melih-kalkan-kimdir,-kac-yasinda,-neden-oldu?-melih-kalkan-hastaligi-(kistik-fibrozis)-neydi?

Melih Kalkan kimdir, kaç yaşında, neden öldü? Melih Kalkan hastalığı (Kistik Fibrozis) neydi?

08.12.2022 08:07 Son Güncelleme:

Unlostv ile Twitch yayınları yaparak tanınan Melih Kalkan, 14 yaşında yaşamını yitirdi. Üzücü haberi bir çok yayını birlikte yaptıkları ‘UNLOST’ olarak bilinen ünlü yayıncı Cantuğ Özsoy sosyal medya hesabından duyurdu. Online platformdaki takipçilerini oldukça üzen Melih Kalkan’ın yaşamını kaybetme sebebi ve rahatsızlığına dair detaylar merak edildi.

MELİH KALKAN KİMDİR?

YouTube üzerinde içerik üreten ve Twitch’te de yayın açan Melih Kalkan bir süredir mücadele ettiği kistik fibrozis hastalığına yenik düştü. Oyunlarda sergilediği yeteneği ve pozitif tavırlarıyla herkesin beğenisini ve sevgisini kazanan Melih Kalkan kısa sürede popüler olmuştu.

KİSTİK FİBROZİS HASTALIĞI NEDİR?

Kistik Fibrozis (KF), doğumdan itibaren solunum sistemi, sindirim sistemi ve üreme sisteminde yer alan mukus ve ter bezlerini etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. Kistik Fibrozis özellikle, akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve cinsel organların işlevini önemli derecede etkilemektedir. Kistik Kibrozis hastalığına sahip kişilerde, vücuttaki yer alan mukus kalınlaşır ve yapışkan bir hal alır. Bu durumda kişinin nefes almada zorlanmasına neden olur ve ciddi bir akciğer enfeksiyonu gelişme olasılığını artırır. Türkiye’de her 3-4 bin bebekten birinde görülen Kistik Fibrozis hastalığı ölümlere neden olabiliyor. Kistik fibrozis birden çok sistemi tutan bir hastalık olması nedeniyle çok değişik klinik belirti ve bulgularla kendini gösterir.

KİSTİK FİBROZİS (KF) BELİRTİLERİ

Yenidoğan döneminde anne baba akrabalığı, kardeş ölüm öyküsü, mekonyum ileusu, mekonyum perforasyonu-peritoniti, obstrüktif sarılık ve öpülünce tuzlu tat alınması; süt çocukluğu döneminde büyüme geriliği, bol miktarda pis kokulu yağlı gaita, sık yineleyen solunum yolu enfeksiyonları, anemi, ödem, rektal prolapsus, çocukluk ve adölesan döneminde yineleyen hışırtı atakları, düzelmeyen ya da yineleyen akciğer enfeksiyonları, pürülan balgam çıkarma, nazal polipozis, kronik ve inatçı sinüzit, astım, parmaklarda çomaklaşma, hemoptizi, biliyer siroz, mekonyum ileusu eşdeğeri bulgular, diyabetes mellitus, gecikmiş puberte ve infertilite, KF’yi kuvvetle düşündüren bulgular arasındadır.

Strep A nedir, belirtileri nelerdir? Strep A bakterisi enfeksiyonu nasıl bulaşır?


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir