Magazin

İzel-Çelik-Ercan 31 yıl sonra yeniden bir arada

MESUT YILMAZ / MİLLİYET

1991 yılında Çelik Erişçi, İzel Çeliköz ve Ercan Saatçi’den oluşan, şarkılarıyla bir döneme damga vuran müzik grubu, 1992’de sürpriz şekilde dağılmıştı. Ünlü sanatçılar, grubun 20’nci yılı anısına ‘Beyaz Show’a konuk olmuştu. Çelik, daha sonra katıldığı bir televizyon programında grubun İzel yüzünden dağıldığını iddia etmiş, ünlü şarkıcının disiplinsiz olduğunu belirterek, “Ondan benim için bir cacık olmaz” ifadelerini kullanmıştı.

“ÇELİK İYİ Kİ AYRILDI”

Geçtiğimiz aylarda Armağan Çağlayan’ın ‘Dur Bi Dinle’ programına konuk olan İzel ise “Birinci albümü yaptık, çok sevildik. Aradan iki sene geçti. Ali Rıza Türker inanmıştı bize. İkinci albümün repertuar toplantısına girdik. Ercan işin mutfağında olduğu için şarkılar Ercan ağırlıklıydı. Çelik’in de kendisinden katmak istediği şarkılar vardı ama üçlü olduğumuz için zor oluyordu. O toplantıda Çelik ayağa kalktı ve ‘Ben ayrılmak istiyorum’ dedi. ‘Neden’ dedik, ‘Bir sürü şarkı yapıyorum ama iki-üç şarkıdan fazla koyamıyorum’ dedi. İyi ki ayrıldı çünkü ayrılmasaydı ‘Ateşteyim’, ‘Hercai’, ‘Kızımız Olacaktı’ derken meğer üst üste tuttuğu o kadar hitler varmış ki tek başına çok daha başarılı olduğunu düşünüyorum. Hepimiz için geçerli bu aslında. Ercan da öyle. O sayede teker teker kendimizi gösterebildik” demişti.

“NEREDE KALMIŞTIK”

Kuruçeşme Arena’da gerçekleşen basın toplantısında sözü ilk alan Ercan Saatçi, “Yaklaşık 31 yıl sonra ‘Kısa bir boşluk’ diyelim, yeniden birlikteyiz. Bu sırada kendi öz eleştirimizi yaptık. İzel-Çelik-Ercan sahne çalışmalarına ara verdiği dönemde hiç görüşmediğimizi zannedebilirsiniz, oysa biz yıllar içinde birbirimizi tamamlamaya gayret ettik, kendi çizdiğimiz yollar farklıydı. Şimdiden söyleyeyim ‘Niye ayrıldınız?’ diye sorarsanız, biz orayı çoktan geçtik. ‘Neden bugüne kadar bekledik?’ diye kendimizi eleştirdik. Hem kendimize, hem de bizi sevenlere haksızlık ettiğimizi düşündük. İşte bugün yeniden karşınızdayız. Konserlerle başlayacağız. Nerede kalmıştık?” ifadelerini kullandı.

“DÜNYADA TEK OLABİLİRİZ”

İzel, “Onlar evlendi çoluk çocuk sahibi oldu ama ben evde kaldım. Çok heyecanlıyım, nasıl konuşacağımı bilmiyorum. Ercan her şeyi çok güzel anlattı. Önceden de bizim sözcümüz oydu. Müzik hayatımıza bireysel olarak devam ediyoruz ama bizim yeniden birleşmemizi isteyen bir sevgi ordusu varmış. İzel-Çelik-Ercan ayrıldıktan sonra 10’dan fazla albüm yaptım ama hâlâ ‘İzel-Çelik-Ercan’ diyorlar. Belki de dünyada, tek albüm yaptıktan sonra dağılan ve aradan 30 sene geçmesine rağmen yeniden bir araya gelmesi yönünde bu kadar talep gören ilk grubuz” ifadelerini kullandı.

“EVİME DÖNMİŞ GİBİ HİSSEDİYORUM”

Çelik Erişçi ise “Benim söyleyeceklerim de diğerlerine ek olacak. Heyecanlıyız. Şimdiye kadar hepimiz ayrı ayrı çok güzel yollarda yürüdük. Şimdi ise İzel-Çelik-Ercan olarak yeniden birlikteyiz. Çok mutluyum. Kariyerimin başladığı yerdeyim ve kendi evime dönmüş gibi hissediyorum” diye konuştu.

“ÇOK ÖZEL SÜRPRİZLERİMİZ OLACAK”

İzel, muhabirlerin “Yeniden bir araya gelme fikri nasıl oluştu?” sorusuna şu cevabı verdi:

Biz aslında birkaç yılda bir buluştuk. Bu fikri birbirimizle zaman zaman paylaştık ama hep kebapçıda buluştuk, kebap yiyip ayrıldık. Her zaman ‘Yarın görüşürüz’ dedik ama öyle kaldı. Neden böyle olduğunu ben de bilmiyorum. Bu konuyla ilgili 4-5 kere girişimde bulunduk ama belki de doğru zaman buydu. Allah böyle uygun görmüştür, elçi olarak da Polat Yağcı’yı göndermiştir. Siz de bilirsiniz ki Polat Yağcı tuttuğunu koparan ve kafaya taktığını gerçekleştiren biri. Kendisi bizi bir daha hiç ayrılmayacak ve bol bol konserler verecek şekilde bir araya getirdi. Çok güzel sürprizlerimiz olacak.

“SÖYLERKEN BİLE HEYECANLANIYORUM”

Ercan Saatçi ise aynı soruyu “Hem özel hayatlarımız hem de kişisel işlerimizden dolayı şimdiye kadar buna çok zaman ayıramadık. Bireysel anlamda hepimiz başarılı da olduk ve işlerimiz iyi gidiyordu. Güzel şarkılar yaptık. İlk olarak 25 Ağustos’ta 31 yılın ardından seyirci karşısına çıkacağız. Şu anda söylerken bile heyecanlanıyorum. Türkiye ve Avrupa’da yoğun bir konser maratonumuz olacak. Çok eğlenmek ve bu heyecanımızı bizi sevenlerle paylaşmak istiyoruz. Bizi dinleyen insanlar şimdi bizim yaşlarımızdadır tahminen. Aralarında gençler de var. İnanılmaz heyecanlı bir durum” sözleriyle yanıtladı.

“İŞ OLARAK BAKMADIK”

Çelik, “Şimdiden ‘Nasıl yapacağız, ne yapacağız?’ diye heyecan yaşıyoruz. Bu gerçekten çok güzel bir şey. Biz buna iş olarak bakmadık. Polat’ın bize yaklaşımı da bu şekilde olunca yeniden bir araya gelmemiz çok kolay oldu” diye konuştu.

“ÖZLEDİM’İ ÖZLEDİK”

“Üçünüzü de sahnede seslendirirken aynı anda heyecanlandıran ortak bir şarkınız var mı?” sorusuna üç isim de aynı anda ‘Özledim’ cevabını verdi.

İZEL DÜĞÜM ATTI

1991’de yayınladıkları albümle popülerliği bir anda yakalayan grup, bir yıl içinde dağılmıştı. İzel’in, o günlerin tekrardan yaşanmaması için ekip arkadaşlarını elbisesinin kurdelesiyle kendine düğümlemesi dikkat çekti.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x