İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Her 10 yetişkinden 1’i koah ama farkında değil

2

KOAH (kronik obstrüktif (tıkayıcı) akciğer hastalığı) dünyada en yaygın görülen üçüncü ölüm nedeni olarak dikkat çekiyor. Dünyada her 10 yetişkinden 1’i KOAH hastası. Ülkemizde ise 3-5 milyona yakın KOAH hastası olmasına rağmen sadece 300-500 bini hasta olduğunu biliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hakan Günen “KOAH önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen, yaptığımız araştırma hastalığın kontrol altında olmadığını ve hastalığa dair farkındalığın düşük olduğunu da gösteriyor. Her 3 hastadan biri yüksek alevlenme riski taşıyor. Alevlenmeler oldukça sık ve şiddetli olmasına rağmen, 4 KOAH hastasından 3’ü alevlenme geçirdiğinin farkında bile değil” dedi.

Dünya KOAH Günü kapsamında Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hakan Günen, Türkiye’deki hastalarla gerçekleştiren kapsamlı bir çalışmanın sonuçlarını ilk kez açıkladı. KOAH’nın Türkiye’de toplum sağlığı için önemli sorunlar arasında yer aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Günen “Dünyada her 10 yetişkinden 1’i KOAH hastasıdır ve dünya genelinde en yaygın üçüncü ölüm nedenidir. Ülkemizde ise 3-5 milyona yakın KOAH hastası olmasına rağmen sadece 300-500 bini hasta olduğunu bilmektedir. Bu veriler, hastalıkla ilgili bilinçlenmenin ülkemiz için ne kadar önemli olduğuna işaret ediyor. KOAH, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Buna rağmen yaygınlığının bu kadar fazla olmasının sebebi, hem toplumumuzun hastalıkla ilgili yeterli bilgiye sahip olmaması hem de belirtilerin ihmal edilerek hekime başvuruda geç kalınmasıdır. Oysa bu hastalık erken evrede tespit edilir .Ve en önemli nedeni sayılan sigara kullanımı bırakılırsa hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebilir. Bu nedenle belirli süre azalmayan öksürük, nefes darlığı ve sabahları balgam çıkarma gibi temel belirtiler ihmal edilmemeli, mutlaka hekime başvurulmalı” dedi.

HER 3 KOAH HASTASINDAN BİRİ YÜKSEK ALEVLENME RİSKİ TAŞIYOR

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Prof. Dr. Hakan Günen, şunları söyledi: “Hastalığın doğal seyri esnasında, tedavide değişiklik gerektirecek kötüleşme haline alevlenme denir. Artan balgam miktarı, öksürme hissi, nefes darlığı gibi belirtiler alevlenmenin habercisi olabilir. Alevlenmeler, hastane yatışlarına neden olması, hastaların yaşam kalitesini düşürmesi hatta ölümlere dahi sebep olması nedeniyle KOAH’lılar için tehlike yaratır. Hastaların bu belirtilere karşı dikkatli olması gerekmektedir. Yaptığımız araştırma gösterdi ki her 3 hastadan biri yüksek alevlenme riski taşıyor. Alevlenmeler oldukça sık ve şiddetli olmasına rağmen, 4 KOAH hastasından 3’ü alevlenme geçirdiğinin farkında bile değil. “

KOAH FARKINDALIĞI DÜŞÜK

Prof. Dr. Hakan Günen, araştırmanın bir diğer sonucuna göre ise ülkemizdeki KOAH hastalarının yaklaşık yüzde 80’inin gündelik yaşamında semptomlarla mücadele ettiğini belirterek

“Bu çalışmada hastaneye yatışı olan KOAH hastalarının en az 12 geceyi hastanede geçirmek zorunda kaldıklarını gösterdi. KOAH önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen, ülkemizde gerçekleştirilen bu araştırma hastalığın kontrol altında olmadığını ve hastalığa dair farkındalığın düşük olduğunu da gösteriyor” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.