Kadın

“Dünyanın en yalnız evinin” sırrı çözüldü! Tüm bilinenler yanlışmış: Evin inşa edilme sebebi şok etti!

Dünyanın en uzak köşelerinden biri olan İzlanda adası Elliðaey’de bulunan ve “dünyanın en yalnız evi” olarak adlandırılan küçük bir kulübe, tüm dünyada ilgileri üstüne topluyor. Birçok söylentiye koun olan bu ev, koronavirüs pandemi sürecinde daha da popüleşerek neden inşa edildiğine dair birçok şey konuşuldu.

Giriş Tarihi: 14.12.2022 12:27

The Sun gazetesine göre; bir şehir efsanesi olarak evin bir zombi istilası, nükleer savaş veya ani bir felaket durumunda buraya taşınmayı planlayan bir milyarder tarafından inşa edildiğine dair söylentiler yayılmaya bşlandı.

Elliðaey adasının eviyle ilgili en popüler teorilerden biri İzlandalı şarkıcı-söz yazarı Björk’le ilgiliydi. Söylentilere göre çılgın folk/pop şarkıcısına İzlanda hükümeti tarafından tüyler ürpertici, kır evi hediye edilmişti.

Ne yazık ki, yukarıdaki hikayelerin hiçbiri doğru değil. Aslında, ıssız adadaki küçük evin gerçek hikayesi aslında oldukça basit bir sebebe dayanıyor. Bu ev, martı avcıları için bir kulüp tarafından kurulmuş bir kulübe.Yaz aylarında İngiltere’nin bazı bölgelerinde sık sık görülen, parlak gagaları ve biraz hantal yapıları ile sevimli ve renkli kuşlar, ücra kulübede kalanlar tarafından avlanıyor.

İzlanda’da martı avı yasa dışı değil. Bu nedenle avcılar av sırasında uyuyacakları bir yer olması için adada bir kulübe inşa ettiler.

2019’da The Independent , kupa avcılarının İskandinav ülkesinde organize turlarda bir seferde 100’e kadar martı öldürdüğünü ve bazı gezilerin 5.000 Avustralya Doları’na (3.000 £) kadar mal olduğunu bildirdi.

Ancak İzlanda’nın Vestmannaeyjar takımadalarının bir parçası olan Elliðaey her zaman terk edilmiş değildi. Yaklaşık 300 yıl önce adada, orada yaşayan ve hayatta kalmak için balık tutmaya, martılar avlamaya ve sığır yetiştirmeye dayanan beş aile yaşıyordu. 1930’larda, son sakin adayı terk etti ve o zamandan beri terk edilmiş durumda.

Bu yalnız ev, adadaki tek yapı ve internet, elektrik, su veya iç tesisat bulunmuyor. Fakat olası bir felaket senaryosunda gidilebilecek en iyi yerlerden biri olarak görülmeye devam ediyor.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x