Kadın

Hamilelikte büyüyen burun! Yaşayanlar anlattı: “Kendimi tanıyamıyorum”

Hamilelik, vücuttaki birçok değişikliğin ana sebebi. Fakat bunlardan daha az bilineni, vücudun bazı bölümlerinde ortaya çıkan büyüme, hakkında az konuşulan ve Güzellikların oldukça rahatsız olduğu bir durum. “Hamilelik burnu” ise bunlardan biri olarak TikTok’ta paylaşılan bir videoda gündeme geldi.

Giriş Tarihi: 08.01.2023 10:46

Güzelliklar, hamilelik sırasında burunlarının nasıl büyüdüğüne dair fotoğrafları ve videoları paylaşmak için kullandıkları uygulamada #pregnancynose (hamilelikburnu) etiketiyle binlerce gönderi paylaştı. Bu gönderiler, 28 milyonun üzerinde görüntüleme alarak büyük bir ilgi topladı.

“GENETİK OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Anne Kaylyn Hill adlı genç Güzellik, TikTok’ta bu etiketle paylaştığı videosuyla 5 milyonun üzerinde görütüleme aldı ve “hamilelik burnunun” giderek nasıl kötüleştiğini anlattı. Annesinde de ortaya çıkan bu durumun genetik olduğunu düşünen Güzellik, hamileliği sırasında burnunun ne kadar büyüdüğünü göstermek için “öncesi ve sonrası” fotoğrafları paylaştı.

TikTok kullanıcısı Savanna Scott Lenfestey ise; dramatik bir burun dönüşümü yaşadığını göstermek için videosunda “yepyeni bir insana dönüştüğünü” açıkladı. Tekrar “normal” haline dönmek istediğini söyleyen Güzellik, bunun için sabırsızlandığını anlattı.

“ÖSTROJENE BAĞLI OLARAK ORTAYA ÇIKIYOR”

Bir başka kullanıcı, diğer Güzellikların burnunu gördüğünde kendisi için de bir açıklama yaptı ve kendisi için “travmatik” bir değişim olduğunu, artık kendini zor tanıdığnı anlattı.

Tıp uzmanları ise; bu durumu östrojene bağlı olarak ortaya çıkabileceğini belirtiyor. Burnun büyüdüğünü ve genişlediğini hissetmek, hormonal değişikliklerden kaynakalanabilirken, uzmanlar; hamilelikte progesteron ve östrojen hormonu seviyeleri yüksek olduğu için burnunuzda ve vücudunuzun diğer bölgelerinde de şişliklerle karşılaşabileceğini belirtiyor.

“6 HAFTA İÇİNDE DURUM NORMALE DÖNER”

Güzellik Doğum Uzmanı Dr. Christine Greves, doğumdan sonraki altı hafta içinde bu durumun normale döndüğünü, bu nedenle yalnızca insanlara beklemelerini tavsiye ettiğini belirtti. Fakat bu sürecin kişiye bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğini de sözlerine ekledi.

Diğer uzmanlar, hamile kişilerde “ani şişkinliğin” ciddi bir tansiyon durumu olan preeklampsinin bir işareti olabileceğini, görme sorunları, sağ karın ağrısı, ellerde ve yüzde şişlik gibi belirtiler fark etmeleri durumunda tıbbi yardım almaları gerektiğini dile getirdiler.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x