Göz Ardı Nasıl Yazılır? Göz Ardı Tdk Doğru Yazılışı… Göz Ardı Mı Gözardı Mı?

Göz Ardı Nasıl Yazılır?

Bu kelime grubu ayrı şekilde ele alınan ve yazılan sözcükler içerisinde gelir. Yani içerisinde bulunduğu anlamı doğrusunda göz ardı biçiminde kullanılır. Herhangi bir durum için gereken önemi vermemek anlamı doğrusunda göz ardı kelime grubu ön plana çıkar. Bunu görmezden gelmek, unutmak ya da ciddiye almamak gibi anlamlar doğrultusunda kullanılabilir. Doğru yazmak için ise ayrı biçimde ele alınmalıdır.

Göz Ardı TDK Doğru Yazılışı

Türk Dil Kurumu sözlük anlamına bakıldığı vakit bu sözcük grubu ayrı biçimde ele alınır ve yazılır. Özellikle yazım hatası gerçekleştirmek için ayrı olarak ele alınması gereken sözcüklerden biridir. Hem günlük yaşamda hem de öğrencilerin çok sık hata yaptı sözcük gruplarından biri olduğunu ifade etmek mümkün. Bir olay ya da duruma gereken önemi vermemek, ciddiye almamak ya da küçük görmek gibi anlamlar kapsamında göz ardı kelimesi ele alınabilir.

Göz Ardı mı Gözardı mı?

Bitişik mi yoksa ayrı mı yazılıp yazılmayacağına bağlı olarak karıştırılan sözcüklerden biri gözardı kelime grubudur. Bu kelime grubu özellikle Türk Dil Kurumu dahilinde ayrı biçimde ele alınması gerekir.

Göz ardı (doğru)

Gözardı (yanlış)

Yukarıda verilen ilk kelimede olduğu gibi doğru biçimde, yani ayrı olarak iki kelime ele almak suretiyle kullanılabilir. Her ne kadar ayrı şekilde yazılmış olsa bile, bu kelime grubu bir bütün olarak kendi içinde anlam sunar.


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir