Hendek Savaşı Sonuçları Ve Nedenleri: Hendek Savaşı Kimler Arasında Yapıldı? Kısaca Önemi Nelerdir?


0

İslam Peygamberi olan Hz. Muhammed’in liderliğinde Müslüman ordusu ve Ebü Sufyan liderliğinde ki Pagan Arap kabileleri arasında meydana gelmiştir. Hendek Savaşı Müslümanların galip geldiği bir savaştır. Savaşta kuşatılan bölgeyse neticesiz kalmıştır. Hendek savaşı toplamda Yahudilerin ve Müşriklerin 27gün kuşatma sürmüş olan bir savaştır.

Hendek Savaşı Kimler Arasında Yapıldı?

Hendek Savaşı, Hicret’in 5. senesi olan 31 Mart 627 tarihinde Medine’de Müslümanların, kendilerine karşı olan bütün gruplara (Arap paganları, Kureyş kabileleri ve Medine Yahudileri) karşı yapmış olduğu bir savaştır.

Hendek Savaşı’nın Özeti

Kureyşliler Medine’yi ele geçirmek ve kuşatma yapmak için taarruzlar düzenlemektedir. Son saldırı girişimi Hendek Gazvesi şeklinde isimlendirilmiştir. Şehirden çıkarılan Kureyş liderleri ve ileri gelenleriyle iletişime geçerek onları kışkırtmışlardır. Kışkırtma esnasında düşmanlar 10 bin kişilik büyük bir birlik kurarak taarruz grubunu oluşturmuşlardır. Taarruz grubunun kalabalık olduğunu öğrenen Müslümanlar ise hendek kazma taktiğini kullanmışlardır.

Hendek kazma taktiği Selman Farisi’nin düşüncesidir. Hz. Muhammed bu fikri bizzat onaylayarak hendek kazma işine kendisi de katılmıştır. Ordu Uhud Savaşı’nın yaşanmış olduğu alana yerleşerek Sel Dağı eteklerine kurulmuştu. Müslümanlar bu savaşın ardından ticaret yollarında olan güçlerini doğrulamışlardır. Müşriklerin Uhud Savaşı’nın ardından kendini ispat etmek hedefiyle attığı son adım da muvaffakiyetsizlikle neticelenmiştir.

Hendek Savaşı’nın Kısaca Önemi

Hendek Savaşı’nda yapılan kuşatma takribi 20 gün sürmüştür. Meydan Savaşı olmadığından ölen ve yaralanan fazla olmamıştır. Müşrikler Müslümanların kazmış olduğu hendekleri görünce şaşkınlık yaşamışlardır ve bu sebepten kuşatma uzun sürmemiştir. Bu gazve müşriklerin Hz. Muhammed’i ve Müslümanları yok etmek hedefiyle harcadığı son çabayı da sona erdirmiştir. Hendek Savaşı diplomaside yaşanan başarıyı da mühim ölçüde ortaya koymaktadır. Dahası Müslümanların göç yolları üzerinde olan gücü bir kez daha kanıtlanmış olmuştur. Uhud ve Bedir savaşlarıyla beraber İslamiyet’in hızla yayılmasını sağlayan bir savaş olmuştur. Bu nedenle İslam tarihi akımından önemi çok büyüktür.

Hendek Savaşı’nın Nedenleri

Uhud Savaşı’nın yaşanmasından sonra bazı kabile liderleri şehirden çıkartılmıştır. Çıkarılan bu liderler ise Medine Yahudileriyle bir araya gelerek Mekkelileri kızıştırmıştır.

Mekke’de yaşayan ve İslamiyet’in yayılmasını istemeyen müşriklerin çabaları.

İslamiyet yayılmasın diye son darbeyi vurmak istemeleri.

Uhud Savaşı’nda yaşanan yenilginin intikamını alma ve zararını karşılama isteği.

Hendek Savaşı’nın Sonuçları

Hendek Savaşı, Müslümanların son savunma savaşıdır. Hendekle karşılaşıp geçemeyen müşrikler yapmış oldukları kuşatmayı bitirerek geri çekilmiştir. Bundan sonra Müslümanlar taarruza başlamıştır.

Müslümanların etkisini ve gücünü anlayan Arap kabileleri İslam’ı kabul ederek İslamiyet’e geçmişlerdir. Böylece İslamiyet Arap yarımadasında hızla yayılmaya başlamıştır.

Hendek Savaşı’nın neticelerini Kureyza Yahudileri ağır bir şekilde ödemiştir. Mekkelilerle iş birliği içerisinde oldukları için şehir dışına sürüldüler.

Kureyza Yahudileriyle beraber Beni Kaynuka Yahudileri de çıkarılmış.

Müslümanların gücü bütün düşmanlara gösterilmiş, karşı tarafın cesareti büyük oranda kırılmıştır.

Müslümanların güvenliği sağlanarak ticaret yollarının güvenliği de garanti altına alınmıştır.

Ticari ve ekonomik hayat Mekkeli bireyler için olumsuz neticeler sebep olmuştur.

İslamiyet’in yayılmasıyla beraber farklı milletler ile iş birliğine geçilmiştir.

Müslümanların sadece meydanda değil diplomasi alanındaki güçleri de bu savaşla beraber kanıtlanmıştır.

Hendek Savaşı’nda Yaşananlar

Kureyş Ordusu, 10 bin kişiden oluşan bir orduyla Medine’ye doğru ilerlemeye başladı. Medine’de takribi 3 bin dolaylarında Müslüman bulunmaktaydı. Medine’ye geldiklerinde hendeklerle karşılaşan Mekkeliler, Hendeği koruyan askerleri ok saldırısıyla püskürtmeye çalıştı fakat hendekleri geçmeyerek Medine’yi kuşatmaya başladı. Kuşatmanın da etkisiz kaldığını fikrine kapılan Mekkeli paganlar, Beni Kureyza Yahudilerini kışkırtarak Müslümanlara karşı savaşa ikna etmiştir.

Beniz Kureyza kabilesi Hz. Peygambere saldırmazlık sözü vermesine rağmen arkadan vurmaya karar vermişlerdir. Bu durumdan haberi olan Müslümanlar önlem olarak ordularını onlara doğru yöneltmiştir. Beni Kureyza kabilesinin saldırıları başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Kureyş Ordusu bir ay boyunca hendeklerin orada kuşatmada beklemiştir. Yiyecek sıkıntısı, Soğukların başlaması, fırtınaların başlaması ve yiyecek sıkıntısı sebepleriyle kuşatma başarısız olarak Kureyşliler geri çekilmek durumunda kalmıştır.


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Afet

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format