrencilerden genellikle ailelerinin karşılayamayacağı üniformalara ve malzemelere sahip olmaları istenir.
11- Okula Zor Yolculuk
Okul, dünyanın bazı bölgelerinde zor kazanılmış bir lüks olabilir. Uzak topluluklardaki birçok çocuk, eğitime erişmek için her gün en hayal edilemez ve tehlikeli yolculuklar yapmak zorundadır.
12- Çete şiddeti
Okula giderken veya hatta okul içinde çete şiddeti, çocukları savunmasız bırakabilir. Özellikle birçok Latin Amerika ülkesinde, şiddet korkusu, ailelerin çocuklarını sık sık evde tuttuğu anlamına gelir.
13- Farklı bir dil konuşmak
Bir çocuk evde bir dil konuşup tanıdık olmayan bir dil kullanarak öğretmen bulmak için okula geldiğinde, onları okula tamamen götürebilir. Yine de 500 milyondan fazla çocuk – dünyadaki düşük ve orta gelirli ülkelerdeki ilk ve orta okullardaki öğrencilerin yarısı – evde konuşmadıkları bir dilde öğretiliyor.


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format