Magazin

Kuruluş Osman Cebe kimdir? Moğol Komutanı Cebe tarihte var mı? Cemil Büyükdöğerli hangi dizilerde oynadı?

Kuruluş Osman dizisinin yeni bölümünde Cebe ilgi gördü. Yeni bölüm özetinde; Kuruluş Osman’a yeni oyuncular dahil oldu. Cemil Büyükdöğerli dizide Cebe’ye hayat verecek.

Moğol Komutanı Cebe kimdir?

Özette şu ifadeler yer aldı:

Moğol Komutanı Cebe adlı bu düşman, kendini Osman Bey’e ”Başladığı işi bitirmeden hiçbir yere gitmez.” sözleriyle tanıttı.

Cengiz Han’ın 4 komutanından birisi olan Jebe ya da Cebe Noyan, Moğol İmparatorluğunun en önemli komutanlarındandır. Moğolların, Harzemşah işgalleri öncesi ve sırasında önemli rol almıştır.

Cebe gösterdiği askeri başarılar ile Cengiz Han’ın en iyi generallerinden biri olmuş ve Cengiz Han için Subutay ve Muqali seviyesine yükselmiştir. 1211 yılında Moğollar, Jin hanedanlığına karşı savaş ilan etmiş ve Cebe’de bu istilalar sırasında ordunun sol kanadını yönetmiş, büyük askeri başarılar göstermiştir.

Cemil Büyükdöğerli kimdir?

Büyükdöğerli, 24 Aralık 1980 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. 1999 yılında Gazi Anadolu Lisesini tamamladı ve 2000’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Ana Sanat Dalı Oyunculuk Bölümünü kazandı. Bu bölümde Şahan Gökbakar ile tanıştı.

İlk kez 2005 yılında Dikkat Şahan Çıkabilir’de Prof. Dr. Fahrettin Topak rolüyle ekran karşısına çıkan Cemil Büyükdöğerli, ardından Gen filminde oynadı. Daha sonrasında Kavak Yelleri dizisinde “Atakan” rolünü canlandırdı. Cemil Büyükdöğerli yanı sıra Tamay Kılıç, sonrasında Defne Joy ile birlikte tv8’de Bir İş İçin Lazım adlı yarışmayı sundu.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x