Sağlıklı Yaşam

Maymun çiçeği nedir, belirtileri neler? Maymun çiçeği virüsü bulaşır mı?

Nadir bir hastalık olan maymun çiçeği ilk olarak 1958’de araştırma için tutulan maymun kolonilerinde çiçek benzeri bir hastalığın iki salgınının ortaya çıkmasıyla keşfedildi. Maymun çiçeği hastalığı genellikle kemirgenler gibi enfekte hayvanlardan insanlara bulaşıyor. Virüs insanlar arasında kolayca yayılmıyor ancak insandan insana bulaşma tipik olarak büyük solunum damlacıkları yoluyla gerçekleşiyor. Maymun çiçeği belirtileri tipik olarak grip benzerken, şişmiş lenf düğümleri de görülebiliyor.

Yayınlanma:

Afrika’da bulunan nadir bir hastalık olan bir maymun çiçeği hastalığı son zamanlarda Birleşik Krallık, Portekiz ve İspanya’da görüldü. Vakalardaki ani artış, dünya çapındaki halk sağlığı uzmanlarını endişelendiriyor. UCLA Fielding Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyoloji profesörü olan Dr. Anne W. Rimoin, USA TODAY’e verdiği demeçte, “Monkeypox genellikle küresel olarak görülmez.” Orta Afrika’da maymun çiçeği ve diğer bulaşıcı hastalıkları kapsamlı bir şekilde inceleyen Rimoin, bu tür salgınların “nadir ve olağandışı bir olay” olduğunu söyledi. Çoğu insan virüsten kurtulsa da, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre bazı durumlarda tehlikeli ve ölümcül olabilir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NEDİR?

Maymun çiçeği hastalığı ile aynı virüs ailesinden gelen nadir bir hastalıktır.CDC’ye göre virüs ilk olarak 1958’de araştırma maymunlarının kolonilerinde keşfedildi.

Virüsün insandaki ilk vakası 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tespit edildi. CDC, bugün çoğu maymun çiçeği enfeksiyonlarının hala orada meydana geldiğini, ancak hastalığın diğer bazı orta ve batı Afrika ülkelerinde de bildirildiğini söyledi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NASIL BULAŞIR?

Monkeypox genellikle kemirgenler gibi enfekte hayvanlardan insanlara yayılır. Dünya Sağlık Örgütü , insandan insana bulaşmanın mümkün olduğunu ancak daha az yaygın olduğunu söyledi. Virüs ayrıca kontamine malzemeler yoluyla da yayılabilir.

CDC, bazı uzmanların Afrika kemirgenlerinin bulaşmada rol oynadığından şüphelense de, maymun çiçeği hastalığının ana taşıyıcısının hala bilinmediğini söyledi.

Orta ve Batı Afrika’nın bazı bölgelerinde insanlar, kemirgenlerin ve küçük memelilerin ısırmaları veya çizikleri, yabani av hayvanları hazırlama veya enfekte bir hayvan veya hayvansal ürünlerle temas yoluyla virüse maruz kalabilirler.

Virüs insanlar arasında kolayca yayılmaz, ancak insandan insana bulaşma tipik olarak büyük solunum damlacıkları yoluyla gerçekleşir. Bu damlacıklar tipik olarak birkaç metreden fazla seyahat edemez, bu nedenle CDC’ye göre maymun çiçeğini yaymak için uzun süreli yüz yüze temas gerekir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELER?

CDC, Monkeypox’un tipik olarak grip benzeri semptomlar ve şişmiş lenf düğümleri ile başladığını söyledi. Monkeypox semptomları tipik olarak benzerdir ancak çiçek hastalığı semptomlarından daha hafiftir.

Erken belirtiler ateş, kas ağrıları, titreme ve yorgunluğu içerir. Daha ciddi vakalarda, genellikle yüzde ve cinsel organlarda suçiçeği ve çiçek hastalığında görülenlere benzeyen bir döküntü gelişebilir.

Ağrılı ve kaşıntılı lezyonlar, sonunda kabuklanmadan ve düşmeden önce vücutta oluşabilir.

CDC, maymun çiçeği ile enfekte olanların genellikle enfeksiyondan yedi ila 14 gün sonra semptomlar yaşamaya başladığını söyledi. Hastalık genellikle birkaç hafta sürer.

0 0 oylar
Article Rating

İlgili Makaleler

0 0 oylar
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x