Karantina süreleriyle ilgili flaş kararlar! Türkiye’de de benzer uygulama olur mu?


0

Kovid-19 hastası ile korunma önlemleri alınmadan yani maskesiz ya da maskenin uygunsuz kullanımı şeklinde teması olan kişilerin yüksek riskli temaslı olarak kabul edilir.

Hangi durumlarda yakın temaslı yani yüksek riskli gruba giriyor?

Kovid-19 hastasıyla;

 • 2 metreden daha yakın mesafede tek seferde 10 dakikadan uzun süreyle yüz yüze kalanlar,
 • Doğrudan bakım sağlayan kişiler,
 • Öğrenci/öğretmen ile aynı sınıfı paylaşan öğrenciler ve öğretmenler,
 • Fiziksel temas eden kişiler,
 • Kovid-19 hastasının hapşırma-öksürme gibi durumlarında korunmasız temas eden kişiler,
 • İyi havalandırılmayan ve bulaşma açısından yüksek riskli olarak değerlendirilen kapalı ortamlarda 10 dakikadan fazla kalan kişiler,
 • Aynı uçakta seyahat eden yolculardan iki ön, iki arka ve iki yan koltukta oturan kişiler maske kullanımına bakılmaksızın,
 • Aynı evde yaşayan kişiler,
 • Aynı ofiste çalışanlar kişiler,
 • Yurtta veya otelde aynı odayı paylaşan kişiler yakın temaslı sayılıyor.

Yalnız yakın temasta eğer kişiler 2 doz aşısını olmuşsa veya son 6 ay içerisinde Kovid-19 enfeksiyonu geçirmişse karantinaya alınmıyor. Maske ve hijyen kurallarına uyarak işine ve okuluna devam edebiliyor.

Temaslı yani düşük riskli hasta grubu nedir?

Kovid-19 hastası ile korunma önlemleri alarak yani ağzı ve burnu kapayacak şekilde kuralına uygun maske takarak görüşmüş olan kişiler temaslı yani düşük riskli gruplar arasına girer. Bunlar hangileridir:

Kovid-19 hastasıyla;

 • İyi havalandırılan aynı kapalı ortamda bulunmuş kişiler,
 • Öğrenci/öğretmen ile aynı sınıfı paylaşan öğrenciler ve öğretmenler,
 • Aynı evde yaşayanlar,
 • Aynı ofiste çalışanlar kişiler temaslı yani düşük riskli grup olarak takip edilir.

Bunlar herhangi bir karantina süreci yaşamazlar. Yakın takip ve gözlemle bu temaslı hali devam ettirirler.

Prof. Dr. Vefik Arıca, “Düşük riskli hasta grubu; koronavirüs hastasıyla korunma önlemleri dahilinde teması olan kişiler düşük riskli hasta grubuna girer. Düşük riskli temaslı kişiler, koronavirüs hastasıyla iyi havalandırılan yerde olmuş kişiler, öğrenci-öğretmenler, koronavirüs hastasıyla maske takma kuralına uyması dahilinde olanlar, iş yerinde birlikte çalışanlar… Düşük riskli hasta grubuna karantina uygulanmaz, yakın takip ve izlemle temaslı hali devam ettirilir.” dedi.

ABD’DEKİ UYGULAMANIN BENZERİ TÜRKİYE’DE DE UYGULANIYOR

“ABD’deki uygulamanın benzeri Türkiye’de de Ekim ayından beri uygulanıyor. Eğer iki doz aşı olmuşsanız, son altı ay içinde koronavirüs geçirmişseniz yakın temaslı olsanız dahi karantina süreci uygulanmıyor.” diyen Prof. Dr. Vefik Arıca, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “İlk beş gün semptom takibi yapılıyor. Herhangi bir belirti ortaya çıkarsa hastaneye başvurup test yaptırıyorsunuz. Belirtiniz yoksa beşinci gün test yaptırıyorsunuz ve negatif olması durumunda karantina süreci uygulanmıyor.”

POZİTİF VAKALAR İÇİN KARANTİNA SÜRESİ İNDİRİLECEK Mİ?

Prof. Dr. Vefik Arıca, “Ülkemizde pozitif vakalar için karantina süresinin beş güne indirilmesi söz konusu değildir. ABD, Avrupa ve Asya Bölgelerinde Omicron tsunamisi gerçekleştiği için ve vaka sayıları üçe katlandı. Bu bölgelerde şu an sağlık çalışanları dahi işe gitmekte zorlanıyor. Aktif vaka sayısı arttığı için neredeyse tüm işler durmuş durumda. Bu nedenle bu bölgelerde böyle bir uygulama başlatıldı. Şu an ülkemizde sağlık çalışanları ve diğer meslek gruplarını zorlayacak bir durum yok ancak önümüzdeki günlerde Türkiye’de de aynı tablonun yaşanması durumunda pozitif vakalar için de karantina süresi beş güne indirilebilir.” dedi.

BİRÇOK ÜLKEDE KARANTİNA SÜRESİ DÜŞÜRÜLDÜ

Yunanistan Avrupa’da 10 günlük karantina süresini yarıya indirerek 5 gün olarak belirleyen ve en kısa karantina süresini uygulayan ilk ülke oldu. İngiltere’de ise Covid-19 ile enfekte olmuş kişiler için 7 günlük bir izolasyon sürecine geçildi. İspanya ve İrlanda’da benzer bir uygulamaya geçildi ve 10 günden 7 güne düşürülen bir izolasyon süreci başlattı. İtalya’da ise Covid-19 ile yakın temasta bulunmuş kişilerin eğer tüm aşıları tamamlanmışsa tüm karantinayı kaldırma kararı aldı.

Fransa’da ise Sağlık Bakanı Olivier Veran Pazar günü Le Journal du Dimanche gazetesine yaptığı açıklamada, aşıları tam olan kişilerin Pazartesi gününden itibaren 10 yerine sadece yedi gün karantinaya gireceklerini belirtti.

İspanya Sağlık Bakanı Carolina Darias, sağlık uzmanları ile yaptığı görüşmenin ardından ise pozitif çıkan kişilerin izolasyon sürecinin 10 günden 7 güne indirdiği duyuruldu.

Portekiz’de ise benzer bir açıklama yapılarak testi pozitif çıkan ancak semptom göstermeyen kişiler için zorunlu izolasyon sürecinin 10 günden 7’ye indirileceğine dair kararını açıkladı.

AŞISIZLAR İÇİN KARANTİNA SÜRESİ NEDİR?

Prof. Dr. Vefik Arıca, “Eğer aşısızsanız veya son altı ay içinde koronavirüs geçirmemişseniz temaslı olmanız halinde 5 günlük bir karantina uygulanıyor. Beşinci günün sonunda yaptırdığınız PCR testi negatifse karantina bitiyor, pozitifse karantina süreci uzatılıyor. Eğer beşinci günün sonunda test verilmezse karantina süreci direkt 10 güne uzuyor. Omicron varyantında yakın temaslılar için karantina süreci beş gün yeterli olabilir. Beşinci günkü test sonucuna göre karar verilebilir.” dedi.

Son iki aylık durumu karantina süreci olarak değerlendirdiğimizde;

YAKIN TEMASLI OLMASI HALİNDE…

 • İki doz aşısını yaptırmış kişiler ve son altı ayda koronavirüs geçirmiş kişiler için;
 • İlk beş gün karantina uygulanmıyor. Beşinci gün PCR testi yapılırsa ve sonuç negatifse risksiz gruba dahil oluyor.
 • Beşinci gün PCR testi verilmezse veya sonuç pozitifse karantina süreci uzatılıyor.

AŞISIZ VE SON ALTI AYDA KORONAVİRÜS GEÇİRMEMİŞ KİŞİLER İÇİN…

“Yakın temaslı olunması durumunda karantina süreci ilk günden başlıyor. Beşinci günün sonunda PCR testi verilip negatif sonuç alınırsa karantina bitiyor.” diyen Prof. Dr. Vefik Arıca, açıklamalarına şöyle devam etti; “PCR testi verilmezse karantina süreci 10 güne uzuyor. 10. Günden sonra dört günlük süre boyunca yakın temas edilmemesi, hijyene ve sosyal mesafeye üst düzey dikkat edilmesi gerekiyor.”


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format