Ev Yapımı Cilt Bakımı Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 8 Nokta


0

Ev Yapımı Cilt Bakımı Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 8 Nokta

Ev yapımı cilt bakımı yaratma geleneği uzun zamandır dünyadaki birçok kültürün bir parçası olmuştur ve tarifler genellikle nesiller boyu aktarılmıştır. Son yıllarda, ev yapımı cilt bakımı, yeşil güzellik hareketinin büyümesine paralel olarak yeniden canlandı. Artık bir yükseliş trendi ve tariflerini ve sonuçlarını sosyal medyada keskin bir şekilde paylaşan ev yapımı cilt bakımı DIY’lerini bulacaksınız.
Eğer ev yapımı kozmetik yapmaktan hoşlanıyorsanız, evinizde kendi kozmetiklerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli adımları ve hususları özetlediğimiz için bu mesaj özellikle önemlidir. Doğal kozmetik içeriklerinizden en iyi şekilde yararlanmanızı, sadece onları israf etmekten kaçınmak için değil, aynı zamanda en önemlisi, güvenli kozmetikler oluşturmanızı sağlamak için istiyoruz.
1. Doğru Ev Yapımı Cilt Bakımı Formülünü Seçin
Ev yapımı bir cilt bakım ürünü geliştirmedeki ilk adım, cildi yalnızca besleyen değil, aynı zamanda kullanırken güvenli ve sabit kalan uygun bir formül bulmaktır. Bir formül seçerken, seçiminiz sadece içerikleri değil, aynı zamanda birbirleriyle nasıl etkileşime girdiklerini de dikkate almalıdır.
Burada Formula Botanica’daki mantramız “içerikler formülasyondur”. Kendi cilt bakımınızı yaparken elbette en güzel ve en iyi bitkisel malzemeleri seçmek istersiniz.
Organik cilt bakım formüllerinin çoğu, ödüllü çevrimiçi kurslarımızı takip ettiğinizde birlikte çalıştığınız enfes malzemelerden çok heyecanlanıyor – güzel, soğuk preslenmiş bitki yağları, zengin kremalı egzotik tereyağlılar, hoş kokulu özlü yağlar, hoş rahatlatıcı çiçek suları, Mineral zengini killer, yüksek performanslı kozmesötikler, yaşlanma karşıtı bitki özleri.
Hangi malzemelerle çalışmak istediğinizi öğrendikten sonra, profesyonel bir formülasyon bulmanız gerekecektir. Tehlikeli tarifler içeren birçok blog olduğundan, ev yapımı cilt bakımı için saygın tarifler bulmak kolay değildir. Önceki örnek formüllerimizden bazılarını blogumuzdan kontrol etmenizi öneririz:
Suda yağ emülsiyonu nasıl yapılır?
Tereyağı köpüğü nasıl yapılır?
Doğal bir çözücü kullanarak sulu bir jel nasıl yapılır?
Seçiminizle ilgili son bir nokta olarak, tüm formülasyonların evde yapılamayacağını unutmayın; güneşten koruyucular, teknik ve önemli kozmetik bilimlerinin yanı sıra AB ve FDA tarafından öngörülenler gibi çeşitli düzenlemeler ve kurallar doğrultusunda yapılması gereken bir kozmetik örneğidir.
2. Doğal Koruyucu Sistem Ekleyin
Çoğu kozmetik üründe eklenmiş koruyucu maddeler bulunur. Su içeren ürünlerin ve hatta bazı susuz ürünlerin (su veya su seven (hidrofilik) içerikler içermeyen formülasyonlar) çoğunluğu, maya, küf ve bakterilerden kirlenmeye karşı koruma sağlayan bir koruyucu sistem içermelidir. Formülünüz su içerdiğinde, bakteriyel ve fungal gelişim için ideal koşulları sağlar.
Formülasyonunuzda su var mı? Kullanımı sırasında ev yapımı cilt bakım ürününüze su girmesi olası mı? O zaman koruyucu bir sistem ekleyin!
Koruyucu bir sistem geniş spektrumlu olmalı, yani formülünüzü hem gram negatif hem de gram pozitif bakterilerin, maya ve küfün mikrobiyal büyümesinden korumalıdır. Doğal koruyucular bulmak kolaydır ve koruyucunuzun ürününüzde beklendiği gibi aktif olmasını ve çalışmasını sağlamak için üreticilerin ve tedarikçilerin kullanım talimatlarını her zaman takip etmenizi öneririz. Doğal koruma hakkında daha fazla bilgi için, Doğal Koruyucular hakkında bilmek istediğiniz Her Şey hakkındaki blog gönderimize de bakın.
Bir cilt bakım ürününün son kullanma tarihini ve koruyucu sisteminin gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını belirlemek için stabilite ve mikrobiyolojik testlere ihtiyacınız olacaktır. Evde kullanım için ürünler yaratırken test yapmak büyük ve göz korkutucu bir adım gibi görünse de, formülasyonunuzun kullanım için güvenli olduğundan emin olmak için bazı testler yapılabilir.
Susuz ürünler, mikrobiyal büyüme gelişimi için daha düşük bir risk oluşturur, bu yüzden birçok organik cilt bakımı formülleştiricisi, ev yapımı cilt bakımı için susuz formülasyonlar oluşturmaya karar verir. Sadece susuz formülasyonların oksidasyona ve kimseye eğilimli olduğuna dikkat edin. Bu bozunma sürecini yavaşlatmak için formülünüze E Vitamini gibi bir antioksidan eklemeniz önerilir.
Ev yapımı cilt bakım ürününüzdeki görünür mikrobiyal büyüme belirtilerini görmeden önce kirlenmenin iyi olabileceğini unutmayın. Formülasyonunuza koruyucu madde eklemek istemiyorsanız, sadece susuz ürünler oluşturmanız gerekir.
– Su içeren ürünler kirlenmeye eğilimlidir ve genellikle koruyucu bir sistem gerektirir.
– Susuz ürünler oksidasyona yatkındır ve genellikle bir antioksidan gerektirir.
3. Doğru Kabı seçin
Ev yapımı cilt bakımınız için muhteşem ambalajlar seçmek sadece eğlenceli değil, aynı zamanda doğru kap aynı zamanda formülünüzü daha uzun süre güvende ve sağlam tutmanıza yardımcı olabilir. Aslında, ev yapımı cilt bakımınızı uygun, hijyenik kaplarda saklamak önemlidir. Neyse ki, güzel botanik formülasyonlarınız için kullanıma hazır kaplar gönderecek çevrimiçi birçok büyük ambalaj tedarikçisi var.
Açık bir kavanozda bulunan bir ürünü hava sızdırmaz bir kaptan dağıtıldığından daha kolay kirletmek daha kolaydır. Mümkün olduğunda, ürün kabını açmaya gerek kalmadan formülünüzü veren pompa veya püskürtme valflerini seçin. Belki de ürünün viskozitesinden dolayı bir pompa veya sprey kullanmak pratik değilse, o zaman ürünü ambalajından çıkarmak için bir damlalık veya bir spatula eklemeyi düşünebilirsiniz – ve ürün tanıtım olasılığını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. bulaşma.
4. Doğru Miktarı Üretin
Korunmasız, su bazlı ürünlerle, yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda tek kullanımlık dozlar yapmanızı tavsiye ederiz. Mikrobik büyüme, özellikle oda sıcaklığında bulunan mükemmel büyüme koşulları göz önüne alındığında hızlı bir şekilde gerçekleşir.
5. Malzemelerinizi Doğru Ölçün
Dijital bir ölçek kullanarak içeriklerinizi hem sıvılar hem de katılar ölçerek ölçmelisiniz. Ağırlık ölçümü, en doğru yöntemdir ve formülasyonunuzdaki doğru içerik dengesini elde etmenizi sağlar. Ev yapımı cilt bakımı yapmaya başladığınızda iyi bir ölçek bulmak önemlidir.
Sıvı bileşenlerin hacmi yoğunluklarına ve sıcaklığına göre değişir ve damlalar halinde ölçerken, özellikle uçucu yağlar gibi bileşenler eklerken çok düşük konsantrasyonlarda tavsiye edilen konsantrasyonun aşılması kolaydır. Ayrıca, formülünüzü her zaman yazmalı ve yüzdeleri kullanmalı, böylece kümenizi çoğaltabilmeli veya daha büyük miktarlarda ölçekleyebilmelisiniz. Damlalarda Uçucu Yağları Neden Ölçmemelisiniz? Başlıklı makalemize göz atmanızı öneririz.
6. Kullanım Önerilerini Takip Edin
İnsanların ev yapımı kozmetik ürünler yaratmasının temel nedenlerinden biri, yeşil güzellik gösterme anlayışını anlama araştırmamızın sonuçları olarak, güzellik ürünlerinin içinde ne olduğunu bilmek istemeleridir. Sadece bileşenlerin kendilerinin önemli olduğunu değil aynı zamanda formülasyonda nasıl kullanıldığını da belirtmeliyiz. Yukarıda bahsedildiği gibi, birçok kozmetik bileşen için kullanım önerilerini takip etmek önemlidir ve bazıları yanlış miktarlarda kullanılıyorsa dermal duyarlılığa neden olabilir.
Kendi kozmetiklerinizi hazırlarken, bazı taşıyıcı yağlar gibi bazı bileşenler yüzde 100 konsantrasyonda kullanılabilir. Bununla birlikte, diğer birçok içerik katı dozaj tavsiyelerine sahiptir. Örneğin, uçucu yağlarla çalışırken dermal sınırlara uymalısınız. Aynısı koruyucular için de geçerlidir – güvenli ve etkili olmaları için önerilen kullanım seviyelerine uymalısınız.
Esansiyel yağlar ve doğal koruyucular, bazı kişilerde duyarlılığa neden olabilecek maddeler arasındadır ve zorunludur; bu nedenle, güvenli kozmetik ürünler yapmak için tedarikçi veya üreticinin tavsiye ettiği kullanım sınırlarını takip etmeniz şarttır.
7. pH’ı ölçün ve uyarlayın
Bir ürünün pH’sini ölçmek, ev yapımı cilt bakımınızı formüle ederken kaçırılmaması gereken basit bir adımdır, çünkü ürünün güvenliği için çok önemlidir.
Bir ürünün pH’ı, formülasyonunuzun birçok önemli özelliğini etkileyecektir. Örneğin, seçtiğiniz pH değerinin etkili ve güvenli bir şekilde çalışıp çalışmayacağını ürünün pH’sı ile söyleyebilirsiniz. pH ayrıca diğer yönlerin yanı sıra bir ürünün görünüşünü ve hissini, rengini ve kokusunu da etkiler. Formülasyonunuzun pH’ını kontrol etmiyorsanız, neyin yanlış gidebileceği ile ilgili daha ayrıntılı olan bir gönderiye sahibiz.
Ürünlerinizin pH değerini ölçmek için yüksek teknolojiye sahip bir pH ölçere ihtiyacınız yoktur; Kişisel kullanım için ev yapımı cilt bakımını formüle etmeye başladığınızda, kolayca temin edilebilir ve uygun fiyatlı pH şeritlerini kullanabilirsiniz.
8. İyi Üretim Uygulamaları (GMP)
Gördüğümüz gibi, ev yapımı cilt bakım ürünlerinizi yapmadaki kilit husus, formülasyondaki herhangi bir aşamada ve ayrıca ürün kullanıldığında kontaminasyondan kaçınmaktır. Doğru koruyucu sistemi seçmek ev yapımı ürünlerinizin başarısı için çok önemli bir adımdır. Bununla birlikte, cilt bakımınızın üretimi sırasında kontaminasyondan kaçınmanın en iyi yolunu da düşünmeniz gerekir.
GMP olarak bilinen İyi Üretim Uygulaması, temel sağduyudur ve ekipmanınızı, çalışma alanınızı ve kaplarınızı temizleme ve dezenfekte etme, ellerinizi yıkama ve laboratuar eldivenlerini kullanma rutinine dahil olmayı içerir. Bunlar, ürün formülasyonunuza güvenlik ve etkinlik katacak basit kurallardan sadece bir tanesidir ve sonuçta, son cilt bakım ürününüzün stabilitesini ve emniyetini sağlamaya yardımcı olur. Uzman cilt bakım laboratuarınızı nasıl kuracağınızla ilgili yazılarımızı okuyun.
Bu gönderi size DIY kozmetik ürünlerini temiz, güvenli ve teknik olarak sağlam bir şekilde yapmak için gereken uygulamalara, prosedürlere, malzemelere ve ekipmana bir bakış attı. Bu basit adımlarla, güzel, güvenli ve etkili bir doğal DIY kozmetik ürünleri yaratmanız için size ilham vermeyi umuyoruz.


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format