corona’dan-9-ferdini-kaybeden-ailenin-genetik-sonuclari-cikti

Corona’dan 9 ferdini kaybeden ailenin genetik sonuçları çıktı

Rize’de Covid-19 nedeniyle 9 ferdini kaybeden Genç ailesi için genetik tarama sonuçlarında herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Yayınlanma: 14:57 – 19 Eylül 2022 Güncellenme:

Güneysu İlçesine bağlı Gürgen köyünde, aynı aileden 9 kişi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Genç ailesinin çağrısı üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından genetik tarama çalışması başlatıldı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı Başkanlığı tarafından ailenin kan soy ağacı çıkarıldı.

Ailede belirlenen kişilerden kan örnekleri alınarak genetik çalışma için Ankara ve İstanbul’daki çeşitli hastanelere gönderildi.

13 KİŞİDEN NUMUNE ALINDI

Aileden “riskli” olduğu belirlenen 13 kişiden alınan numunelerin laboratuvardaki genetik analizi sonucunda corona virüsü ölümlerine yol açan herhangi bir etkene rastlanmadı.

Covid-19’dan yakınlarını kaybeden 63 yaşındaki Ali Genç, gazetecilere, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan gen taramasının sonuçlarının temiz çıktığını söyledi.

Ailede şu an hastalık nedeniyle herhangi bir sıkıntı olmadığını ifade eden genç, şunları kaydetti:

“Bizim ailemizde ölen öldü. Geride kalanlara Rabbim uzun ömür versin. Ateş düştüğü yeri yaktı. Corona virüsü sürecinde ailemizde üst üste ölümler yaşanınca bize ‘sizin genetiğinizde bir hastalık’ var dediler. Biz de testimizi yaptırdık. Ondan sonra testimizin sonucunda bir sıkıntı çıkmadı. Ailede 9 ferdimi kaybettim. Allah kimseye böyle acı vermesin.”

Genç, corona virüsü sürecinde çok zor günler geçirdiklerini dile getirerek, “Devletimiz elinden geleni yaptı ama giden geri gelmiyor. Biz gen taraması yapılmadan önce çok tedirgindik ama sonucumuzun temiz çıktığında çok mutlu olduk.” dedi. (AA)


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir