Eser Yenenler: ‘Bizimki el ele bir aşk’, Berfu Yenenler: ‘Ben net temas bağımlısıyım’

Eser Yenenler: Daha önce ‘İstanbul Komedi Festivali’nde tek kişilik bir oyun, bir stand-up yapmıştım. Festivalin beşinci yılında da aslında Berfu’nun “Bir şeyler yapalım” fikriyle ortaya çıktı. Onun YouTube’u ve diğer dijital mecralardaki samimiyeti ve anlatımı şahane, onlar sahnede nasıl olur çok merak ediyor, görmek istiyordum. Bir de heyecanlı; çünkü Berfu’yla sahnede olmak her zaman büyük bir risktir.

◊ Neden?

Eser Yenenler: Merak duygun oluyor. Bir sonraki adımda aniden ne olur bilemiyorsun. Ben de sahnede bu gösteri nasıl olacak çok merak içindeyim. ◊ Hikâyeyi kim yazdı? Eser Yenenler: Her şey Berfu kontrolünde, bütün hikâye, şakalar ve diyaloglar ona ait.

◊ Ne bekliyor bizi?

Berfu Yenenler: Komik olacak. Bizim ilişkimizde yaşananları da herkesin yaşadığı problemleri de göreceksiniz. Bizim ilişkimiz de herkesinki gibi sonuçta, tamamen güllük gülistanlık değil… Eser Yenenler: Güllük gülistanlık değil mi bizim ilişkimiz? Berfu Yenenler: Sen öyle olduğunu zannediyorsun ama değil. Eser Yenenler: Aslında gösteri şu soruyu soracak: Herkesin ilişkisindeki problemler biricik ve kendine özgü müdür? Yoksa her ilişkideki problemler aşağı yukarı aynı mıdır? Herkes öyle düşünür ya, “Bizim ilişki şurada sıkıştı, ne yapacağım” falan filan diye, biz de bu sorunun cevabını seyirciyle birlikte arayacağız. Hepimizin problemleri ortak mı, onu konuşacağız.

◊ Aşk ve ilişki üzerine espri yapıyorsunuz. Peki, aşk şaka kaldırır mı?

Berfu Yenenler: Kesin kaldırır. Kaldırmazsa bence o zaman aşk-meşk olmaz. Biz sabahtan akşama kadar birbirimizle dalga geçiyoruz. Eser Yenenler: Bazen kaldırmıyor aslında. ‘Şu an şaka yapma’ gibi anlarımız da oluyor. Bir de benimle çok ciddi uzun süre tartışamazsınız, ben gülerim. Birinin çok sinirli olması bana çok komik geliyor. Berfu Yenenler: O zaman ben tartışma sırasında gülerken sen neden kavga ediyorsun! Eser Yenenler: Sen imalı gülüyorsun, böyle aşağılama gülüşü yapıyorsun “Hııııh” diye…Ben ondan değil, kahkahadan bahsediyorum. Berfu Yenenler: Ben de kahkaha atıyorum zaten. Eser Yenenler: Hayır, sen küçümseyici gülüyorsun. O sırada çok ciddi bir tartışma içindeyiz, bana bakıp ‘Haaa haa çok biliyorsun sen’ bakışı atıyor. O beni aşırı sinirlendiriyor. Ama dediğim gibi en sinirli, en gergin ortamda bile şakayla problem çözmeyi çocukluğumdan beri huy edinmiş biriyim. Dolayısıyla aşk şaka kaldırır mı? Bazen kaldırıyor ama kaldırabildiği yere kadar yapmak gerekiyor. Eser Yenenler: ‘Bizimki el ele bir aşk’ , Berfu Yenenler: ‘Ben net temas bağımlısıyım’ ‘Eser’e yapışık olduğum için sırtındaki sırt çantası gibiyim’

◊ Birbirinizin telefonunda ne diye kayıtlısınız?

Berfu Yenenler: Bende Eser Yenenler ve yanında sırt çantası emojisi var. Eser Yenenler: Bende de Berfu Yıldız ve yanında iki kalp emojisi. Berfu Yenenler: Bir de sırt çantası emojisi var aşkım. Eser Yenenler: Aaa, onu sen mi koydun? Berfu Yenenler: Evet!

◊ Neden ısrarla sırt çantası emojisi…

Berfu Yenenler: Ben sürekli Eser’e yapışık olduğum için onun sırtındaki sırt çantası gibiyim. O çanta benim yani. Çünkü o FIFA oynarken de ben gidip sırtına yapışıyorum, kahve yaparken de çay yaparken de… Eser Yenenler: Evet, sırtım yosun tuttu artık.

◊ Lakaplarınız var mı?

Berfu Yenenler: Karıcığım, kocacığım diye hitap ediyoruz. Eser Yenenler: Bir PUBG oynarken nickname’i (takma ismi) King Berfu’ydı. Oradan bir King kaldı, arada King diyorum. Eşine de King demek artık ilişkide teslimiyetin doruk noktası, zirve. ‘Babalar neredeyse emziriyor’

◊ Altı yıldır tanışıyorsunuz, üç yıldır evlisiniz. İki çocuk, üzerine eklenen işler güçler… Sevgililik duygunuzu nasıl koruyorsunuz?

Berfu Yenenler: Orası beslenmeye açık bir yer, beslemezsen söner. Ben de ona önem veren biriyim, o romantiklik, o tatlışlık, ilk tanıştığımız zamanki duygumuzun, o çocukça iletişimimizin bitmesini istemiyorum. O bence hayatta var olması gereken bir şey. Eser Yenenler: O ayrıma Berfu gerçekten dikkat etti, benim de oraya dikkatim çekildi. Eğer kapılırsan ana-baba oluyor, ondan sonra yaşlanarak yavaş yavaş yok oluyorsun ama Berfu “Hadi ikimiz yemeğe çıkalım” diyor. “Dün çıktık” diyorum, “O çocuklarlaydı” diyor. Ve gerçekten baş başa çıktığımızda başka bir şey konuşuyoruz. Bu yönü Berfu doğru yönettiği için ben de orada teslimim. Berfu Yenenler: Mesela çocuklar saat 20.00’de uyuyor. Onlar uyuduktan sonra “Sevgilim, birlikte bir şey izleyelim” diyorum ve birlikte Film izliyoruz ya da bazen tek takılmak istiyoruz…

◊ Anne-baba olmak, çocukların varlığı hayatınızı nasıl değiştiriyor?

Eser Yenenler: Anne-baba olma duygusu böyle bir kelimeyle anlatılabilecek bir şey değil ama çocuğunu büyütebilme duygusu, başarısı bütün amaçlardan daha kutsal ve büyük. Berfu bu arada beni de büyütüyor çünkü her adımda daha olgunlaştığımı, büyüdüğümü hissediyorum. Ben belki çok iyi, örnek bir baba değilimdir ama kendi sınırlarını çok zorlayan biri oldum. Berfu Yenenler: O kadar da değil yani, kendini küçümseme, kötü bir baba değilsin. Eser Yenenler: Kötü baba değilim ama yani günümüzde babalık artık başka yerde gibi. Berfu Yenenler: Babalar neredeyse emziriyor yani. Eser Yenenler: Topa babalar girdi, ben de girebildiğim kadar girdim ama hâlâ eksiklerim olduğunu düşünüyorum. Ama anne-baba duygusunun temeli o, hep eksikhissediyorsun.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir