İlişkiler

Düğün Salonu Fiyatları 2023 – Yemekli Ve Yemeksiz Ortalama Düğün Mekanları…

Düğün tarihi ve mekan ile beraber masa dekorasyonunun yanı sıra, yemekli veya yemeksiz olması şeklinde düğün…

Düğün Halay Şarkıları Listesi 2023 – Düğünde Çalınabilecek Halay Müzikleri…

Romantik ve aşk dolu şarkılar düğünlerin vazgeçilmezleridir. Ancak düğünün bir diğer vazgeçilmezi de halaylardır.…

Damat Bohçası Listesi 2023 – Erkek Nişan Bohçası İçerisinde Neler Bulunur?

Erkek bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının hazırladığı ve damadın gün içerisinde kullanacağı…

Sevgiliye Sorulacak Sorular 2023: Kadın ve Erkeğe Sorulacak Zor, Romantik ve Komik…

Mutlu bir evlilik veya ilişki için iletişim çok önemlidir. Sağlıklı bir ilişki için akılda şüphe kalan…

Cilt Bakımı

Burçlar

Aslan Burcu Kadını

class='cf'>Aslan burcu; insanları etkisi altına alırken hiç zorlanmayan bir burçtur. Aslan burcu kadınlarının…

Başak Burcu Kadını

class='cf'>Zodyak’ın on iki burcundan altıncısı olan başak burcuna mensup kadınlar; güçlü, hırslı, başarılı ve…

Balık Burcu Kadını

class='cf'>Balık Burcu Kadını Temel Özellikleri Nelerdir?Balık burcu kadını genel anlamda duygusal, sezgileri…

İkizler Burcu Kadını

class='cf'> İkizler burcunda olan kadınlar, anlaşılması güç insanlardır. Onların sırlarını çözmek için kafa…

Boğa Burcu Kadını

class='cf'> Boğa burcu kadını, annesine karşı aşırı düşkündür. Hayatını anne ekseni çevresinde çizmeyi…

Oğlak Burcu Kadını

class='cf'>Oğlak burcu kadınları; gelecek kaygısı yaşayan burçlar içerisinde yer alır. Bu özelliklerinden ötürü,…

Mesleğe göre botoks uygulaması

3

Ameliyatsız estetik uygulamaları arasında en popüler ve en hızlı etki gösteren uygulamalardan biri de botoks (Botulinum toksini) uygulamasıdır. Gerek kaslara gerekse de deriye olan etkileri ile botoks uygulaması ehil ellerde yıllardır güvenle tercih ediliyor. Botox uygulamalarının tıpta kullanımı uzun yıllara dayanmaktadır. İlk olarak 1970’li yıllarda şaşılık tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Ardından bu olgularda yüzdeki kırışıklıkların düzeldiği gözlenince 1980’li yıllarda estetik amaçla kullanılmaya başlanmıştır. Estetik ve Kozmetik Dermatoloji’de de en sık kullanılan uygulamadır. Nedenlerine gelince, botoks uygulamaları dramatik etkisi ile hastayı ve doktoru sonuçları ile memnun eden bir uygulamadır. Kısa sürede etkisinin fark edilir olmasının yanı sıra yıllardır güvenle uygulanan bu tedavinin yan etkilerinin doktorların gözetiminde önlenebilir ve düzeltilebilir olması diğer tercih nedenlerini oluşturmaktadır.

İZLERİ ÖNLÜYOR

Botoks kas hareketlerine bağlı oluşacak çizgilerin önlenmesi dışında oluşacak izlerin engellenmesinde, oluşmuş izlerin iyileştirilmesinde, aşırı terleme, yüzde terlemeye bağlı oluşmuş kabartıların tedavisinde kullanılıyor. Kırmızı görünümün iyileştirilmesinde deriye parlaklık sağlaması, renginde ve görünümünde iyileşme, gözeneklerin küçültülmesi, köpek memesi hastalığında, saç dökülmesi tedavisinde, yüzde ve boyundaki sarkmanın iyileştirilmesinde, kaşın ve göz kapağının kaldırımasında, yüzdeki asimetrilerin, diş etlerinin görünmesinin düzeltilmesi, burun ucunun yükseltilmesi, üzgün ifadenin, dudak kenarı düşüklüğünün iyileştirilmesinde, baş ağrısı, diş sıkması tedavilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Depresyon ve hipertansiyona da iyi geldiği bazı yayınlarda vurgulanmaktadır.

İHTİYACA GÖRE YAPILIYOR

Kişinin ihtiyacına göre uygulanacak alanlar ve uygulama şekilleri farklılık göstermektedir. Örneğin bir tiyatrocuya botoks uygulaması mimiklerini tamamen sıfırlamadan yapılmalı. Bir piyanist elleri terlediği için uygulama yaptıracak ise uygulama parmak uçlarına kadar taşınmamalı.

9 AYA KADAR ETKİLİ

Botoks işleminde anestezik krem uygulanmaması önerilmektedir. Çünkü yapılan araştırmalarda ağrıya etkisi olmadığı gösterilmiştir. Yine işlem esnasında botoks ürünün ısısı, uygulama ve sonrasında deriye yapılan buz uygulamasının botoksun içeriğinin hedeflenen bölgeye ulaşamayabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle soğuk uygulanmaması önerilebilir. Yine botoksun miktarı ve uygulama aralıkları da etkili olma süresi üzerinde önem taşır. Piyasada botoksun çeşitli türleri bulunmaktadır. Soğuk zincir gereken botoks tipinde botoksun taşınması sırasında bu durumun göz önünde bulundurulması önerilir. Bazı botoks türlerinin allerji olasılığı düşüktür. 2022 yılında en son onay alan ürünün etki süresi 6-9 ay olarak bildirilmektedir.

STRESTEN UZAK DURULMALI

Güneşten korunmak, ihtiyaca uygun deri bakımları gibi yaşlanma sürecini önleyecek yaklaşımların yanı sıra 4 aydan önce olmayacak şekilde botoks uygulamasının tekrarlanması uygun olacaktır. Zararlı alışkanlıklardan, stresten de uzak durmak yaşlanma sürecimizi geciktirir ve botoksun etkisini uzatır. Kolajenden zengin beslenmek, spor yapmak, patili dostlarımız ile vakit geçirmek, yoga ve meditasyon da botoksun etkisi süresini uzatabilmektedir.

ÇİĞNEME BOTOKSU ÖZEL TEKNİK GEREKTİRİYOR

Çiğneme botoksu özel teknikler gerektirir; özellikle çiğneme kası masseter ve kulak üstünde saçlara uzanan temporal kaslara birlikte uygulamak etkiyi artırmaktadır. Çiğneme botoksunda kasların tam olarak istenen duruma gelmesi bir aya kadar uzayabilmektedir.

ÇİNKO, BOTOKSUN ETKİ SÜRESİNİ UZATIYOR

Botoks uygulaması yapılmadan önce mümkünse çinko düzeyine bakılmış olması önemlidir. Çünkü botoksun etkisini göstermesi için vücutta yeterli düzeyde çinko düzeyinin olması gerekmektedir. Eğer düşüklük var ise 4 gün öncesinden botoks yapılana kadar çinko alınmasının botoksun etki süresini uzattığı gösterilmiştir.

UYGULAMA SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İşlem sonrası botoksun istenmeyen kas gruplarına dağılma riskini en aza indirmek amacıyla hastalara 4 saat dik pozisyonda durmaları önerilmektedir. Yine işlemden sonra 2-3 gün alkol ve sigara içilmemesi gerekmektedir. Beklenen etkinin iki hafta içinde tam olarak gerçekleşebileceği düşünülürse bu süreçte beklenti yüksek tutulmamalıdır. Hasta, bu süre sonunda ikinci düzeltme için tekrar doktora gidebileceğini, tedavinin etkisinin geçici olduğunu, yapılacak uygulamalar ile daha sağlıklı bir derisinin olacağını unutmamalıdır. Etki süresini azaltabilecek ek uygulamalardan kaçınılması ve sağlık rutinlerine uyulması gerektiği unutulmamalıdır.

DOKTOR TARAFINDAN YAPILMALI

Botoksun istenmeyen etkilerinin görülmemesi için hamilelik, emzirme, bazı kas hastalıkları, bazı ilaçlara ve botoks ürünlerine karşı allerjisi olanlar olmak üzere bu gibi özel durumlarda yapılmaması gerekmektedir. En sık bildirilen istenmeyen etkiler ise işlem sonrasında kızarıklık, kanama noktaları görülmesidir. Yüzde asimetri, göz kapanmaması veya düşüklüğü de görülebilmektedir. Kişide halsizlik ve baş ağrısı da gelişebilir. Bu yan etkiler nadir olmakla birlikte doktorun müdahalesini gerektiren durumların olabileceği de düşünülerek, onaylı kayıtlı botoks ürünlerinin kullanılması ve bu uygulamaların bir sağlık kuruluşunda ve doktor tarafından uygulanması gerektiğinin bir kez daha altını çizmek gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.