İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

yakın zamanda Gönderilenler

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Kübra Doğru Ünlü yazdı! 'O Kız' dizisini mutlaka izlemelisiniz

5

22.12.2022 11:18 Son Güncelleme:

Yıl olmuş 2022 bak şurada kaç gün kaldı 2023’e deseniz de “şu illet mahalle baskısı” her yerde her coğrafyada … İnsanlar kafalarının içinde taşıdıkları beynin sadece vücut fonksiyonları için var olmadığının farkına varabilse ne güzel olacak da işte ona da beyin lazım. Aydınlık ruhlara sinmedikçe bireyler kendi ruhsal ve bedensel gelişimlerini “kötü” gelenekçi “yoz” algılardan kurtarmadıkça her dönem her toprakta konu aynı. Siz algılarınızla bu konuda oynanmasına izin vermeyip kendiniz okur araştırırsanız zaten net göreceksiniz.

Konu derin; Batıya yönünü çevir bak. Öyle olmasaydı Jane Austen “Gurur Ve Önyargı” yı yazmazdı. Yaşadığı dönemden iki yüz yıl öncesinden mahalle baskısından bahislerle kendi dönemine geçerken aktardıkları arasında öyle çok bir fark yok. Dön düne, bak Afganistan’da kadın hayattan silindi, evden dışarı adım atmasını bırak pencereden başını uzatması yasaklanandı. Gel memlekete; eskiden gazetelerde üçüncü sayfaya giren haberler, bugün öğle kuşak programlarında reytingleri silip süpürüyor. Neden? Mahalle baskısı dediğimiz, el alem ne der dediğimiz, ama sen kız başına dediğiniz, diyeceğiniz, her konu önce kadının etrafında döner. Dönüyor. Neden? Konuyla ilgili düşüncelerinizi lütfen bana da ulaştırın. Özellikle kadın okurlarımın bu konuda yaşadıklarınız varsa ve paylaşmak isterlerse… Sosyal medya araçları veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Baskının hoş kadını erkeği yok. Ancak söz konusu mahalle baskısı olunca konu erkeğin etrafına daha sonra geçer… Erkeğin konu içerisine çekilmesi de yine aynı çerçevede bambaşka bir baskıyla gerçekleşir. “Oğlum bak enişten, abin, baba, dayın, amcan, yengen, ablan ve benzeri… diye diye başlayan kışkırtma sözler, efendim hazımsız arkadaşının çapsız söylemleri, sokağa çıktığında esnaf vs vs, baskı o anda başlar ve bitmez. Konu pek derin, söz konusu mahalle baskısı ve dahi kadın olunca yaz yaz bitmez… ÖZELLİKLE SEVGİLİ KADIN OKUR, erenlerden bir söz ile bu bahsi kapatayım. “Cahil ile etme sohbet; Bin baş incitir”.

Dizi de genç bir kızın ve zekâ problemi olan babasının aile içinde yaşadığı sorunlar temel çıkmazlarını göreceksiniz. Şiddet en büyük sorun. Ses hep yüksek, kulaklar sevgi sözcükleri çok nadir işitiyor. Ve “el alem ne der” diye yaşayanlar bu dizide muhtemelen kendilerini buluyorlardır. Keza yaşadıklarının sonuçlarını… Dizi de Zeynep etrafında çerçevelenen hikayelerde işte bu saydıklarım ince ince aktarılıyor. Çok da güzel işleniyor. Dolayısıyla O Kız’ı özellikle “mahalle baskısını” (baskının her türünü) o veya bu biçimde yaşayan, yaşamış herkesin seyretmesini özellikle isterim. Ancak “Kadir “ile daha fazla yoğunlaştırılmış servisi diziyi çok uzun süre reytinglerde bir numarada tutacaktır.

Doruk’un Zeynep ve Kadir’in yaşadıkları fark edip müdahale etmesi şahaneydi. Bundan böyle öyle sanıyorum ki Doruk, dizide Zeynep’in hayatında iyilik meleği olacak. Dizinin hikâyeler etrafında dönerken senaryoda korunması gereken en önemli denge Kadir başrolünü gözden kaçırmamak. Erkan Petekkaya’nın sadece vücut dili değil, tüm hücreleriyle can verdiği Kadir’i merkezde daha çok görmek istediğimi ayrıca belirtmek isterim.

Gözünüz “Türkiye’nin Kanalı Kanal D” de olurken, Yazılarım ve detaylar için CNNTürk .com da “İlk Bilen Siz Olun”.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.