İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

yakın zamanda Gönderilenler

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Doğanın mucizesi! Ne virüse geçit veriyor ne de bakteriye… Bu besini haftada bir kez…

4

Uzmanlar, bazı besinlerin diyetinize eklemenin birçok hastalığa karşı olduğu gibi soğuk algınlığına karşı da korumanın en büyük savunma aracı olduğunu belirtiyor. Kış ayları boyunca yaşanan soğuk algınlığı, grip gibi mevsimsel hastalıklara karşı korunmanın en iyi yolu ise bağışıklık sistemini güçlü tutmak. Bazı besinleri haftalık beslenme programlarınıza dahil etmek, sağlığınızda büyük dönüşümler ortaya çıkarabilir. Peki bunun için neler yememiz gerekiyor?

Giriş Tarihi: 26.12.2022 13:02 Güncelleme Tarihi: 26.12.2022 15:22

Soğuk kış ayları, genellikle soğuk algınlığı, grip ve özellikle solunum yolu ile ilgili diğer birçok hastalıkla ilişkilidir. Bunlar, birçok faktöre bağlı olarak daha yaygın hale gelmesiyle birlikte, yayılmasındaki ana sebep; düşük sıcaklıklar ve vitamin, mineral yönünden daha düşük bir beslenme sistemidir. Bu nedenle ne yediğiniz, büyük önem taşıyor.

Gıdaların yanı sıra, bağışıklık sistemi bu noktada D vitamini konusunda da büyük bir öneme sahip. Kış aylarında daha az güneş ışığına erişim, birçok insanda D vitamini sentezlenmesinin önüne geçiyor. Bu nedenle portakal suyu, hurma, tatlı patates veya somon gibi besinler, D vitamininin sunduğu kas ve kemik sağlığının güçlenmesine zemin hazırlar. İşte bağışıklık sisteminizi en iyi düzeyde tutmanızı sağlayacak 7 gıda…

HURMA

Kışın daha az gün ışığına maruz kalmak, vücudun bağışıklık sistemini desteklemek ve yorgunluğu önlemek için ekstra D vitamini almanız gerektiği anlamına geliyor. D vitamini açısından zengin olan hurma, kış ayları boyunca hastalanmanızı engelleyerek bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

ISPANAK

Bağışıklığımız, genellikle kış aylarında daha fazla düşme eğilimindedir. Magnezyumun yanı sıra B6 ve C vitaminleri yönünden oldukça zengin olan ıspanağı sofralarınıza eklemek, vücudunuzun mikroplara karşı savunmasını artırır. Bağışıklık sistemi fonksiyonlarını destekleyecek ve hastalıklara karşı duyarlılığı azaltacaktır.

SOMON

Somon, kış aylarında sağlıklı kalmanızı sağlayacak olan omega-3 açısından en zengin gıdalardan biridir. Bu yağ asidi türü, akciğerlere hava akışını artırmaya yardımcı olurken, soğuk algınlığı gibi hastalıkların neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da sizi korur.

BROKOLİ

C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli faktörlerden biridir. Diğer vitaminlerin aksine vücut, bu vitamini üretemez. Bu nedenle vitamin içeriği yüksek gıdaların tüketimi, sağlığınızı iyileştirmenin en iyi yoludur.

90 gramlık bir brokoli porsiyonu, vücudun c vitamini ihtiyacının %100’ünden fazlasını içerir. Ayrıca pişmiş ve çiğ olarak tüketilebilen brokoli, sofralarınızda herhangi bir menüye dahil etmesi oldukça kolay sebzelerden biridir.

TATLI PATATES

C ve D vitaminleri açısından zengin olan tatlı patatesler, enerji artışı sağlarken aynı zamanda bağışıklık sistemini de büyük oranda destekler. Antioksidanlar yönünden zengin olması ise bu besinin diğer patateslere oranla daha faydalı olmasını sağlar ve düzenli bir beslenme sisteminin de en iyi destekçilerinden biri haline getirir.

ZENCEFİL

Asya’da binlerce yıldır kullanılan zencefil, son yıllarda faydasını en çok duyduğumuz baharatlardan biri. Eğer soğuk algınlığı ile mücadele ediyorsanız semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmak için bir ev tarifinde de kullanmayı mümkün kılar. Vücudu kış hastalıklarına karşı korurken aynı zamanda iyileşmeye de yardımcı olur.

KALE

A ve C vitaminleri yönünden oldukça zengin olan kale, kışın yiyebileceğiniz en faydalı besinlerden biri. Bir tür lahana olan bu süper gıda, vücudun en iyi performans düzeyine çıkmasına zemin hazırlarken, hızla iyileşmeyi de mümkün kılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.