İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Her bir tutamı tekrar kazanacaksınız: Saç dökülmesini sonsuza kadar engellemenin sırrı!

2

Her banyodan sonra veya her saçlarınızıt taradığınızda tutam tutam saç telleriyle karşılaşmak, herkes için oldukça moral bozucu konulardan biri. Fakat günde 50 ila 100 saç telinin dökülmesini normal olduğunu bildiren Amerikan Dermatoloji Akademisi Derneği, bunun çok daha fazlasını kaybettiğiniz fark etmeniz halinde müdahele gerektirebileceğini belirtiyor.

Giriş Tarihi: 04.01.2023 08:55

Saç dökülmesi, nadir görülen yan etkilerden biri olsa da, bazı ilaçlar saç derisinde normal saç uzama döngüsünde bazı bozulmalar meydana getirebiliyor. Birçok hastalık için kullanılan ilaçlar, aslında saç dökülmenizin ardındaki ana neden olabilir. İşte saç dökülmesini tetikleyen o ilaçlar…

BETA BLOKERLER

Beta-bloker ilaçlar, genellikle yüksek tansiyon gibi kalple ilgili sorunların tedavisinde kullanılan bir ilaç sınıfıdır. Bu ilaçları kullananlar, genellikle bitkinlik ve uyuşukluk gibi yan etkiler bildiriyor. Fakat daha az görülse de bir başka yan etki; saç dökülmesidir.

Eczacı ve Beslenme Uzmanı Brandi Cole, beta-bloker ilaçların, vücudun adrenalin gibi stres hormonlarına verdiği tepkiyi değiştirerek kalp atışı hızını ve kan basıncını düşürür. Bu değişikliklerin saç büyümesini etkilediği düşünülüyor. Folikül ve yeni saç oluşumunu durdurabilen beta-bloker ilaçlar, saç yoğunluğunu etkiliyor.

NÖBET İLAÇLARI

Cole, nöbet ilaçlarının, besin eksikliklerine bağlı saç dökülmesiyle bağlantılı olabileceğini belirtiyor. Hem nöbet hem de çeşitli ruh hali bozukluklarının tedavisinden kullanılan bu ilaçlar etki gösterebiliyor. Bol miktarda saç için sağlıklı B vitaminleri içeren bir multivitamin takviyesi, belirli nöbet ilaçları ile ilişkili saç dökülmesini önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabiliyor.

2021’de Seizure dergisinden yayınlanan 127 çalışmanın sistematik bir incelemesi, nöbet önleyen ilaçların çeşitli kozmetik etkilerle ilişkili olabileceğini tespit etti. Bunların en önemlisi ise; saç dökülmesi, vücutta kıllanma ve akne gibi sorunlara yol açabilen hirsutizmdir.

NSAID TÜRÜ İLAÇLAR

Uzmanlar, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), artrit gibi kronik ağrı durumlarını tedavi etmek için en sık reçete edilen ilaçlardır . Reçetesiz satılan (OTC) NSAID’ler olan aspirin ve ibuprofen’e (her ikisi de yaygın olarak ağrı kesici olarak kullanılır) muhtemelen aşinasınızdır, ancak birçok NSAID reçete gerektirir. Bunlara selekoksib, diklofenak ve fenoprofen dahildir. Ne yazık ki, her NSAID’in kendi yan etkileri bulunuyor. Yaygın semptomlar arasında mide ve gastrointestinal rahatsızlık, yüksek tansiyon ve böbrek sorunları yer alır .

NSAID’lerin daha az bilinen bir yan etkisi saç dökülmesidir. Cole, “İltihabı azaltarak günlük ağrıları ve ağrıları tedavi eden ilaçlar saç dökülmesine katkıda bulunabilir” diyor. NSAID’ler saç foliküllerinin çok erken dinlenme aşamasına girmesine neden olarak saç büyümesini engelleyebilir. Saç dökülmesi riskini en aza indirmek için NSAID’lerinizi sınırlayın ve yalnızca gerektiğinde kullanın.

ANTİDEPRESANLAR

Cole, bilim insanlarının, bazı antidepresanların neden saç dökülmesine neden olduğu konusunda şüpheleri bulunduğunu belirtiyor. Ancak bazı antidepresanların bu yan etkiyle diğerlerinden daha ilişkili olduğunu belirtiyor.

International Clinical Psychopharmacology’de yayınlanan 2018 tarihli bir araştırmaya göre, antidepresan kaynaklı saç dökülmesi nadir olmakla birlikte, neredeyse her antidepresanla ilişkili bir yan etkidir.

SAÇ DÖKÜLMESİ YAŞIYORSANIZ DOKTORUNUZA DANIŞIN

Saç dökülmesinin birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabileceği uzun zamandır bilinen bir gerçek. İlaçlar her ne kadar saç dökülmesine neden olabilse de, bu ilaçları bırakmak, sağlığınızda daha büyük sorunlara sebep olabilir. Bu nedenle öncelikle doktorunuza danışarak bu kararı vermeniz gerekir.

Doğru beslenme, yeterli miktarda biyotin, D vitamini ve çinko gibi vitamin ve minerallerin tüketimi, saç dökülmesini engelleyen unsurlar arasında yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.