Müzik aleti öğrenmek beyine faydalımı ?


0

Müzik aleti öğrenmek beyine faydalımı ?

Müzik aleti öğrenmek beyine faydalımı ?

MÜZİK ALETİ ÖĞRENMEK BEYİN SAĞLIĞINI KORUYOR MU?

Bir müzik aleti çalmayı öğrenmek, çoğumuzun bir noktada yapmayı düşündüğü bir şeydir. Eğlenceli olmanın ve büyük bir başarı duygusu sağlamanın yanı sıra, bir enstrüman çalmanın birçok sağlık yararı vardır.
Tıbbi araştırma, bir müzik aleti çalmaktan yararlanabileceğiniz bazı şaşırtıcı yollar üreten birçok çalışma ortaya koymuştur. Dürüst olacağım, 25 yıldır gitar çalıyorum ve hala bu avantajlardan bazılarını keşfetmek için uçuruldum.

Kaygı / Depresyon

Müzik çalmanın aklımı her şeyden çıkarmanın ve başka bir şeye derinlemesine odaklanmanın harika bir yolu olduğunu gördüm. Fikrimi bir süreliğine kaldırmak, bazen kontrol edemediğimiz şeyler hakkındaki kaygıyı azaltmak için gerçekten etkilidir.
2011 yılında yapılan bir çalışmada, depresyondan muzdarip hastalar, müzik terapisine katılanların , depresyon ve anksiyete düzeylerinin görmediklerinden daha düşük olduğunu belirtti.
Bazen bir şeyle uğraşırken sadece yarım saat boyunca gitar çalarım ve bu seans bana her şeyden biraz yer kaplamış gibi hissettirir. Daha iyi bir bakış açısı elde edebiliyorum.

Dil ve Konuşma Becerilerini Koruma

Bir müzik aleti çalmanın da mükemmel bilişsel ve sözlü faydaları vardır . 2014 yılında yapılan bir çalışma, bir enstrüman çalmanın kelime üretme ve dil görevleri ile aynı beyin yollarını aktive ettiğini belirtiyor.
Bilimsel olarak, bu kısa bir müzik eğitimi seansının bile beyninizin sol yarıküresindeki kan akışını arttırdığı anlamına gelir. Bu nedenle müzik eğitimi, dil için kullanılan aynı mekanizmalar olan müzik algısı için kullanılan bilişsel mekanizmalarda ‘hızlı bir değişiklik’ ile sonuçlanır.
Sezgisel olarak, bu da çok mantıklı. Bir müzik aleti çalarak kendinizi ifade edebiliyorsanız, bu dil ve konuşma yoluyla kendinizi ifade etmenize ve beyninizin bu alanını korumanıza yardımcı olur.

Rehabilitasyon ve Sakatlık Giderme

Beyin plastisitesi (veya nöroplastisite), beynin yeni bağlantılar kurma veya kendini yeniden kablolama yeteneğidir. Bu yetenek olmadan, beyin yaralanmadan, örneğin bir felçten kurtulamaz ve bu nedenle beyin sağlığının hayati bir yönüdür. Bu noktada, 2013’te yapılan bir araştırmada müzisyenlerin müzisyen olmayanlardan daha gri bir madde olduğu bulundu .
Sinirbilimci Gavin Bidelman, müzik eğitimi ve yaşa bağlı düşüşler arasındaki ilişkiyi şöyle özetliyor :
“Müzikal faaliyetler bilişsel beyin eğitiminin ilgi çekici bir şeklidir ve şimdi sadece genç beyinlerde değil, daha yaşlı beyinlerde de müzik eğitiminden gelen beyin plastisitesinin sağlam kanıtlarını görüyoruz.”
Birçok müzik performansı, beyninizdeki nöronların kendilerini yeniden bağladığını hissetmenizi sağlayabilir!
Burada önemli olan, müzik aleti çalmanın neredeyse bir sigorta poliçesi gibidir. İnme veya beyin hasarından kurtulmanız gerekiyorsa, müzik çalma öyküsü iyileşmenizde yardımcı olabilir.

Çoklu Görev Yapabilme

Muhtemelen beynin bazen stres altındayken konsantrasyonunu kaybedebileceğini fark ettiniz – yani aynı anda birkaç şeyle uğraşırken.
Bu stresler birbiri üzerine yığılmaya meyillidir – tam olarak aç olduğumuzda, gözlüklerimiz olmadan, bir araba alarmı gibi bir dış gürültüyü dinliyor ve birisi bize masum bir soru sorduğunda karmaşık bir şey yapıyoruz – ve sonra biz çırpıda!
Bu ‘streslerden’ biri veya ikisi tek başına iyidir, ancak birbirlerinin üstüne istiflendiklerinde, herkes etkili bir şekilde işlevini yitirebilir.
Bununla birlikte, bir müzik enstrümanı öğrenmenin, çok duyusal bilgileri işlemeye yardımcı olduğu ve birçok şey aynı anda olduğunda daha iyi başa çıkabileceği kanıtlanmıştır .

Diğer Avantajlar

Bilim kesinlikle beyin için bir müzik aleti çalmanın olumlu etkisini doğrulamaktadır.
Bununla birlikte, bir enstrüman çalmanın faydaları da oldukça sezgiseldir. Beyninize düzenli olarak yapılması gereken bazı yeni ve zorlu şeyler verirseniz, yeni ve zorlu durumlarla başa çıkma yeteneği gelişir.
Hangi enstrümanı oynarsanız oynayın ve hangi aşamada olursanız olun (acemi veya başarılı), hayatınıza bir müzik aleti almanın bir yolunu bulmanızı şiddetle tavsiye ederim.
Bir enstrüman seçmenize ve temel bilgileri öğrenmenize yardımcı olacak birçok kaliteli kaynak var. YouTube videoları ve diğer eğiticiler de çok yardımcı olabilir.


beğinip arkadaşlarınla paylaşır nısın?

0

Tepkiniz nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
admin

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Biçim Seçin
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format