İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

yakın zamanda Gönderilenler

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Her porsiyonu doğal yağ sökücü! İşte vücuttaki yağ hücrelerini parçalayan o besin

7

“Tabağındaki sebzeleri bitir” cümlesi hepimizin en çok karşılaştığı cümlelerden biriydi. Fakat yetişkinlik döneminde de bunun ne kadar önemli olduğunu zaman içerisinde sağlık durumları değiştikçe öğrenmeye devam ederiz. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, yetişkinlerin sadece yüzde 10’u önerilen günlük meyve ve sebze alımını karşılıyor.

Giriş Tarihi: 19.09.2022 09:23 Güncelleme Tarihi: 19.09.2022 09:28

Sesli dinlemek için tıklayınız.

Tüm sebzeler faydalı besinler yönünden oldukça zengin olsa da, özellikle düşük karbonhidratlı sebzeler, kalori içeriğini büyük ölçüde artırmadan bir yemeği daha doyurucu hale getirmenin harika bir yoludur. “Sebzeler, sağlığı teşvik eden vitaminler ve mineraller ve ayrıca doyurucu liflerle doludur. Uzman Diyetisyen Keri Gans, fazladan kalori almadan sağlıklı bir tabak oluşturmaya yardımcı olmak için en doğru alternatifin sebzeler olduğunu belirtiyor.

Uzman Diyetisyen Stefani Sassos, sebzelerin genellikle nişastalı ve nişastasız sebzeler olmak üzere iki gruba ayrıldığını söyledi. Sassos, nişastalı sebzelerin nişastalı olmayan muadillerine göre genellikle karbonhidratlarda daha yüksek ve liflerde daha düşük olduğunu açıklıyor. Ayrıca nişastalı sebzelerin kan şekeri seviyelerini daha fazla etkileme eğiliminde olduğuna dikkat çekiyor.

Tüm sebzelerin besleyici olduğunu tekrarlamakta fayda var. Sassos, besleyicilik açısından zengin bir diyetin, kalp hastalığından belirli kanser türlerine kadar bir dizi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bilindiğine vurgu yaptı. Sebzeler genel olarak çeşitli vitaminler, mineraller, antioksidanlar, lifler ve daha fazlasını içerirler ve bu durum, onları sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası haline getirir.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Gans, ıspanak, marul, lahana ve karalahana gibi yapraklı yeşilliklerin, vücudu serbest radikallere karşı korumaya yardımcı olan iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu dile getirdi.

Serbest radikaller , hücrelere zarar veren ve kaçmaları imkansız olan atomlardır; hava kirliliğinde, kimyasallarda ve hatta güneşin UV ışınlarından ortaya çıkarlar. Zamanla, serbest radikallere maruz kalmak vücut hücrelerine zarar verebilir ve bu da sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Yeşil yapraklı sebzeler, antioksidan bakımından zengin yiyeceklerden biri olarak bir kalkan gibi düşünülebilir. Gans, bu düşük karbonhidratlı yiyeceğin diğer iki sağlık yararını belirterek, koyu yapraklı yeşillikler özellikle kemikleri destekleyen kalsiyum ve kalp için sağlıklı folat sağladığını belirtiyor.

BROKOLİ

Bağışıklık sistemini destekleyen bir diğer düşük karbonhidratlı sebze ise brokoli. Sassos, “Bir fincan brokoli , bir portakaldan bile daha fazla C vitamini içerir” diyor. Ayrıca brokolinin göz sağlığının anahtarı olan lutein ve zeaksantin içerdiğini söylüyor. Hepsi bu kadar da değil. Gans, brokolinin , her ikisi de kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olan E ve K vitaminlerini içerdiğini ekliyor.

Sesli dinlemek için tıklayınız.

KABAK

Spiralize kabakların geleneksel makarna yerine karbonhidratı azaltmanın popüler bir yolu haline gelmesinin bir nedeni var; orta boy bir kabak sadece altı gram karbonhidrat içeriyor. Gans, kabakların sindirim sağlığını destekleyen iyi bir lif kaynağı olduğunu ve ayrıca bağışıklık sistemini destekleyen C vitamini içerdiğini de ekliyor.

KARNABAHAR

Brokoli için bir tür kuzen olan karnabahar, yemeğinizdeki karbonhidrat içeriğini büyük ölçüde artırmadan birçok besinsel fayda sağlar. Brokoli gibi Gans da karnabaharın C, E ve K vitaminlerine sahip olduğunu söylüyor. Aslında bir porsiyon karnabaharda günlük önerilen tüm C vitamini miktarı bulunur.

YEŞİL FASULYE

Bilimsel çalışmalar bu sebzenin kalp sağlığına iyi geldiğini göstermiştir. Bunun nedeni, LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu gösterilen çözünür lifler yönünden oldukça zengin olması.

Ayrıca Gans’ın vücut için önemli olduğunu söylediği K vitaminine de sahiptir. Çünkü kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bu besin, kandaki kalsiyum seviyelerini düzenliyor ve yara iyileşmesinde rol oynuyor.

Sesli dinlemek için tıklayınız.

DOLMALIK BİBER

Bağışıklık sisteminize büyük bir iyilik yapmanın en iyi yollarından biri, dolmalık biber tüketmektir. C vitamini ile yönünden oldukça zengin olan bu besin. ayrıca karotenoidler açısından da zengindir. Anti-inflamatuar özelliklere sahip bu besin, ayrıca kalp hastalığı ve bazen kanser riskini azaltan özelliklere de sahiptir.

KUŞKONMAZ

Kuşkonmaz, özellikle kardiyovasküler sağlık için iyi olan ve ayrıca LDL kolesterolü düşürme ile bağlantılı olan düşük karbonhidratlı bir sebzedir.

SALATALIK

Yaklaşık %96’lık su içeriği sayesinde salatalığın, karbonhidrat oranı en düşük sebzelerden biridir. Antioksidan içeriği ile birlikte su oranının yüksek olması da cilt için ihtiyacınız olan her şeyi bulmanızı sağlar.

Sesli dinlemek için tıklayınız.

KEREVİZ

Kereviz, günlük hayatta oldukça az tüketilen sebzelerden biri. Fakat yapılan araştırmalar, meme kanseri hücrelerini normal hücrelere dönüştürebilme gücüne sahip bir flavaonoid olan apigenin içeriği hem kilo kontrolü hem de sağlık açısından oldukça büyük etkilere sahiptir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.