damar-acici-etkisiyle-kan-akisinda-tek-bir-engel-birakmiyor!-genclik-iksiri-meyve-omru-10-yil-uzatiyor

Damar açıcı etkisiyle kan akışında tek bir engel bırakmıyor! Gençlik iksiri meyve ömrü 10 yıl uzatıyor

Besinlerin vücut üzerindeki etkileri uzun zamandır incelenen konuların başında geliyor. Bununla birlikte bazı besinlerin ömrü uzatmaktan, yaşlanma sürecini sağlıklı hale getirmesine kadar farklı etkileriyle şaşırtıyor. Yapılan çalışmalardan biri ise; bu konuda oldukça şaşırtıcı sonuçlar ortaya koyu. Meyvelerden biri, damarlardaki kan akışını %45 oranında iyileştirerek ömrü en az 10 yıl uzatıyor!

Giriş Tarihi: 02.01.2023 09:00 Güncelleme Tarihi: 02.01.2023 11:37

Sesli dinlemek için tıklayınız.

Kişinin uzun bir yaşam sürme şansını belirleyen çok sayıda faktör vardır , ancak iyi bir beslenme sisteminin önemi ne kadar vurgulansa azdır. Meyve ve sebzeler, yüksek konsantrasyonlarda antioksidanlar sayesinde uzun ömürlülüğü artırmaya özellikle meyillidir.

Bir çalışmada, araştırmacılar frenk üzümünün önemli niteliklerini ve bunların arter sağlığı üzerindeki etkilerini ortaya çıkardı. Egzersiz Fizyolojisi Profesörü Mark Willems’e göre, bir haftalık alım bile genel kan dolaşımı için ikna edici sonuçlar sunabilir ve vücudun saatini 10 yıl geriye döndürmeye yardımcı olabilir.

“FRENK ÜZÜMÜ KARDİYOVASKÜLER SAĞLIĞI İYİLEŞTİRİYOR”

Profesör Willems, 2013’ten beri Yeni Zelanda frenk üzümü antosiyaninini inceliyor ve sağlıklı dolaşımın, hayati organların en iyi işlevini korumak için uzun ömürlülüğün anahtarı olduğuna dair kanıtları sağladığını belirtti. Chichester Üniversitesi’nde yürütülen çalışma, frenk üzümünün kardiyovasküler sağlık için ikna edici faydaları konusunda büyük bir atılım yaptı.

Sesli dinlemek için tıklayınız.

Araştırmacılar, frenk üzümü özü takviyesi alımının, kas kasılması sırasında ana arter kan akışını yüzde 45’e kadar artırdığını gözlemledi. Klinik olarak önemli değişiklikler sadece dört ila yedi gün arasında gözlendi. Kan akışını teşvik edici etkiler, arterleri genişleten ve böylece kaslara, dokulara ve diğer hayati organlara dolaşımı artıran antosiyaninlere indirgendi.

“ANTOSİYANİN GENÇLEŞTİRİCİ ETKİYE SAHİP”

Profesör Willems, “Antosiyaninin görünen ömrü boyunca sağlığı etkilemek için anlamlı potansiyelinin yüzeyini kazıyoruz” diye ekledi. Profesör Willems, “Bir şekilde frenk üzümü bileşikleri kan damarlarını daha sağlıklı ve genç yapıyor” açıklamasında bulunuyor. Frenk üzümü ekstraktının alım kolaylığının, kan damarlarımız üzerinde faydalı bir etki sağlamak için koruyucu bir ilaç olarak hareket edebileceği önemli bir bulgudur” dedi.

Profesöre göre, bu bileşikler, yüksek tansiyona katkıda bulunan kardiyovasküler kusurlara karşı bir tampon görevi görebilir. Yüksek tansiyon, dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biri olduğu için genellikle ‘sessiz katil’ olarak adlandırılır. Sayısız kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, felç, periferik arter hastalığı ve vasküler bunama vakasının arkasındadır.

Sesli dinlemek için tıklayınız.

“YÜKSEK TANSİYONU OLAN KİŞİLER ÜZERİNDE ETKİLİ”

Potasyum kan basıncını düşürebilirken, GLA kalpteki hücrelerin hasara direnmesine yardımcı olur ve kan damarlarındaki trombosit kümelenmesini yavaşlatır. Profesör Willems, “Çalışmalarda frenk üzümünün normal kan basıncına sahip insanlar üzerinde çok az etkisi olduğunu görüyoruz” dedi. Ancak, hipertansif yetişkinlerde, bu meyve yüksek tansiyona neden olan bir şeyi hedefliyor. Ancak sistemde herhangi bir kusur yoksa, frenk üzümü için daha az şey var demektir.

“Bunun yanı sıra, en iyi strateji, yüksek tansiyon gelişene kadar beklememek ve frenk üzümü, sağlıklı kardiyovasküler fonksiyonu destekleyerek önlemeye yardımcı olabilir.” Profesör Willems’in araştırması, hipertansif hastalarda yüksek tansiyonu düşürmek için frenk üzümü suyunun kullanımını destekleyen bir dizi kanıta katkıda bulunuyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir