Sağlıklı Yaşam

Lilya İsminin Anlamı Nedir? Lilya İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

27.07.2022 14:08 Son Güncelleme:

Lilya İsminin Anlamı Nedir?

 Yunan kökenli bir isim olarak öne çıkan Lidya adı, kız çocukları için değerlendirilen bir isimdir. Taşımış olduğu anlam doğrultusunda ise zambak çiçeği şeklinde kullanılır. Bu çiçeğin dünya çapında görmüş olduğu ilgi ve değer kapsamında, kız çocuklarına ithafen aynı etkiyi gösterir. Ayrıca güzel bir okunuş sağladığı için de yine sevilen bir isimdir. Son zamanlarda Türkiye’de çok yaygın kullanılan güzel isimler içerisinde bulunuyor.

 Lilya İsmi Kur’an’da Geçer mi?

 Kökeni Yunanca olması ile beraber Lilya ismi Kur’an-ı Kerim’de yer almayan adlardan biridir. Nadir bir çiçeği sembolize etmesi ile beraber, kız çocukları için ilgi gören ve değerlendirilen isimler arasında bulunur. Diğer yandan Avrupa kökenli bir isim olarak öne çıkması ile birlikte, Kur’an-ı Kerim’de bulunmayan bir isimdir.

 Lilya İsminin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 Türk Dil Kurumu üzerinden merak edenler için Lidya ismi, direkt olarak zambak çiçeği anlama üzerinden değerlendirilir. Yani zambak çiçeğinin diğer bir alternatif adı olarak öne çıkar. Ayrıca temiz kalbi olan ve saflığı anlatan bir anlamı kapsamında kullanılır. Bu anlamı üzerinden kız çocukları için oldukça uyumlu bir isimdir. Anne ve babalar isteğe bağlı olarak başka isimler üzerinden de bu adı bir araya getirebilir. Ancak zaten özel bir okunuş ve anlama sahip olduğu için, tek başına daha fazla tercih edilir.

Senem İsminin Anlamı Nedir? Senem İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x