Sağlıklı Yaşam

Karabiberin Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? Hangi Hastalıklara ve Neye İyi Gelir, Günlük Karabiber Tüketimi En Fazla Ne Kadar Olmalı?

Türk mutfağında en çok kullanılan baharatlardan biri olan karabiberin faydaları saymakla bitmiyor. Kullanıldığı her yemeğe lezzet ve hoş bir acılık katan karabiberin kalorisi ve besin değeri de oldukça zengindir. Geleneksel ve yöresel yemeklerin, et yemeklerinin, en lezzetli sosların hemen hepsinde karabiber kullanılmaktadır. Genellikle yemeklerde toz karabiber kullanılırken, günümüzde kullanımı yaygınlaşan tane karabiber de popüler baharatlar arasına girmiştir. Kilo kaybına yardımcı olması, metabolizmayı hızlandırması ve daha birçok etkisiyle karabiber, en sevilen baharatlardan biridir. Peki, ‘karabiberin Güzelliklara faydaları’ nelerdir ve ‘tane karabiber nasıl kullanılır?’ işte ayrıntılar…

Aslında bir çeşit asma türü olan karabiber, Piperaceae ailesindendir ve baharat halinde kurutulan, meyvesi için yetiştirilen bir türdür. Yaklaşık 700 farklı türü olan bir bitki çeşididir. Hindistan’a özgü bir baharattır ve tropik bölgelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Karabiber, geçmişten günümüze hem ilaç olarak kullanılmış hem de yemeklere lezzet katmıştır. Biberin henüz yeşil olan ve olgunlaşmayan demetlerinden üretimi yapılmaktadır. Karabiber taneleri toplandıktan sonra bir süre sıcak su içerisinde haşlanır. Böylelikle dış kabuğu incelir ve kurutma aşamasında siyah rengini alması kolaylaşır. Daha sonra kurutma işlemi de gerçekleştirilir ve dış çeperi buruşuk bir hal alır. Tane karabiber olarak kullanılabileceği gibi bu aşamadan sonra isteğe göre bir değirmende öğütülerek toz halde de kullanılması mümkündür.

Karabiberin kalorisi ve besin değeri

 • Karabiberin 100 gramı yaklaşık 250 kalori içermektedir.
 • 1 gramında 3 kalori bulunur. Yaklaşık 1-2 gram kadar yemeklerde kullanılmaktadır.
 • Protein içerek bir besindir. 100 gramında yaklaşık 10 gr protein barındırır.
 • Lif açısından zengindir.
 • Demir, kalsiyum ve magnezyum içerir.
 • Potasyum, fosfor, sodyum, çinko açısından zengindir.
 • C vitamini açısından oldukça zengindir.
 • Vitamin değerleri yüksektir. A vitamini türevleri, E vitamini, D vitamini türevlerini ve K vitamini içermektedir.
 • Tiamin, niasin, riboflavin bileşenleri içeriğinde bulunmaktadır.
 • B6 ve B12 vitamini içerir.
 • Kafein ve kolesterol içermez.

Karabiberin faydaları nelerdir?

 • Karabiberin geçmiş tarihteki kullanım alanlarına baktığımızda ilaç olarak kullanımının yaygın olduğunu görürüz. Uyku problemleri, kabızlık gibi sindirim sorunları, güneş ve cilt yanıkları, ağız yaraları ve diş ağrıları bu kullanım alanlarından bazılarıdır.
 • Yüksek miktarda C vitamini içeriyor olması karabiberi çok değerli kılmaktadır. Doğal bir antibiyotik görevi gören karabiber hastalığa yakalanmamanız için sizi korur.
 • Geçmişte kullanıldığı gibi sindirim sistemine sağladığı yararlar ile günümüzde de kullanılmaktadır. Vücudunuzda hidroklorik asit salgılanmasını sağlayarak mide ve bağırsak sağlığını koruyucu bir etki sağlar.
 • Karabiber zayıflatır mı? Sorusu en sık merak edilen konulardan biridir. Karabiber koklamak, içerisindeki piperin bileşiminden dolayı hapşırmanıza neden olmaktadır. Uzmanlara göre içerisindeki piperin bileşimi yağ hücrelerinin çoğalmasını engelleyici bir özelliğe sahiptir. Anı zamanda yağ yakımını hızlandırıcı bir etkisi de vardır. Bu yüzden zayıflama tedavilerinde kullanımı yaygındır.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücudunuzdaki hücrelerin deforme olmasını ve hücre hasarlarını önler. Bu özelliği de kanserli hücrelerin vücutta oluşmasını önler ve kansere karşı koruyucu bir etki sağlar.
 • Tane Karabiber yutmak, birçok rahatsızlığa karşı önleyicidir. Mideyi ve bağırsakları temizleyici bir etkisi vardır ve tane karabiberi yutma işlemini hızlı kilo vermek isteyenler de yapabilirler. Ayrıca tane karabiber yutmak sigara içme isteğini azaltır. Sigarayı bırakmak isteyenlerin tercih ettiği yöntemlerden biridir.
 • Karabiberin Güzelliklara sağladığı faydalar da mevcuttur. Geçmişte ve günümüzde stres azaltıcı etkisiyle kullanılan karabiber, Güzellikların PMS dönemlerinde rahatlatıcı bir etki sağlar.

Tane karabiber nasıl kullanılır?

Özellikle kış aylarında sıklıkla kullanılan baharatlardan olan karabiberi toz veya tane olarak kullanabilirsiniz. Keskin tadını ve acı oluşunu göze alarak kullanmanızda fayda vardır. Az bir miktarı bile yemeğinizi lezzetlendirmeye yetecektir.

Salçalı yemeklerinize, pilavlarınıza, sebze yemeklerine, beşamel sos vb. birçok yemeğinize tane veya toz haldeki karabiberi damak zevkinize göre miktarını ayarlayarak ekleyebilirsiniz.

Karabiberin zararları nelerdir?

 • Karabiber acı bir baharattır. Bu yüzden aşırı tüketildiğinde bir takım etkilere sebep olabilir. Mide yanması bunlardan biridir. Midesi hassas olanlar bilhassa dikkatli tüketmelidir.
 • Buruna karabiber kaçması nefes ve solunum yollarını olumsuz etkileyebilir.
 • Hamilelikte karabiber yemek zararlı mı? Sorusu en sık sorulanlardan biridir. Hamilelik döneminde vücut bazı gıdalara karşı daha hassastır. Bu yüzden uzak durulmasında fayda vardır ancak yemeklerde az miktarda kullanılmasında bir sakınca yoktur.
 • Karabiber karaciğere zararlı mı? Karabiber kalbe zararlı mı? Soruları vatandaşlar tarafından sıklıkla merak edilen konulardır. Ancak karabiberin faydaları zararların yanında çok daha fazla ve önemlidir. Üstelik zararları genellikle aşırı tüketime bağlı olarak sonuçlanmaktadır.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x