Kadın

Düşündüğünüzden daha tehlikeli! İşte her gün “mutlaka” temizlemeniz gereken 7 şey

Temizlik yaparken her yeri güzelce temizlediğimizi sanıyoruz fakat durum göründüğünden daha farklı. Hijyen sağlık açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden ev temizliğinde görünmeyen tozlara dikkat etmeliyiz. Peki temizlik yaparken unutmamamız gereken yerler nereler? İşte sizler için araştırdık…

Giriş Tarihi: 16.09.2022 10:01

Huzurlu ve ferah bir ortam için evimizi sık sık temizlemek oldukça işe yarayacaktır. Hastalıkları başınızdan atacak, sağlıklı bir havayı solumanıza sebep olacak. Ev temizliğini ne kadar doğru yapıyoruz bunu biliyor musunuz. Özellikle bazı yerler sıklıkla unutuluyor, önemsenmiyor. Gelin bu yerlerin neler olduğuna birlikte bir bakalım.

EL HAVLULARI

Kirli görünmeyebilirler ancak USDA tarafından finanse edilen bir çalışmada bulaşık havluları mutfakta en kirli yer olarak kabul edildi. El havluları, günde bir defadan fazla kullandığınız için daha hızlı kirlenir. Her çiftte bir değiştirilmeleri gerekir. Eğer büyük bir aileye sahipseniz bunu her gün yapmalısınız.

MUTFAK TEZGAHLARI

Tezgahınıza koyduğunuz şeyleri (araba anahtarları, posta, çantanız) düşündüğünüzde, ne kadar kirli olduklarını görmezden gelmek imkansız. Bu yüzedn tezgahınızı sürekli silmeniz hijyen ve sağlığınız açısından çok önemlidir. Aynı zamanda birden fazla yüzeyde tek bir mendil kullanmak iyi bir uygulama değildir, çünkü bu muhtemelen çapraz kontaminasyona neden olacaktır.

DUŞAKABİN

Her kullanımdan sonra fayansın üzerini bir bez yardımıyla ya da bir fırça ile temizlemeniz çok önemli. Bunu yapmanız duvarları kurutarak küf lekelerinin oluşumunu engelleyeceksiniz.

LAVABOLAR

Ellerinizi veya bulaşıkları yıkadıktan sonralavabonun olabildiğince temiz olacağını düşünseniz de, aslında geride lavabonun duvarlarına yapışan kir ve bakteri bırakmış oluyorsunuz.

KİRLİ BULAŞIKLAR

Gece boyunca kalan sos ve kırıntılar sadece böcekleri çekecek ve ertesi gün bulaşık yıkamayı gereğinden çok daha zor hale getirecektir. Bunun yerine, sıcak bir su da önce servis tabaklarını ve mutfak eşyalarını elde yıkayın veya bulaşık makinesine koyun.

KAHVE MAKİNESİ

Kahve makineniz bakteri ve küf için sıcak bir yer olduğundan, onu her gün temizlemeniz gerekiyor. Kahve, öğütme ve yağı çıkarmak için her kullanımdan sonra kahve makinenizin çıkarılabilir parçalarını yıkamak en iyisidir. Lavaboda ılık ve sabunlu suyla elde yıkayabilirsiniz, ancak parçalar genellikle bulaşık makinesinde yıkanması kolaylık sağlar.

YEMEK YAPTIKTAN SONRA YERLERİ SİLİN

Mutfakta yemek yaptıktan sonra farketmeden yere kırıntılar dökebilirsiniz. Yemek pişirdikten sonra mutlaka bu alanı temizleyin yoksa başka bölgelere de bulaşarak işiniz daha da zorlaşabilir.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x