İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Düdüklü tencere kullanırken yapılan bu hata patlamasına neden oluyor! İşte sağlıklı bir şekilde kullanım rehberi…

2

Düdüklü tencere dendiğinde çoğu kişinin ilk aklına gelen patlamasıdır. Oldukça pratik bir ürün olmasına ve birçok yiyeceği kolayca pişirilmesine karşın patlamasına dair haberler nedeniyle bir çoğumuzun kullanmaktan kaçındığı bir alet oldu. Modern düdüklü tencereler öncekilerden çok daha iyi olmasına karşın, dikkatli kullanılmadıkları takdirde yine de tehlikeli olabilirler. Düdüklü tencerenin patlamasının ise birçok nedeni vardır.

Giriş Tarihi: 04.12.2022 15:49

Teknik veya operasyonel bir arızanın yanında kullanımı da patlamasına neden olabilir. Düdüklü tencerenin patlamasının nedenleri ve nasıl önlenevbileceğine dair bilmeniz gereken her şey bu yazıda sizleri bekliyor…

DÜDÜKLÜ TENCERE NEDEN PATLAR?

Düdüklü tencereler, yiyecekleri hızlı bir şekilde pişirmek için kilitli bir kapağın içinde sıcak buhar kullanır. Su kaynadığında, içinde biriken buharı serbest bırakır. Buhar arttıkça sıcaklık ve basınç da artar. Basınç altındaki yüksek sıcaklıktaki buhar, düdüklü tencereden aniden salındığında bir patlama meydana gelir.

Şu anda piyasada bulunan düdüklü tencereler, tüketici test standartlarını geçmeden tüketiciye sunulmamaktadır. Koruyucu önlemler, yalnızca basınç düştüğünde açılan birincil ve ikincil valfleri ve kapakları içerir. Tüm önlemlere rağmen düdüklü tencere patlayabilir. Bu nedenle özellikle dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar bulunuyor;

DÜDÜKLÜ TENCERENİN PATLAMASININ NEDENLERİ

Mutfağınızda düdüklü tencerenin patlamasına yol açabilecek bazı olası nedenler şunlardır;

Birincil ve emniyet valfleri yağ ve gıda parçacıkları nedeniyle tıkandığında, buhar serbest kalacak bir yol bulamaz. Patlamaya neden olan anormal derecede yüksek basınç oluşumuna neden olur.

Conta veya kapak mandalları düzgün bir şekilde kapatılmazsa, yüksek basınç ve buhar kapağı zorlayarak patlamaya neden olur.

Doğru kullanım tekniğini bilmek de eşit derecede önemlidir. Buhar çıkmadan veya tamamen sönmeden düdüklü tencereyi açmaya zorlamak patlamaya neden olabilir.

Düdüklü tenceredeki su yok olursa, gaz ve buhar hızla genleşmeye başlar ve düdüklü tencereyi aşırı ısıtır. Bu bir patlamaya neden olabilir.

Arızalı veya kötü tasarlanmış basınç tahliye delikleri, kapağın erken açılmasına ve patlamaya neden olabilir.

Mandal şeklindeki güvenlik mekanizması arızaları veya üst kapağın yanlış kilitlenmesi tehlikelidir ve patlamaya neden olabilir.

Tencerenizi fazla doldurmamak da çok önemlidir. Aşırı doldurma, gıdanın genleşmesine ve köpürerek valfleri tıkamasına, devamında ise patlamasına neden olabilir.

Eski bir ocağın parçaları zamanla aşınma ve yıpranma eğilimi göstererek koruyucu ekipmanın bozulmasına ve patlamaya neden olur.

Düdüklü tencerenin yan duvarları alevle yalandığında, valflerin arızalanması ve buharın dışarı atılmaması durumunda patlamaya neden olabilecek yüksek sıcaklık ve basınç oluşur.

Geleneksel ocaklarda, sıcaklık ve basıncın ayarlanamaması aşırı basınç oluşmasına neden olabilir ve kapak mandalları gevşerse ocağın patlamasına neden olabilir.

Düdüklü tencerede aşırı miktarda yağ kullanmayın. Yağ ısındığında işlenmesi zorlaşır ve güvenlik alanlarını eritebilir.

DÜDÜKLÜ TENCERE PATLADIĞINDA NE OLUR?

Bir düdüklü tencere, suyu kaynatmak için gereken sıcaklık noktasından 40 derece daha yüksek bir sıcaklığın meydana gelmesine yardımcı olabilir. Düdüklü tencere patladığında, büyük miktarlarda kaynayan sıvı ve yiyecek etrafa dağılabilir.

Buhar, ciddi ikinci ve üçüncü derece yanıklara neden olma gücüne sahip muazzam miktarda bir kuvvetle salınır. Ayrıca ciltte ağrılı haşlanmalara neden olabilir. Fırlatılan sıcak yemek deriye yapışarak yanıklara ve yara izlerine neden olur.

Aşırı basınçlı buhar mutfağa zarar vererek cam ve metal parçaların ortalığa saçılmasına neden olur. Parçalar göze çarptığında kanama, kesik ve hatta körlükle sonuçlanır. Kapak veya tencere kişinin kafasına çarparsa, beyin yaralanmalarına ve beyin sarsıntısına bile neden olabilir. Basınç, duvarlar, pencereler, dolaplar, set üstü ocaklar ve hatta tavanlar gibi özellikleri paramparça edecek kadar güçlüdür. Bu nedenle çok dikkatli kullanılması gerekmektedir.

DÜDÜKLÜ TENCERENİN PATLAMASINI ÖNLEMEK İÇİN

  • Satın almadan önce düdüklü tencerenizi iyice kontrol edin. Arızalı contalara, hasarlı valflere, uygun olmayan contalara ve mandallara dikkat edin.
  • Valflerinizde veya contalarınızda yiyecek veya yağ birikmesine izin vermeyin. Tıkanmış valfler, patlamaların ana nedenidir
  • Kılavuzunu takip edin ve düdüklü tencereyi açmadan önce buharın dışarı çıkmasına ve tamamen sönmesine izin verin.
  • Düdüklü tencerenin suyu bitmemeli ve kuru olmamalıdır. Tencereniz yanmakla kalmaz, aynı zamanda ocağın sıcaklığı da anormal derecede yükselerek patlamaya neden olur.
  • Kızgın yağın uygunsuz şekilde kullanılması patlamaya neden olabileceğinden düdüklü tencerede derin kızartma önerilmez.
  • Düdüklü tencerenin aşırı doldurulması valfleri ve contayı tıkayabilir. Tencereyi ⅔’ye kadar doldurun ve ⅓’ünü boş bırakın.
  • Gevşek veya hatalı contalar nedeniyle uygun olmayan sızdırmazlık, patlamaya neden olabilir. Tencereyi kapatmadan önce conta kalitesini ve konumunu kontrol edin. Kapakları uygun şekilde kilitleyin.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.