Sağlıklı Yaşam

Mali’den geldi, Trabzon’da sağlığına kavuştu

Batı Afrika’da bulunan Mali’de yaşayan 52 yaşındaki Fousseini Diakite, omuriliğinde meydana gelen rahatsızlık nedeniyle 1 yıldır yürüyemediği gibi sol bacağında şiddetli ağrılarla mücadele ederken KTÜ Farabi Hastanesi’ne gelerek muayene oldu. Muayenesinde ileri görüntüleme sistemleriyle rahatsızlığı bulan KTÜ Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Çakır ve ekibi, Diakite’nin sağlığına kavuşmasını sağladı.

Ülkesinde birçok geleneksel yöntem denendiğini ancak şikâyetlerinin daha da arttığını belirten Diakite, bel bölgesinde daha önce yaptırdığı enjeksiyondan izler kaldığını anlattı.

KTÜ Farabi Hastanesi’nde görevli Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Çakır ve ekibi tarafından eş zamanlı olarak boyun ve bel omurgasına operasyonlar yapıldı. Başarılı geçen ameliyatların ardından Diakite, yeniden yürümeye başladı.

Prof. Dr. Çakır, “Hastamız, kliniğimize başvurduğunda ciddi ağrısı olduğunu ve bir yıldır yürüyemediğini ifade etti. Omuriliğe yönelik ilaçlı MR çektikten sonra tetkik sonuçları ile değerlendirdiğimizde boyun omurilik kanalında dejenerasyona bağlı ve farklı seviyelerde ciddi darlıklar ve daha önce fark ettiğim bel bölgesindeki izden kaynaklandığını, bel omurgaları arasında enfeksiyonun onun lehine bulgular olduğunu gördüm. Bu iki hastalık da operasyon gerektirdiğinden ekibimle birlikte hastaya, boyun ve bel bölgelerinden dekompresyon ve posterior enstürmentayon ameliyatlarını uyguladık. Ameliyat sonrası hastamız kısa sürede yürümeye başlayarak eski sağlığına kavuştu” dedi.

Boyun omurilik kanalındaki daralmanın temel 3 sebebi olduğunu belirten Prof. Dr. Çakır, “Bunlar yapısal darlıklar, diskteki yaşlanma ve yıpranmaya bağlı darlıklar, omurga eklemlerinde yaşlanma ve yıpranmaya bağlı oluşan darlıklar şeklinde sıralanabilir. Genel anlamda servikal myelopati bulguları (kol ve bacaklarda uzuv işlev kaybı, yürüme bozuklukları, mesane ve bağırsak işlev kaybı vb.) ve servikal radikülopati (kol ve bacaklarda ağrı, uyuşma, işlev kaybı vb.) şeklinde görülür. İlaç tedavisi ile kısmi fayda sağlanabilse de ileri ve ciddi vakalarda cerrahi önemli bir yer tutar. Lomber Spondilodiskit ve omurga enfeksiyonları ise genel anlamda ciddi ağrı ve uzuv işlev kaybı ile karşımıza çıkmakta ve tek başına ilaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi uygulanmaktadır. Omurilik ve sinir hasarının ciddiyetine bağlı olarak ameliyat sonrası her zaman yüz güldürücü sonuç elde edilemiyor olsa da bu hasta örneğinde olduğu gibi birçok hastamızın ameliyattan fayda görüp tekrar yürümeye başlamış olması bizi oldukça mutlu etmektedir.” şeklinde konuştu.

KTÜ Farabi Hastanesi’ndeki operasyon ve tedavinin ardından eski sağlıklı günlerine dönen Diakite, “Kendi ülkemde hastalığıma çok çare aradım ama bulamadım. Bir yıldır yürüyemiyordum. Çeşitli sağlık sorunlarım da oldu. Yaptığım araştırmalarda KTÜ Farabi Hastanesi’nde tedavi olabileceğimi öğrendim. Hastaneye geldiğimde doktorlara şikayetimi anlattım. Yapılan tetkikler sonrası ameliyat oldum. Türk doktorları tarafından yapılan başarılı bir ameliyat sonrası kısa sürede yürümeye başladım. Herkesin Türk doktorlarına güvenmesini istiyorum. Ben burada sağlığıma kavuştum. Onlara teşekkür ediyorum.” açıklamamsında bulundu.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x