Sağlıklı Yaşam

Domino etkisi ile iki hasta aynı anda sağlığına kavuştu

Antalya'da yaşayan ve kalbinin durması sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 14 yaşındaki Zeynep Sükeyna Fidancı’nın bağışlanan karaciğeri Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ndeki 11 yaşındaki Furkan Geve’ye nakledildi. Domino etkisi ile aynı anda Furkan’dan alınan karaciğer ise Uşak’tan gelen siroz hastası 61 yaşındaki Mehmet Talas’a nakledildi.

Giriş Tarihi: 12.1.2023 15:03

Antalya’da yaşayan ve kalbinin durması sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 14 yaşındaki Zeynep Sükeyna Fidancı’nın bağışlanan karaciğeri Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ndeki 11 yaşındaki Furkan Geve’ye nakledildi. Domino etkisi ile aynı anda Furkan’dan alınan karaciğer ise Uşak’tan gelen siroz hastası 61 yaşındaki Mehmet Talas’a nakledildi.

Antalya’da yaşayan ve kalp durması sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 14 yaşındaki Zeynep Sükeyna Fidancı’nın bağışlanan karaciğeri ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde doğuştan hastası 11 yaşındaki Furkan Geve’ye nakledildi. Domina etkisi ile aynı anda Furkan’dan alınan karaciğer ise Uşak’tan gelen siroz hastası 61 yaşındaki Mehmet Talas’a nakledildi. 10 günde sağlıklarına kavuşan iki hasta Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Ökan’ın düzenlediği basın toplantısında kameraların karşısına geçti. Furkan, “Ben doğuştan MSUD (Maple Syrup Urine Disease: Akçaağaç şurubu idrar hastalığı) hastası olarak bilinen karaciğer hastasıyım. İzmirliyim. Nakilin ardından hayatımda ilk kez gevrek yedim. Yaşamak güzel şey” diyerek sevinç gözyaşlarına boğuldu. Mehmet Talas ise, “Furkan’ın karaciğeri ona yaramıyordu. Bana faydalı idi. Furkan Zeynep’in karaciğeri ile hayata tutundu. Bende Furkan’ın karaciğeri ile sağlığıma kavuştum. Artık biz Furkan ile dede torun olduk. İyi ki organ bağışı var. Zeynep’in ailesi oranı bağışlamasaydı bugün beklide Furkan’da bende yaşamayacaktık” diye konuştu.

 

Antalya’da yaşayan ve kalp durması sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 14 yaşındaki Zeynep Sükeyna Fidancı’nın bağışlanan karaciğeri ile Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde doğuştan hastası 11 yaşındaki Furkan Geve’ye nakledildi. Domina etkisi ile aynı anda Furkan’dan alınan karaciğer ise Uşak’tan gelen siroz hastası 61 yaşındaki Mehmet Talas’a nakledildi. 10 günde sağlıklarına kavuşan iki hasta Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Ökan’ın düzenlediği basın toplantısında kameraların karşısına geçti. Antalya’da kalbi durunca yaşamını yitiren yürüme engelli Zeynep Sükeyna Fidancı’nın (14) organları ailesi tarafından bağışlandı. 4’ü çocuk 8 kişiye nakledildi. Babası Hamza “Kızımız, doğum günü 31 Aralık’ta 8 kişiye can ve ışık oldu” demişti. Zeynep’in bağışlana organlarından karaciğeri Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde halk arasında karaağaç hastası olarak bilinen karaciğer hastası Furkan Geve’ye nakledildi. Furkan’ın karaciğeri ise tıpta domino etkisi olarak adlandırılan Uşak’tan gelen ve siroz hastası Mehmet Talas’a aynı anda nakledildi. İki hasta salıklarına 10 gün gibi kısa sürede kavuştu.

 

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özkan düzenlediği basın toplantısında 2022 yılında öncülük ettikleri multiorgan ve kompozit doku nakilleri ile günümüzde dünyanın sayılı merkezleri arasında yer aldıklarını söyledi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi‘nin 2022 yılında 23’ü kadavradan 214 böbrek, 11’İ kadavradan 54 karaciğer ve 4 kalp nakli olmak üzere toplam 272 nakil gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Özkan, “Ayrıca hastanemizde ve dünyada nadir olan ve domino etkisi ile yılbaşı gecesi organları bağışlanan Zeynep Fidan’ın bağışlanan organları 8 kişiye can oldu. Karaciğeri 11 yaşındaki Furkan Geve hayata tutundu. Furkan’nın karaciğeri ile de 61 yaşındaki Mehmet Talas sağlığına kavuştu. İkinci rahim nakli anne oldu. Bu yılı hareketli bitirdik. Bilimde güçlü olan ülke genel olarak ta dünyada güçlü olur” dedi.

 

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x