ikinci-cemre-ne-zaman-dusecek?-baharin-mujdeleyicisi-ikinci-cemre-tarihi-2022!

İkinci cemre ne zaman düşecek? Baharın müjdeleyicisi ikinci cemre tarihi 2022!

Cemre düşme tarihleri havaların ısınmasının ardından gündeme geldi. İlk cemrenin 20 Şubat’ta havaya düşmesinin ardından ‘Sıcaklık’ ve ‘sıcaklığın yükselişi’ anlamlarında kullanılan cemrenin ikincisi ise suya düşecek. Havaya, suya ve toprağa sırasıyla düşen cemrenin tarımsal faaliyetlerin de başlayacağına inanılıyor.

İKİNCİ CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?

19-20 Şubat tarihlerinde ilk cemre havaya düşerken gözler ikinci cemrenin düşeceği tarihe çevrildi. İkinci cemre 26-27 Şubat’ta suya düşecek.

CEMRE NEDİR?

Türk Dil Kurumu’na göre cemre, ‘Şubat ayında birer hafta arayla havada, suda ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık yükselişi’ demektir. Ateş, ve kor anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. Cemre düşmesi, bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor. Cemre düşmesi hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

Şaban ayı ne zaman, hangi gün başlıyor? Şaban ayı tarihi 2022!


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir